Reklama

Świat

Polska młodzież wyjedzie do Rzymu po krzyż Światowych Dni Młodzieży

[ TEMATY ]

młodzi

krzyż

ŚDM w Krakowie

Semilla Luz / Foter / CC BY

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W najbliższą środę, 9 kwietnia, delegacja młodzieży ze wszystkich polskich diecezji - łącznie 115 osób - pojedzie do Rzymu, by w Niedzielę Palmową odebrać od papieża Franciszka krzyż Światowych Dni Młodzieży. Symbol ŚDM będzie pielgrzymował po Polsce, trafi także do młodzieży zza wschodniej granicy.

Krzyż przywiozą do Rzymu gospodarze poprzednich obchodów ŚDM - młodzi z Rio de Janeiro. Symbol ŚDM z Watykanu trafi do Poznania. Po krzyż, poza 115-osobową delegacją polskiej młodzieży, przyjedzie także 108 osób z archidiecezji poznańskiej. W tej właśnie diecezji rozpocznie się peregrynacja krzyża.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przejęcie krzyża w niedzielę palmową będzie początkiem modlitwy, która do 2016 r. będzie trwała we wszystkich polskich diecezjach. Od 14 kwietnia krzyż będzie przebywał w Poznaniu. Do 28 czerwca będzie pielgrzymował po Polsce. Z Poznania trafi do diecezji kaliskiej, stamtąd do włocławskiej, będzie także na Lednicy, w diecezji warszawsko-praskiej i Siedlcach.

28 czerwca krzyż zostanie przekazany młodzieży ze Wschodu. Nawiedzi Białoruś, Litwę, Rosję, Ukrainę, Mołdawię, Rumunię, Węgry, Słowację i Czechy. 14 grudnia powróci do Polski i bez przerwy będzie pielgrzymował po wszystkich polskich diecezjach, aż do spotkania z Ojcem Świętym w Krakowie, do 30 lipca 2016 r. 31 lipca będzie w centrum głównego wydarzenia ŚDM, Eucharystii. Według planu, w każdej polskiej diecezji krzyż będzie około dwóch tygodni.

Krzyż trafi także do diecezji greckokatolickich - we wrześniu 2015 r. będzie w Białym Borze, a w maju 2016 r. w greckokatolickiej archidiecezji przemysko-warszawskiej. Przy krzyżu będą się także modlić uczestnicy Krajowego Kongresu Misyjnego, który w czerwcu 2015 r. odbędzie się w Warszawie.

Symbol ŚDM będzie tam, gdzie spotyka się młodzież - kościoły, duszpasterstwa akademickie, trafi także do miejsc, w których ludzie zmagają się z cierpieniem - do szpitali, hospicjów czy więzień.

Reklama

Młodzież, która przyjmie od papieża Franciszka krzyż, ks. Grzegorz Suchodolski, nazwał współczesnymi Cyrenejczykami. - Wiemy kim był Szymon z Cyreny - to był ten, który pomógł Jezusowi dźwigać krzyż na Kalwarię. ŚDM to jest wielki trud organizacyjny. Pod hasłem Cyrenejczycy rozumiemy tych wszystkich młodych ludzi oraz instytucje, firmy, podmioty gospodarcze, duszpasterskie, kościelne i świeckie, które chcą włączyć się w ten trud przygotowań do ŚDM - mówił podczas konferencji prasowej dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Krajowe Buro Organizacyjne ŚDM przygotowało także film "Cyrenejczycy", pokazujący pracę i zaangażowanie młodych Polaków, przygotowujących spotkanie z Franciszkiem w 2016 roku. - Chcemy pokazać trud polskiej młodzieży, która bierze na swoje ramiona krzyż i trud przygotowań, i chce go nieść aż do lipca 2016 r. na to finałowe spotkanie w Krakowie z Ojcem Świętym i młodzieżą z całego świata - mówił ks. Suchodolski.

Program spotkania polskiej młodzieży w Rzymie przedstawił bp Damian Muskus, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 w Krakowie.

Młodzi spotkają się z Papieską Radą ds. Świeckich. W spotkaniu będą uczestniczyć delegaci z prawie stu krajów świata, stowarzyszeń, ruchów kościelnych, w sumie 250 osób. Pierwszy dzień, czwartek 10 kwietnia, będzie poświęcony podsumowaniu ŚDM w Rio de Janeiro. Uczestnicy będą zastanawiać się nad tym, jakie owoce to spotkanie przyniosło dla archidiecezji Rio de Janeiro, dla całej Brazylii a także innych krajów. Bp Muskus podkreślił, że pierwszy dzień spotkania będzie dla Polaków bogatym źródłem informacji i możliwością skorzystania z doświadczeń Brazylijczyków.

W piątek, 11 kwietnia, Polacy zaprezentują Kraków oraz stan przygotowań do ŚDM w 2016 roku.

Jak mówi bp Henryk Tomasik, delegat KEP ds. ŚDM, krzyż nawiązuje do bardzo ważnego wydarzenia w życiu Kościoła, jakim był Rok Święty przeżywany w 1983/84 roku. Wówczas w Niedzielę Wielkanocną, Ojciec Święty Jan Paweł II przekazał młodzieży krzyż, który był symbolem tego roku. Papież mówił wtedy do młodych, aby zanieśli ten znak Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego na cały świat. Od tego czasu krzyż pielgrzymuje, jest zawsze w centrum każdego ŚDM, ponadto pielgrzymuje w ramach przygotowania duchowego do tego wydarzenia. Był także w różnych rejonach świata, które doświadczyły trudnych wydarzeń - w Rwandzie, w strefie "0" w Nowym Jorku, w więzieniach, szpitalach.

Reklama

W 1998 r. Jan Paweł II po raz pierwszy nazwał ten krzyż krzyżem ŚDM. W 2000 r. obok krzyża została ustawiona kopia ikony Matki Bożej Salus Populi Romani, pochodząca z bazyliki rzymskiej Santa Maria Maggiore. 13 kwietnia 2000 r. Ojciec Święty przekazał tę ikonę młodzieży niemieckiej, od tamtej pory znajduje się ona zawsze przy krzyżu ŚDM. Bp Henryk Tomasik podkreślił, że modlitwa przy krzyżu jest bardzo ważnym elementem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży.

Podczas wizyty w Rzymie Krajowy komitet organizacyjny ŚDM przedstawi także propozycje logo ŚDM 2016. Spośród 223 nadesłanych na konkurs prac wyłoniono 4 propozycje. Z nich zostanie wybrana jedna, która będzie oficjalnym logo ŚDM w Krakowie. Propozycje prac można było nadsyłać do 31 marca. Nadal, do 31 maja, trwa konkurs na hymn ŚDM.

2014-04-07 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patrząc na krzyż uczymy się miłości

Dwa tygodnie po wakacjach, 14 września, Kościół obchodzi święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Może to i dobrze, bo człowiek ma okazję, by po powrocie do pracy, szkoły i do zwykłego rytmu życia, zastanowić się nad tym, co w życiu chrześcijanina jest najistotniejsze.
Tego dnia, po wieczornej Mszy św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju, odbyło się czuwanie z Matką Małgorzatą Łucją Szewczyk, założycielką Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Bolesnej, znanych jako siostry serafitki. Modlitewne spotkanie z Matką Małgorzatą i Tajemnicą Krzyża prowadził ks. Michał Moń i duchowe córki Sługi Bożej, Siostry Serafitki, które na co dzień posługują w naszej parafii. Siłą ożywiającą i wprowadzającą nas w klimat wieczoru, były pieśni w wykonaniu niezastąpionego zespołu „Artifex”.
Ks. Michał Moń w swoim pięknym rozważaniu powiedział m.in.: „Kiedy po schodach wejdzie się na piętro, przejdzie obok kuchni, następnie przez pomieszczenie z dużym stołem i biblioteczkę, wejdzie się do najważniejszego miejsca w tym domu, kaplicy. Ta jest mała. Ale od razu po wejściu chce się klękać. Bo jest tabernakulum i wieczna lampka mówiąca o obecności nie gościa lecz Najważniejszego Mieszkańca tego domu. A na środku drzewo krzyża. Duży krzyż ale prosty, zwyczajny, drewniany. Ale kiedy na niego patrzyłem, zawsze mi czegoś brakowało. Nie ma na nim Jezusa. Sam krzyż. Dopiero po kilku wizytach w kaplicy u naszych Sióstr Serafitek zobaczyłem, że Jezus tam jest. Ale obok krzyża, w ramionach swojej Bolejącej Matki. W kaplicy na nowo uświadomiłem sobie, i ten obraz wraca w pamięci, że aby zobaczyć Jezusa, trzeba trochę rozejrzeć się wokoło. On jest obecny w drugim potrzebującym człowieku, którego zawsze widziała Matka Małgorzata”.
Siostry Serafitki przywołując osobę, słowa i myśli Służebnicy Bożej Matki Małgorzaty, pokazały ogromną duchową spuściznę, jaką zostawiła zgromadzeniu. Pokora, duch modlitwy, umiłowanie ubogich i ubóstwa, odwaga w codziennym poszukiwaniu woli Boga i zaufanie Bożej Opatrzności, to fundamenty jej życia. Ich symbolem były cegły, które młodzież należąca do KSM „Serce”, w procesji ze światłem, przyniosła i postawiła u stóp ołtarza Pańskiego.
Matka Małgorzata obdarzona niezwykłym darem wrażliwości na potrzebujących pomocy, bacznie i z miłością wsłuchująca się w głos Boga, otwarta na Jedyną Miłość, która całkowicie zawładnęła Jej życiem, w milczeniu i pokorze, na wzór swojego Mistrza Chrystusa, dźwigała podjęty krzyża.
Krzyż św. Franciszka, zakochanego w Chrystusie pokornym i ubogim, tak jak Matka Małgorzata, znak chrześcijańskiej tożsamości i zbawienia, przyniesiony przez młodych ludzi do ołtarza, zaprosił każdego, kto przyszedł do naszej świątyni, by pod krzyżem Jezusa zrzucić ciężar ze swoich obolałych ramion, upaść przed nim na kolana i uchwycić się go kurczowo.
To był taki moment wieczoru, o którym trudno mówić i pisać, gdyż słowa nie są w stanie wypowiedzieć, co czuje ludzkie serce, gdy człowiek pada na kolana przed krzyżem, gdy z czcią i szacunkiem składa pocałunek na drzewie krzyża. Adoracja krzyża była tym czasem, kiedy każdy uczestnik tego czuwania, w sposób bardzo wyjątkowy, sercem dotknął krzyża.
Zbawczy krzyż Chrystusa winien być stawiany zawsze i wszędzie ponad wszystkie sprawy tego świata. Znak krzyża rozpoczyna i kończy modlitwę, w liturgii jest gestem błogosławieństwa. Zawieszany na szyi, w mieszkaniu, w pracy, stawiany na szczytach naszych kościołów, przypomina każdemu z nas o naszym ostatecznym powołaniu. O ostatecznym zwycięstwie dobra nad złem.
Obchodzone raz w roku liturgiczne święto Podwyższenia Krzyża Świętego pokazuje, że prawdziwa radość chrześcijańska nie wyklucza krzyża. Prawdziwa radość jest wpisana w krzyż
Skąd brać siłę, by tak jak Matka Małgorzata Łucja Szewczyk, dać Bogu odpowiedź na Jego zaproszenie do współpracy? Odpowiedź jest prosta: klękać i spoglądać na krzyż. On jest źródłem siły i mocy, by kochać.
Siostrom Serafitkom, które przygotowują się do beatyfikacji sługi Bożej Matki Małgorzaty Łucji Szewczyk, życzymy, by żyjąc Dobrą Nowiną były wrażliwe na działanie Boga i potrzeby drugiego człowieka. By umiały patrzeć w niebo z wielką ufnością, a wszystko, co czynią, było owocem wielkiej miłości Boga i zaufania Jego Opatrzności.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty dopełnia naszą historię

2024-05-20 19:28

Elżbieta Wroczyńska

Msza św. wigilijna uroczystości Zesłania Ducha Świętego

Msza św. wigilijna uroczystości Zesłania Ducha Świętego

W wigilię Zesłania Ducha Świętego Mszy św. w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu przewodniczył i homilię wygłosił ks. Dariusz Amrogowicz.

Dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej podkreślał, że Duch Święty jest miłością Ojca i Syna. A ta wzajemna miłość nie jest tylko jakością, choćby nieskończoną, jest Osobą, Bogiem prawdziwym, równym Im.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję