Reklama

Niedziela Sandomierska

Chrystus naszym przewodnikiem

- Najwyższy czas byśmy zaczęli naśladować Dobrego Łotra z Ewangelii, który miał odwagę bronić Chrystusa – mówił bp Nitkiewicz na spotkaniu młodych.

2022-11-21 09:55

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Ojciec Święty Franciszek postanowił, aby w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, organizowane były w Kościele Dni Młodych. Jest to jednocześnie patronalne święto Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Z tej racji do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim przyjechali młodzi z całej diecezji oraz członkowie Akcji Katolickiej. Eucharystii koncelebrowanej przez licznych kapłanów, przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Ordynariusz Sandomierski podzielił się w homilii swoją refleksją nad sceną ukrzyżowania z przeczytanej Ewangelii. Zauważył, że dzisiaj, podobnie jak na Golgocie, świat szydzi z Chrystusa, wyśmiewa Jego naukę i bluźni. Ta nagonka dotyczy także Kościoła katolickiego i najgorliwszych jego członków.

– Ileż osób depcze największe świętości. Popatrzmy na niektóre spektakle, marsze organizowane w imię tolerancji, wypowiedzi medialne, czy pełne nienawiści komentarze na forach internetowych. Chciałbym, aby ruchy i stowarzyszenia działające w diecezji nie przyglądały się temu bezczynnie. Mój apel kieruję również do księży mających doświadczenie w mediach społecznościowych. Najwyższy czas byśmy zaczęli naśladować Dobrego Łotra z Ewangelii, który miał odwagę bronić Chrystusa. Nie był minimalistą, ani tchórzem, lecz uznając swoje grzechy złożył w ten sposób przepiękne wyznanie wiary. Wołajmy jednocześnie razem z Dobrym Łotrem: „Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa”. Chrystus wysłuchuje jego prośbę, bo każdy, kto jest blisko Zbawiciela znajduje się już w Niebie. To dotyczy jednocześnie Ciebie i mnie. Potrzebujemy Chrystusa, aby budować na Nim bezpiecznie gmach naszego życia. Jestem przekonany, że szczególnie wy młodzi odczuwacie taką potrzebę. Nie da się bowiem niczego stworzyć na ruchomych piaskach, wędrować we mgle i ciemnościach, albo przeżywać w nieskończoność porażki, bo ktoś zawiódł, zdradził, okazał się fałszywym prorokiem. Dlatego chcę razem z wami wszystkimi wołać do Pana Jezusa, naszego Króla: Pamiętaj o mnie zawsze! Wspomnij na mnie kiedy błądzę, nie mogę sobie poradzić, brakuje mi siły! On nam odpowie, jak Dobremu Łotrowi: „Dziś będziesz ze Mną w raju” – powiedział biskup Nitkiewicz.

Reklama

Po homilii siedmioro młodych z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży złożyło uroczyste przyrzeczenia, zobowiązując się służyć Bogu i Ojczyźnie.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Na zakończenie Mszy Świętej Prezes diecezjalnej Akcji Katolickiej dokonał odnowienia Aktu Intronizacji Chrystusa Króla.

Po liturgii uczestnicy spotkania mogli posilić się ciepłym posiłkiem, aby później wysłuchać prezentacji o idei Światowych Dni Młodzieży „Kierunek>Lizbona” w wykonaniu nowych KSM-owiczów. Następnie zebrana młodzież wysłuchała koncertu zespołu „Ufam”.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

W „Godzinie łaski” 8 grudnia możesz uprosić wszystko. Będą transmisje online

[ TEMATY ]

objawienia

Godzina łaski

Monika Jaworska

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Czym jest Godzina łaski? W objawieniu pielęgniarce Pierinie Gilli z Włoch (8 grudnia 1947 r.) Maryja powiedziała, że w dniu 8 grudnia w południe będzie miała miejsce „Godzina łaski” dla całego świata i w tej godzinie Bóg ześle łaski modlącym się. Maryja prosiła, aby ta Godzina była praktykowana na całym świecie.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia wiąże się też z nabożeństwem „Godziny łaski”, które odbywa się w godz. 12-13.

CZYTAJ DALEJ

Jestem - Pamiętam - Czuwam - dziś 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego

2022-12-08 18:39

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Apel Jasnogórski

BPJG

Dziś 69. rocznica Apelu Jasnogórskiego. Modlitwa ta gromadzi rzesze Polaków w kraju i zagranicą, również dzięki transmisjom radiowym, telewizyjnym i internetowym.

Przed 69. laty, 8 grudnia 1953 r., w Kaplicy Matki Bożej kilka osób pod przewodnictwem ówczesnego przeora Jasnej Góry - ojca Jerzego Tomzińskiego, modliło się o uwolnienie internowanego wówczas kard. Stefana Wyszyńskiego oraz za Ojczyznę. Później Prymas stał się wielkim propagatorem tej modlitwy, zwłaszcza w okresie Wielkiej Nowenny w latach 1957-1966, przygotowującej do Millenium Chrztu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję