Reklama

Niedziela Lubelska

Na drodze ku kapłaństwu. Obłóczyny

MSD Lublin

Sutanna skrywa człowieka, ale odsłania jego duszę i serce.

Prosimy cię ojcze, abyś pobłogosławił ten strój duchowny, który pragniemy przyjąć jako znak naszej przynależności do Chrystusa i głębokiego pragnienia wewnętrznego postępu na drodze powołania kapłańskiego - te słowa 19 listopada wybrzmiały w archikatedrze z ust alumnów III roku Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie. Siedmiu kleryków podczas Mszy św. w obrzędzie obłóczyn prosiło bp. Adama Baba o poświęcenie sutann, które za moment ubrali po raz pierwszy w życiu.

Po błogosławieństwie alumnów i pokropieniu trzymanych w rękach duchownych szat, klerycy wyszli do zakrystii, gdzie z pomocą starszych kolegów oblekli się w czerń sutanny, symbolicznie oznaczającą śmierć dla świata, umieranie starego człowieka, by czynić miejsce dla nowego, żyjącego na chwałę Bożą i w nadziei życia wiecznego w Królestwie Niebieskim. Do tej nadziei symbolicznie odwołuje się biel koloratki. Znaczenie i powagę tego momentu zarówno w życiu alumnów, wspólnoty Kościoła, i wszystkich społeczności w których żyją, podkreślił ksiądz biskup w wygłoszonej homilii. - Kiedy na ich ramionach spocznie sutanna i koloratka będzie pod szyją, to tak jakby odkryły się serca, zaczyna być więcej widać; mówię też to w kategoriach pewnej powinności, zobowiązania. Ludzie mają prawo się domyśleć tego, co jest w waszych sercach, kiedy zobaczą was w sutannie z koloratką: to jest właśnie ten, który jest w relacji z żywym Bogiem. Można by powiedzieć, że sutanna skrywa człowieka, ale odsłania jego duszę i jego serce, i to co się w tym sercu dzieje. Wszyscy, którzy was zobaczą w sutannach, mają prawo wiedzieć, że ta relacja, ta więź się dzieje w waszym życiu. Być może nawet zatęsknią za taką relacją - powiedział bp Adam Bab.

Strój duchowny przyjęli: Andrzej Błaszczyk z parafii św. Jana Chrzciciela w Dysie, Michał Dacka z parafii Ducha Świętego w Poniatowej, Karol Mazurek z parafii św. Jana Chrzciciela w Nałęczowie, Mateusz Powrózek z parafii św. Jadwigi w Janowie Lubelskim (diecezja sandomierska), Jakub Sławecki z parafii św. Antoniego w Lublinie, Rafał Sugier z parafii Matki Bożej Anielskiej w Starościnie oraz Wojciech Zybała z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Lubartowie. Po zakończeniu liturgii nowoobłóczeni wyjechali do rodzinnych parafii, aby razem ze wspólnotami radować się z ważnego kroku na drodze ku kapłaństwu.

Reklama

Alumni dziękują wszystkim za modlitwę w intencji powołań i proszą o przekazanie mężczyznom rozważającym życiową drogę informacje o zbliżającym się dniu skupienia, który odbędzie się w dn. 27-29 grudnia w MSD w Lublinie. W programie wspólna modlitwa, konferencje i możliwość rozmowy z księżmi wychowawcami i alumnami. Więcej informacji już wkrótce na stronie www.seminarium.lublin.pl
2022-12-05 08:06

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

2023-01-28 12:20

[ TEMATY ]

biskup

ks. Adam Fabiańczyk/diecezja.gliwice.pl

Ojciec Święty Franciszek przyjął rezygnację bp. Jana Kopca z posługi biskupa gliwickiego i mianował biskupem tejże diecezji ks. Sławomira Odera, ojca duchownego kapłanów diecezji toruńskiej – ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce.

Komunikat Nuncjatury Apostolskiej

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję