Reklama

Krzyż stoi …

Niedziela Ogólnopolska 9/2009, str. 23

Graziako

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Życie rozdaje nam role.
Nakładamy maski.
Stajemy się rekwizytem w teatrze świata.
Kamienny świat, kamienny człowiek.
Ale w środku ciągle bije żywe serce.
Wielki Post to czas wędrówki do własnego wnętrza.
Przewodnikiem jest Jezus.
Droga jest znana.
Odważysz się nią pójść...?
„Na krzyż z Nim!” (Mt 27, 23).
Krzyża się boimy. Uciekamy od niego, zrzucamy z ramion, usiłujemy go skrócić albo odrzucić.
Wydaje się nam, że bez krzyża można żyć.
„A On sam, dźwigając krzyż, wyszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, która po hebrajsku nazywa się Golgota” (J 19,17).
Stat Crux - dum volvitur orbis.
Stoi krzyż, gdy ziemia się kręci.
Zmieniały się imperia, przesuwano granice, przychodziły nowe mody na życie, a krzyż stoi.
Ten sam - bo człowiek w tym zmieniającym się świecie jest ciągle ten sam.
Tego samego pragnie, o to samo pyta, tak samo kocha, cierpi i tęskni.
Żyjemy w kulturze postindustrialnej, postmodernistycznej - obojętnie, jak ją opiszemy, ta kultura nie wpisuje w swój horyzont krzyża.
Krzyż składa się z belki pionowej i poprzecznej. Pionowa wskazuje kierunek nieba. Poprzeczna ukazuje rozłożone ramiona miłosiernego Ojca.
Kultura, w której przyszło nam żyć, lekceważy znak krzyża.
Kultura - gleba tego świata się zmienia, ale pytanie stale to samo: Jak w tej zmieniającej się glebie zasadzić krzyż?
Każde pokolenie musi się z tym pytaniem uporać - także i nasze.
Jak zasadzić krzyż Chrystusowy w sercu człowieka?
Jak człowieka postmodernizmu uczyć o krzyżu na Golgocie?
Jeśli ma być to człowiek bez ojczyzny - jak go uczyć, że ma ojczyznę w niebie?
Jeśli jest on dzieckiem chaosu - jak go uczyć porządku miłości?
Jeśli jest to pokolenie nieustającej zabawy - jak uczyć odpowiedzialności za własne dzieci?
Jeśli jest to pokolenie ogłuszane przez zalew informacji - jak ma usłyszeć Boga?
Jeśli jest to pokolenie ociemniałych na duszy - jak zobaczy krzyż swojego życia?
A przecież krzyż nikogo z nas nie ominie.
Stoi krzyż, gdy ziemia się kręci.
Co z tym krzyżem zrobić, jeśli przyjdzie nam go spotkać?
W 1953 r. trzech ludzi przygotowało się do zdobycia Everestu. Byli to: Edmund Hillary, Henry Cecil John Hunt i Tenzing Norgay.
Martin Haigh, katolicki ksiądz, kiedy dowiedział się o tej wyprawie, wysłał do Hunta specjalny list. W kopercie był też mały krzyżyk i kilka słów wyjaśnienia z prośbą. Krzyżyk pochodził od różańca, który otrzymał jego ojciec podczas audiencji od Piusa XII. Martin Haigh prosił Colonela Hunta w liście, aby poniósł ten krzyżyk na Everest i tam go zostawił.
Hunt czuł się zaszczycony taką prośbą.
27 maja dotarli na wysokość 25 800 stóp. Hunt był wyczerpany. Stan zdrowia nie pozwalał mu iść wyżej. Rozpoczęła się wewnętrzna walka - marzenia, ambicje, przygotowania i rezygnacja. To bardzo bolało.
Przed rozstaniem się z przyjaciółmi wyprawy Hunt poprosił Edmunda Hillary’ego, aby zaniósł ten mały krzyżyk na szczyt Everestu i tam zatknął go w najwyższym punkcie. W ten sposób chciał spełnić prośbę ks. Haigha.
29 maja 1953 r. Hillary i Norgay dotarli na szczyt - radość, pogratulowali sobie sukcesu. Hillary, zachwycony widokiem panoramy gór zaczął robić zdjęcia. Ale w pewnym momencie zauważył, że Tenzing Norgay klęczy na śniegu i wkłada coś w biały puch - odprawia jakby rytuał dziękczynienia. Tenzing był buddystą.
Wtedy przypomniał sobie, że w kieszeni ma przecież mały krzyżyk. Uklęknął i on na szczycie Everestu. Powoli zaczął wyjmować mały krzyżyk z kieszeni i wreszcie zatknął go w najwyższym punkcie szczytu.
3 lipca ekspedycja wylądowała w Londynie. W trzy dni później ksiądz otrzymał list.
Hunt potwierdził, że krzyżyk znalazł się na szczycie Everestu, ale dopisał, że nie zrobił tego sam z powodu wyczerpania. Opisał też stan ducha, jaki mu towarzyszył po rezygnacji z dalszej wspinaczki na Everest. W odpowiedzi otrzymał od księdza list.
„Jestem przekonany - pisał ks. Haigh - że są dwie historie świata. Pierwsza, którą możemy zobaczyć własnymi oczyma jako wydarzenie. Zdobycie Everestu sprawia, że nazwiska trafią do książek historycznych. Ale jest jeszcze inna historia - też prawdziwa. Można ją zobaczyć tylko oczyma wiary. Historię tę zna Bóg. Ta historia ma swoje miejsce też na szczycie, a góra ta nazywa się Kalwarią. Jeśli twoi koledzy dotarli na szczyt Everestu, to ty, choć nie mogłeś tam dotrzeć, możesz wejść na szczyt Kalwarii. Połóż tam krzyż rozczarowania i zawodu, że nie dotarłeś ze swoimi kolegami na wymarzony szczyt. Odważ się też położyć krzyż na Kalwarii. To będzie wspaniały dzień w historii świata, wielkie wydarzenie historyczne, którego nie widać, ale istnieje”.
,,Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem” (Łk 14, 27).
Oby nam się nie zdarzyło, że na drodze ucieczki i usprawiedliwienia spotkamy Chrystusa idącego w przeciwnym kierunku.
- Quo vadis, Domine? - zapytamy wtedy.
- Idę podnieść krzyż, któregoś się przestraszył.
Stat Crux - dum volvitur orbis.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Matka Boża Jedności i Wiary

Archiwum parafii

Na północny zachód od Białej Podlaskiej, nad brzegami rzeczki Klukówka leży miejscowość Leśna Podlaska, będąca wyjątkowym ośrodkiem kultu maryjnego. Znajduje się tu Sanktuarium Maryjne, w którym pod opieką Ojców Paulinów, upodobała sobie miejsce Opiekunka Podlasia – Leśniańska Królowa – Matka Boża Jedności i Wiary.

Płaskorzeźba, umieszczona w głównym ołtarzu, wykona jest w polnym kamieniu o odcieniu czerwonym. Wizerunek przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na prawym ręku. Historia „przejasnego obrazu Najświętszej Maryi Panny” jest niezmiernie ciekawa i pełna przedziwnych wydarzeń. Zaczyna się od roku 1683, kiedy to dnia 26 września dwaj chłopcy pasący bydło, 9-letni Aleksander Stalmaszczuk i 10-letni Miron Makaruk, znaleźli jaśniejący blaskiem wizerunek na drzewie dzikiej gruszy. Kamienny wizerunek przywieziono do Bukowic, których właściciel zdecydował o wzniesieniu w miejscu objawienia drewnianego kościoła rzymskokatolickiego. Powstał on w 1686 roku i przyozdobiony został znalezionym „obrazem”. W roku 1700 biskup łucki i brzeski Franciszek Prażmowski po przebadaniu świadków uznał niezwykłość łask i zezwolił na publiczny kult. W 1716 r. książę Karol Stanisław Radziwił, kanclerz Wielkiego Księstwa Litewskiego, ufundował złote korony. Wieść o niezwykłym pojawieniu się wizerunku zaczęła zataczać coraz szersze kręgi i ściągać ludzi nawet z odległych stron. Rozwój kultu spowodował, że w 1731 r. przystąpiono w Leśnej do budowy nowego kościoła. Ukończono ją w 1758 r. Jeszcze w czasie jej trwania do Leśnej przybyli paulini, którym powierzono parafię leśniańską i opiekę nad cudownym obrazem. W XVIII w miejscowość była już znana w Koronie Polskiej jako ośrodek kultu maryjnego. W okresie rozbiorów i wojen napoleońskich sanktuarium dzieliło los narodu. Klasztor i kościół były niszczone i plądrowane. Pauliński konwent nie przestał funkcjonować tylko dzięki pomocy okolicznych ziemian. W okresie powstania styczniowego Leśna stanowiła jedno z ogniw ruchu narodowego na Podlasiu. Paulini wspierali powstańców władze carskie w odwecie przejęły sanktuarium i zmieniły je w cerkiew. Po odzyskaniu niepodległości do sanktuarium wrócili paulini. Po długich poszukiwaniach w roku 1926 odnaleziono obraz ukryty u ss. Benedyktynek w Łomży. Badania wykazały, że ostatni biskup katolicki Janowa – Beniamin Szymański, wielki czciciel  Najświętszej Panny, przewidując popowstaniowe represje, ukrył oryginał Matki Bożej Leśniańskiej w Łomży, w bocznym ołtarzu. Biskup umarł, jedyna wtajemniczona przeorysza klasztoru także i tak byłby ślad zaginął, gdyby nie intensywne poszukiwania. W 1927 r. udała się z Siedlec niezwykła procesja, sam biskup wraz z tłumem wiernych pieszo przynieśli cudowny obraz do Leśnej. Procesja szła 3 dni, od 22 do 25 września. W uroczystości powrotu Matki Bożej brało udział około 30 tysięcy osób. Sanktuarium Leśniańskie było umiłowanym miejscem kultu dla unitów podlaskich, a Leśniańska Matka Boża ostoją ich wiary i jedności z Kościołem.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Św. Franciszku, naucz nas nie tyle szukać pociechy, co pociechę dawać, nie tyle szukać zrozumienia, co rozumieć, nie tyle szukać miłości, co kochać!

Wszechmogący, wieczny Boże, któryś przez Jednorodzonego Syna Swego światłem Ewangelii dusze nasze oświecił i na drogę życia wprowadził, daj nam przez zasługi św. Ojca Franciszka, najdoskonalszego naśladowcy i miłośnika Jezusa Chrystusa, abyśmy przygotowując się do uroczystości tegoż świętego Patriarchy, duchem ewangelicznym głęboko się przejęli, a przez to zasłużyli na wysłuchanie próśb naszych, które pokornie u stóp Twego Majestatu składamy. Amen.
CZYTAJ DALEJ

Bielsko-żywiecka Caritas kontynuuje pomoc dla poszkodowanych w powodzi

2024-09-27 16:42

[ TEMATY ]

Caritas

Bielsko‑Biała

powodzianie

Karol Porwich/Niedziela

Bielsko-żywiecka Caritas nie ustaje w prowadzeniu intensywnych działań wspierających poszkodowanych przez wodę mieszkańców regionu. Codziennie odbywają się analizy sytuacji na terenie diecezji, mające na celu ustalenie najbardziej potrzebujących obszarów - zapewniają jej przedstawiciele.

Zdaniem osób zaangażowanych w działania pomocowe, współpraca z lokalnymi proboszczami umożliwia precyzyjną identyfikację gospodarstw, które ucierpiały w wyniku ostatnich klęsk, zwłaszcza tych zamieszkałych przez osoby starsze, samotne, rodziny z małymi dziećmi oraz ludzi o ograniczonych możliwościach radzenia sobie w trudnych warunkach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję