W ramach śląskich obchodów Tygodnia Modlitw zaplanowano ekumeniczne nabożeństwo w Gniazdowie (18 stycznia), na którym kazanie wygłosi pastor Jerzy Rogaczewski z Kościoła Chrześcijan Baptystów. Następnego dnia, 19 stycznia, będzie miało miejsce nabożeństwo ekumeniczne w Sosnowcu.
20 stycznia Mszę św. w intencji jedności chrześcijan sprawować będzie w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Katowicach ks. prof. dr hab. Józef Budniak – przewodniczący Stowarzyszenia Teologów Ekumenistów i bielsko-żywiecki referent ds. ekumenizmu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
21 stycznia podczas nabożeństwa w kościele św. Barbary w Zabrzu kazanie wygłosi bp Marian Niemiec – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach i biskup diecezji katowickiej Kościoła luterańskiego.
Nabożeństwo centralne na Śląsku odbędzie się 22 stycznia w kościele ewangelickim w Katowicach. Kazanie wygłosi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Tego samego dnia podczas nabożeństwa w ewangelickim kościele Zbawiciela w Gliwicach kazanie wygłosi bp Jan Kopiec – biskup gliwicki.
23 stycznia w czasie nabożeństwa w WŚSD w Katowicach kazanie wygłosi bp Marian Niemiec. 24 stycznia odbędzie się główne nabożeństwo na Śląsku Cieszyńskim – w kościele ewangelickim w Brennej. Kazanie wygłosi bp Piotr Greger, biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej.
Reklama
W ramach Tygodnia Modlitw 19 stycznia w atrium komorowickiej parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej odbędzie się transmitowany przez diecezjalne radio „Anioł Beskidów” ekumeniczny maraton czytania Biblii.
Ekumeniczne spotkania i koncerty odbywać się będą niemal w każdej parafii na terenie Śląska Cieszyńskiego.
28 stycznia zaplanowano także „Ekumeniczne kolędowanie przy żłóbku” w katowickiej bazylice w Panewnikach.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan trwa od 18 do 25 stycznia.
W Polsce w przygotowywaniu i obchodach Tygodnia uczestniczy Polska Rada Ekumeniczna (PRE) i Kościół rzymskokatolicki. W skład PRE, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.
Zgodnie z ustaleniami podjętymi przez PRE i Kościół rzymskokatolicki, na nabożeństwa należy zapraszać nie tylko duchownych i wiernych bratnich Kościołów, lecz również zachęcać wiernych własnego Kościoła do udziału w nabożeństwach w świątyniach i kaplicach Kościołów innej tradycji.