Reklama

„Głos papieża” po polsku

20 marca 1931 r. miało miejsce niezwykłe wydarzenie: Radio Watykańskie wyemitowało w wielu językach przesłanie Piusa XI z okazji 40. rocznicy encykliki Leona XIII „Rerum novarum” - po polsku odczytał je ks. Tadeusz Zakrzewski, rektor Instytutu Polskiego w Rzymie. Po raz pierwszy na falach papieskiej rozgłośni zabrzmiał język polski. Za pontyfikatu Piusa XI fakt ten powtórzył się jeszcze w 1937 r., gdy ks. Feliks Lasoń SJ wygłosił przed mikrofonami Radia Watykańskiego papieskie orędzie na Niedzielę Misyjną, i 17 kwietnia 1938 r., gdy Jerzy Langman relacjonował po polsku kanonizację św. Andrzeja Boboli. Papieska radiostacja działała od 12 lutego 1931 r. - zainaugurował ją sam Pius XI, wygłaszając swe pierwsze orędzie radiowe. Na zakończenie tego historycznego przemówiena Pius XI udzielił wszystkim błogosławieństwa „Urbi et Orbi”, które po raz pierwszy dotarło do ludzi dzięki falom radiowym. W tej podniosłej uroczystości brał udział Guglielmo Marconi - wynalazca radia, a zarazem twórca papieskiej stacji radiowej. Kierowanie radiostacji papież powierzył jezuitom - pierwszym jej dyrektorem był Giuseppe Gianfranceschi SJ, rektor Uniwersytetu Gregoriańskiego, przewodniczący Papieskiej Akademii Nauk. W owym czasie generałem Zakonu Jezuitów był Polak - Włodzimierz Ledóchowski, który zabiegał o to, by Radio Watykańskie nadawało programy również po polsku. Stało się to możliwe, gdy w 1937 r. przyjechał do Rzymu wspomniany już o. Feliks Lasoń SJ. Rozpoczął on pracę w papieskim radiu, a 24 listopada 1938 r. odprawił po polsku Mszę św. i nadał pierwszą radiową audycję dla słuchaczy w kraju. Od tego dnia minęło równo 70 lat! Z okazji 70-lecia Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego przeprowadziłem rozmowę z jej obecnym kierownikiem - ks. Józefem Polakiem SJ.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włodzimierz Rędzioch: - W historii świata, Kościoła i Polski 70 ostatnich lat to bardzo długi i bogaty w wydarzenia czas. Na jakie najważniejsze okresy podzieliłby Ojciec 70 lat historii Polskiej Sekcji Radia Watykańskiego?

Ks. Józef Polak SJ: - Radio Watykańskie jest radiem papieża, stąd i Sekcja Polska w ciągu 70 lat towarzyszyła kolejnym pontyfikatom. Radio powstało za Piusa XI, który zmarł w 1939 r. W tym samym roku rozpoczął się długi pontyfikat Piusa XII - to okres bardzo dynamicznego rozwoju rozgłośni. Pierwsze lata jego pontyfikatu przypadły na czas wojny. Radio starało się wychodzić naprzeciw ludzkim potrzebom w tych dramatycznych momentach historii: nadawano komunikaty dla więźniów wojennych od rodzin i ogłoszenia dotyczące zaginionych ludzi (w sumie ponad 1,2 mln). Po zakończeniu wojny pojawiły się nowe wyzwania. Wiele krajów znalazło się za „żelazną kurtyną”, a wierni utracili wolność religijną. Do tych ludzi trzeba było dotrzeć ze słowem nadziei, z katechezą, także z Mszą św. Pojawiło się wtedy wiele nowych programów językowych (prawie we wszystkich językach słowiańskich). Jeżeli chodzi o Sekcję Polską, na początku transmitowano jeden lub dwa programy tygodniowo i dopiero w czasie wojny zaczęto zwiększać liczbę emitowanych audycji. W 1950 r. polski program był już nadawany dwa razy dziennie, jak to jest i obecnie. Powstały także programy nadające na Afrykę i Amerykę Łacińską. Pius XII przykładał znaczną wagę do działalności Radia Watykańskiego i z jego inicjatywy wybudowano nową stację nadawczą w miejscowości Santa Maria di Galeria. Za pontyfikatu Jana XXIII - pontyfikatu, którego najważniejszym akcentem było rozpoczęcie Soboru Watykańskiego II - papieskie radio nadawało już w 30 językach. Sam Sobór był wielkim wyzwaniem. Przebywający w Rzymie ojcowie soborowi odwiedzali poszczególne redakcje. Polscy biskupi, którzy wówczas w kraju nie mieli dostępu do mediów, mogli bez przeszkód zwracać się do wiernych przez Radio Watykańskie (Prymas Wyszyński nazwał je jedyną amboną, gdzie Dobry Bóg może przemówić „na dachach”). Chociaż trzeba przypomnieć, że programy z Watykanu były wtedy w Polsce zagłuszane.
Paweł VI odwiedził radio już w czwartym dniu pontyfikatu. W jego czasach Sekcja Polska stała się niejako narzędziem wdrażania dokumentów soborowych w kraju. Papież ten stworzył poszczególnym redakcjom odpowiednie warunki pracy, przenosząc siedzibę rozgłośni z Watykanu do obszernego budynku przy Zamku św. Anioła, tzw. Palazzo Pio. Paweł VI to także pierwsze podróże apostolskie i związane z tym wyzwania dla Radia, które musiało zapewnić transmisje z terenu (jakże nie wspomnieć historycznej podróży Pawła VI do Ziemi Świętej).

- Czym był dla Sekcji Polskiej RW pontyfikat „polskiego” Papieża?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Z pewnością zaowocował zwarciem szeregów, gdyż w 1980 r. połączono dwie niezależne wcześniej redakcje dziennika i magazynu w jedną. Polskich reporterów włączono do grupy dziennikarzy towarzyszących Papieżowi w jego podróżach zagranicznych. Sekcja stała się też punktem odniesienia, choćby z uwagi na język ojczysty Papieża.

- Czy sam Jan Paweł II zainteresowany był działalnością Sekcji Polskiej RW?

- Z pewnością tak. Jako arcybiskup krakowski wielokrotnie gościł na tej antenie. Niecałe trzy miesiące po swym wyborze wprowadził transmisję polskiej Mszy św. z Watykanu, gdyż władze PRL nie pozwalały na to w kraju. Jak sam przyznał w liście na 60-lecie Sekcji Polskiej, dzięki Radiu Watykańskiemu papież był bliżej Polski, a Polska bliżej papieża.

Reklama

- Jak zmieniły się zadania Sekcji Polskiej RW po 1989 r., gdy w demokratycznej Polsce Kościół zaczął dysponować własnymi mediami?

- Wraz z liberalizacją środków przekazu w Polsce, gdy pojawiły się rozgłośnie katolickie oraz gdy Polskie Radio zaczęło transmitować Mszę św., zmieniły się i wyzwania stojące przed Sekcją Polską. W 1989 r. o. Florian Pełka SJ zaczął starania o retransmisję naszego dziennika w Polskim Radiu. Początkowo zgodzono się na to w ramach eksperymentu. Okazało się jednak, że słuchalność była tak wysoka, iż watykański dziennik zagościł w ramówce publicznego radia na dobre. Dla naszej sekcji było to duże wyzwanie. Wówczas zadbano m.in. o stworzenie międzynarodowej sieci korespondentów.
Wraz ze zmianami w Polsce zmieniła się także struktura nadawanych przez nas programów. Gdy polskie media mogły w sposób wolny przekazywać informacje polityczne, nie było sensu podawać ich z Watykanu. Z czasem powstało wiele kościelnych rozgłośni radiowych, utworzono Katolicką Agencję Informacyjną. Obecnie koncentrujemy się bardziej na informacjach z życia Stolicy Apostolskiej i Kościoła powszechnego. W serwisie informacyjnym wiadomości z kraju zajmują ok. 1/7 czasu antenowego i opracowywane są we współpracy z KAI.
Zmiany ustrojowe w Polsce zaowocowały też retransmisjami naszych programów w rozgłośniach krajowych. Oprócz Jedynki serwis transmituje też Radio Maryja i ok. 20 stacji lokalnych. Część z nich emituje również audycję wieczorną.

- W ostatnich latach jesteśmy świadkami prawdziwej rewolucji technologicznej w dziedzinie radiofonii. Jaki wpływ na działalność RW mają te wielkie zmiany technologiczne?

- Całkowicie zmieniły nam styl pracy. Z taśm magnetofonowych przeszliśmy na zapis i montaż cyfrowy. To, co kiedyś montował realizator dźwięku (Włoch), obecnie musi umieć zrobić redaktor. Pojawienie się najpierw minidysków, a potem już nagrywarek cyfrowych stworzyło możliwość dołączania materiałów dźwiękowych niemal do ostatnich minut przed emisją programu. Znacznie usprawniło to pracę, ale i podniosło wymagania.

- Radio Watykańskie pojawiło się również w internecie...

- Nie mając początkowo własnych możliwości, pierwszą polską stronę stworzyliśmy we współpracy z Fundacją Opoka. Z czasem RW zadbało o własne witryny, a redakcja polska była jedną z pierwszych, która taką stronę uruchomiła. Redagujemy ją samodzielnie od 2003 r., publikując kilkanaście informacji serwisowych dziennie. Na stronie: www.radiovaticana.org/polski można przeczytać nasze wiadomości lub odsłuchać pliki dźwiękowe. W miarę sił, gdyż jest nas tylko 7 osób, zamieszczamy też teksty niektórych rozmów z magazynu wieczornego. Kto chce, może zaabonować darmowy biuletyn RW, który codziennie wysyłamy pocztą elektroniczną (zawiera to, co w danym dniu emitujemy i publikujemy).

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak działa Duch Święty?

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 22

[ TEMATY ]

Duch Święty

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

CZYTAJ DALEJ

Papież apeluje o odwagę podejmowania dialogu, prowadzącego do położenia kresu wojnom

2024-05-19 12:53

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Niech Duch Święty da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom - prosił papież Franciszek po odmówieniu modlitwy Regina Caeli. - Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami - dodał Ojciec Święty.

- Drodzy bracia i siostry, Duch Święty jest Tym, który tworzy zgodę, harmonię i tworzy ją wychodząc z różnych, czasem nawet sprzecznych rzeczywistości. Dzisiaj, w uroczystość Pięćdziesiątnicy módlmy się do Ducha Świętego, miłości Ojca i Syna, aby stworzył harmonię w sercach, zgodę w rodzinach, zgodę w społeczeństwie, harmonię w całym świecie. Niech Duch Święty sprawi, by między chrześcijanami różnych wyznań wzrastała komunia i braterstwo. Niech da rządzącym odwagę do podejmowania gestów dialogu, które prowadziłyby do położenia kresu wojnom. Jest dziś bardzo wiele wojen. Pomyślmy o Ukrainie. Moje myśli kierują się szczególnie do miasta Charków, które ucierpiało z powodu ataku przed dwoma dniami. Pomyślmy o Ziemi Świętej, Palestynie, Izraelu, pomyślmy o wielu miejscach, gdzie toczą się wojny. Niech Duch Święty doprowadzi rządzących państwami i nas wszystkich do otwierania bram pokoju - powiedział papież.

CZYTAJ DALEJ

Potrzebujemy światła i odwagi Ducha Świętego

2024-05-19 16:47

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Podpisanie dekretu otwierającego II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Po podpisaniu przez abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego, dokumentów rozpoczynających II Synod Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczęła się Eucharystia.

W katedrze wrocławskiej zgromadziło się ponad 1000 wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Słowo wprowadzenia do Liturgii wypowiedział ks. Paweł Cembrowicz. proboszcz katedry: - Doświadczenie mocy Ducha Świętego stało się także naszym udziałem w ramach długich miesięcy przygotowań synodalnych. Świadczą o tym wasze sprawozdania, w których odkrywamy podobieństwo do Kościoła pierwszych chrześcijan, Kościoła wzajemnej miłości i jedności, wychodzącego do tych, co nie znają Jezusa Chrystusa - są to słowa abp Kupnego w liście na rozpoczynający się synod - mówił ks. Cembrowicz, dodając: - Jesteśmy pielgrzymami nadziei, jesteśmy zaproszeni i wezwani przez Ducha Świętego, w Kościele Chrystusowym, aby idąc wspólną drogą podejmować duchową i religijną formację, aby być przygotowanymi do misji, do której wzywa nas Ojciec Niebieski. Towarzyszy nam Maryja w słowach: “Uczyńcie wszystko, co powie nam Syn”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję