Reklama

 
„Europa”

Faworyt Putina?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W światowej prasie - liczne komentarze nt. wyboru metropolity Cyryla na patriarchę moskiewskiego. Włoska „Europa” zwraca uwagę, że rywalizację o schedę po Aleksieju II wygrał faworyt premiera Władimira Putina, a przegrał kojarzony z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem metropolita Klemens. Zdaniem włoskiego komentatora, gdyby sobór opowiedział się za Klemensem, byłaby większa szansa na to, że Cerkiew rosyjska zaangażowałaby się w promowanie wartości demokratycznych i poszanowanie praw człowieka. W opinii „Europy” wybór Cyryla - zwolennika ścisłych więzi między Cerkwią a państwem - oznacza, że te nadzieje trzeba odłożyć na bok.
Jaka więc będzie Cerkiew pod rządami Cyryla? W przekonaniu włoskiego dziennika, będzie działać ramię w ramię z państwem ze względu na bliskie nacjonalizmowi poglądy Cyryla. Większość komentatorów prorokuje, że dialog z Kościołem katolickim posunie się do przodu. Mniejszość przestrzega, żeby nie czynić sobie zbyt wielkich nadziei, bo znane są wypowiedzi nowego patriarchy, w których nie widział on miejsca dla Kościoła katolickiego w Rosji. Na zewnątrz zbliżenie z katolikami wydaje się być prawdopodobne, natomiast w pracy ewangelizacyjnej katolików na terenie Rosji niekoniecznie muszą nastąpić zmiany na lepsze.
Włoscy dziennikarze zwracają też uwagę na związki Cyryla ze służbami dawnego ZSRR, dodając, że i jego kontrkandydaci nie mają czystych życiorysów pod tym względem.
Na łatwe zwycięstwo Cyryla - zdaniem komentatora „Europy” - miało też wpływ poparcie państwa. Przychylne mu były - w większości - rządowe media. Podejrzewa się, że w elekcji pomogły mu też „działania administracyjne”, jakie były znane w ZSRR. Jedyny niezależny dziennik w Rosji „Niezawisimaja Gazieta” charakteryzując nowego patriarchę, podkreślił, że na pewno nie będzie on nudny.

(pr)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2009-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patriarcha Jerozolimy: czekamy na was w Ziemi Świętej!

2025-03-12 14:26

[ TEMATY ]

Ziemia Święta

pielgrzymi

red

Łaciński patriarcha Jerozolimy apeluje o wznowienie ruchu pielgrzymkowego do Ziemi Świętej. „To tu przy Grobie Pańskim, z Jezusem zmartwychwstałym jest źródło nadziei. Nadszedł czas, aby zdobyć się na odwagę i przyjechać do Ziemi Świętej” – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Pierbattista Pizzaballa.

www.pielgrzmka.niedziela.pl
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Józefa

[ TEMATY ]

nowenna

św. Józef

Bożena Sztajner/Niedziela

Kaliski wizerunek św. Józefa

Kaliski wizerunek św. Józefa

Wielkimi krokami zbliża się uroczystość św. Józefa, przypadająca na 19 marca. Z tej okazji warto pomyśleć o dołączeniu się do modlitwy nowenną do wyżej wspomnianego świętego, która rozpoczyna się 10 marca.

Dlaczego warto prosić św. Józefa o wstawiennictwo przed Bogiem i pomoc? Odpowiedzi na to pytanie udziela m.in. św. Bernard z Clairvaux (1153 r.): „Od niektórych świętych otrzymujemy pomoc w szczególnych sprawach, ale od św. Józefa pomoc jest udzielana we wszystkich, a poza tym broni on tych wszystkich, którzy z pokorą zwracają się do niego”. Inny św. Bernard, ten ze Sieny (1444 r.), pisał: „Nie ulega wątpliwości, że Chrystus wynagradza św. Józefa teraz nawet więcej, kiedy jest on w niebie, aniżeli był on na ziemi. Nasz Pan, który w życiu ziemskim miał Józefa jako swego ojca, z pewnością nie odmówi mu niczego, o co prosi on w niebie”.
CZYTAJ DALEJ

USA: Pies postrzelił swojego właściciela

2025-03-13 09:13

[ TEMATY ]

USA

broń

pies postrzelił

właściciel

Tennessee

Adobe Stock

Amerykański pitbulterier

Amerykański pitbulterier

Roczny pitbull imieniem Oreo przez przypadek postrzelił swojego właściciela z jego własnej, niezabezpieczonej broni - poinformowała policja z Memphis w amerykańskim stanie Tennessee. Mężczyznę opatrzono w szpitalu, rana nie zagraża jego życiu.

Policja przekazała, że łapa psa utknęła w kabłąku spustowym broni i kiedy zwierzę usiłowało ją uwolnić, niechcący nacisnęło spust. Stróżom prawa nie udało się odzyskać narzędzia zbrodni - do wypadku doszło, kiedy ofiara znajdowała się w łóżku z przyjaciółką, a ta w panice zbiegła, zabierając broń ze sobą.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję