W udostępnionej w czwartek informacji biuro prasowe Episkopatu wskazało, że dzień ten będzie obchodzony 17 stycznia 2023 roku.
Abp Ryś podkreślił w skierowanym z tej okazji słowie, że potrzeba Dnia Judaizmu wynika z rosnącego przekonania, że "bez nieustannie pogłębianej świadomości żydowskich korzeni i zawsze aktualnego żydowskiego wymiaru chrześcijańskiej wiary, sama tożsamość chrześcijaństwa i Kościoła ulega zagubieniu”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
"W rezultacie, zanika obecność chrześcijan w świecie, a ich religijność często okazuje się podatna na rozmaite formy bałwochwalstwa, herezji i innych ludzkich idei. Orędzie chrześcijańskie staje się wówczas niezrozumiałe" – zauważył. Przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem zaznaczył, że "objawienie wpisane w słowa i czyny Syna Bożego wcielonego w Żyda – Jezusa z Nazaretu, z żydowskim doświadczeniem Boga i człowieka, nie było jednorazowym i mało istotnym zdarzeniem".
Dodał, że jest ono "niezmiennie potężnym wyzwaniem dla każdego pokolenia chrześcijan, przyjęcia Jego obecności w nasze życie osobiste i wspólnotowe, dla przepowiadania Dobrej Nowiny każdemu człowiekowi".
Reklama
"Dzień Judaizmu jest wyrazem troski o dobro Kościoła, o Jego żywotność, o wiarę Jego członków, ale także wspólnego z Żydami doświadczenia, że Bóg jest jeden, jest bliski i dobry dla człowieka, a Lud Izraela nigdy nie został przez Niego odrzucony" – napisał duchowny.
"+Dary łaski i wezwanie Boże są nieodwołalne+ (Rz 11,29). W tym dniu pamiętajmy również o Zagładzie, która była próbą unicestwienia Narodu Wybranego" - zaznaczył abp Ryś.
Dzień Judaizmu w Kościele – jak podkreślił - nie jest "wydarzeniem do świętowania w jednym mieście do tego wyznaczonym, ani tylko w ten jeden dzień, lecz znakiem koniecznym dla całego Kościoła w każdym miejscu i czasie". (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ mir/