Reklama

Niedziela Lubelska

Barbórka w Łęcznej. Patriotyzm najwyższej próby

Grzegorz Jacek Pelica

Poranną Mszą św. w kościele św. Barbary w Łęcznej rozpoczęły się w dniu 3 XII 2022 r. obchody dorocznego święta górników lubelskiego zagłębia węglowego. Barbórkowej Liturgii przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił abp Stanisław Budzik. Za stałą modlitewną pamięć o pracownikach i ich rodzinach podziękowali prezesi Lubelskiego Węgla Bogdanka S.A. Oprawę Mszy św. przygotowali sami górnicy. Uroczystości, których kontynuacją było spotkanie na cechowni w Bogdance, uświetniła orkiestra górnicza.

Wpisana w tradycję

- Radość oczekiwania jest czasem większa niż jej spełnienie. Ten sam Chrystus przychodzi do nas w tajemnicy Bożego Narodzenia, w każdej Eucharystii, w swoim słowie i swoim Ciele. Uobecnia się w liturgii Kościoła – powiedział metropolita lubelski, nawiązując do słów powitania przez przedstawicieli braci górniczej. Ksiądz arcybiskup mówił, że idąc za przewodnikami Adwentu czerpiemy to, czego tak potrzebujemy w swoim życiu: Izajasz przypomina, że „kto we łzach sieje, żąć będzie w radości”, by nie zgasła nadzieja na Boże zbawienie. Św. Jan Chrzciciel, zwiastun wskazujący własną dłonią Chrystusa, Baranka Bożego, „najpierw sam się nawrócił, aby innych wzywać do prostowania ścieżek. Zachęca, byśmy przemiany naszych serc nie odkładali na ostatnią godzinę i każdy dzień traktowali jako szansę spotkania z Bogiem”.

Szczególne umocnienie, że nic nas nie może odłączyć od miłości Chrystusowej, płynie od św. Barbary: - „Miecz, który przeciął jej młode życie, połączył ją na zawsze z Chrystusem. Dlatego przez swoją wierność i odwagę, wpisała się w tradycje Kościoła na wieki i tysiąclecia”. Arcybiskup przypomniał historię patronki górników i jej kultu na ziemiach polskich już od XIII w. Jest ona też patronką podziemia niepodległościowego czasu wojny i okupacji oraz opiekunką patriotycznego ruchu w latach niebezpiecznej pracy solidarnościowej, nielegalnych działań konspiracyjnych stanu wojennego.

Reklama

Codzienny marsz niepodległości

Z homilią pasterza korespondowały słowa uwielbienia i ofiarowania darów ołtarza. Górnicy i ich bliscy modlili się, aby „Bóg bronił ich od wszelkich niebezpieczeństw, wspierał w radościach i smutkach dnia codziennego, był uwielbiony w każdym sercu, które słucha Bożego głosu, idzie drogami Pana pośród udręki oczekiwania”. Ofiarowali: kwiaty, figurkę św. Barbary i kapliczkę z bryłą węgla z pierwszego urobku, który symbolizuje bogactwo naszej ziemi, złożone w niej przez Stwórcę.

Abp Stanisław Budzik przypomniał, że lubelski węgiel jest eksploatowany już 40 lat. - Ta kopalnia to prawdziwy skarb dla kraju i regionu. Dziękujemy za ludzi, którzy solidnym trudem swoich rąk i umysłów, doprowadzili do tego, że „Bogdanka” jest najnowocześniejszą, najbardziej efektywną kopalnią i świetnie radzi sobie na wolnym rynku. Dzięki niej dokonał się na tej ziemi skok cywilizacyjny. Jeszcze niedawno energia z węgla była na cenzurowanym; tymczasem wieloraki kryzys, konsekwencja wojny i agresji rosyjskiej na Ukrainę, zweryfikował te plany. Okazuje się, że z węgla nie da się zrezygnować tak szybko i łatwo jak zakładano. Potrzebna jest więc intensywna praca górników, która jest jak codzienny marsz niepodległości; okazują się oni patriotami najwyższej próby!” - za słowami abp. W. Skworca podkreślił metropolita.

Na Mszy św. byli obecni m.in. przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotr Duda i Zarządu Regionu Marian Król, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentu, rządu, zakładów pracy, szkół oraz prezesi Lubelskiego Węgla „Bogdanka” S.A.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212


2022-12-05 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył, tymczasem się rozwija

2023-01-28 08:02

[ TEMATY ]

Kościół

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta - powiedział wczoraj abp Marek Jędraszewski w krakowskim seminarium duchownym.

W homilii arcybiskup powiedział, że prawda o królestwie Bożym była wielokrotnie konfrontowana przez pierwszych chrześcijan, których poddawano prześladowaniom. Wielokrotnie wydawało się, że Kościół się skończył i wiara w Chrystusa nie przetrwa. Tymczasem wbrew temu, co się mogło wydawać, Kościół się nadal rozrasta. „Zasiewem Kościoła jest męczeńska krew chrześcijan” – powiedział Tertulian.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: przerażenie i współczucie po ataku na synagogę w Jerozolimie

2023-01-28 13:27

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na synagogę w osiedlu Neve Jaakov we Wschodniej Jerozolimie w piątek wieczorem, w wyniku którego zginęło siedem osób i kilkoro zostało rannych, wywołał międzynarodową konsternację. Przedstawiciele Kościoła i polityki potępili ten czyn i złożyli wyrazy współczucia bliskim.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wyraził szczególne zaniepokojenie, że do ataku doszło w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w świetle obecnej eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest przestępstwem, lecz grzechem

2023-01-28 12:31

[ TEMATY ]

homoseksualizm

LGBT

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Każdy akt seksualny poza małżeństwem jest grzechem – przypomniał Ojciec Święty w napisanej wczoraj, 27 stycznia notatce posłanej do amerykańskiego jezuity Jamesa Martina – czołowego duszpasterza osób homoseksualnych w USA.

Słowa Franciszka w wywiadzie dla Associated Press z 24 stycznia, gdzie wyraźnie stwierdził, że homoseksualizm nie jest przestępstwem, a ustawy penalizujące homoseksualizm są „niesprawiedliwe” zostały okrzyknięte przez obrońców LGBTQ kamieniem milowym, który pomoże zakończyć prześladowania i przemoc wobec osób LGBTQ. Ale jego odniesienie do „grzechu” wywołało pytania, czy uważa, że samo bycie gejem jest grzechem. Ks. James Martin, amerykański jezuita, który prowadzi w USA posługę Outreach dla katolików LGBTQ, poprosił papieża Franciszka o wyjaśnienia, a następnie opublikował w piątek na stronie internetowej Outreach odręczną odpowiedź papieża .

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję