Reklama

Niedziela Sandomierska

Chrystus naszym przewodnikiem

- Najwyższy czas byśmy zaczęli naśladować Dobrego Łotra z Ewangelii, który miał odwagę bronić Chrystusa – mówił bp Nitkiewicz na spotkaniu młodych.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Ojciec Święty Franciszek postanowił, aby w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, organizowane były w Kościele Dni Młodych. Jest to jednocześnie patronalne święto Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Z tej racji do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim przyjechali młodzi z całej diecezji oraz członkowie Akcji Katolickiej. Eucharystii koncelebrowanej przez licznych kapłanów, przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz.

Ordynariusz Sandomierski podzielił się w homilii swoją refleksją nad sceną ukrzyżowania z przeczytanej Ewangelii. Zauważył, że dzisiaj, podobnie jak na Golgocie, świat szydzi z Chrystusa, wyśmiewa Jego naukę i bluźni. Ta nagonka dotyczy także Kościoła katolickiego i najgorliwszych jego członków.

– Ileż osób depcze największe świętości. Popatrzmy na niektóre spektakle, marsze organizowane w imię tolerancji, wypowiedzi medialne, czy pełne nienawiści komentarze na forach internetowych. Chciałbym, aby ruchy i stowarzyszenia działające w diecezji nie przyglądały się temu bezczynnie. Mój apel kieruję również do księży mających doświadczenie w mediach społecznościowych. Najwyższy czas byśmy zaczęli naśladować Dobrego Łotra z Ewangelii, który miał odwagę bronić Chrystusa. Nie był minimalistą, ani tchórzem, lecz uznając swoje grzechy złożył w ten sposób przepiękne wyznanie wiary. Wołajmy jednocześnie razem z Dobrym Łotrem: „Jezu, wspomnij na mnie, gdy przyjdziesz do swego królestwa”. Chrystus wysłuchuje jego prośbę, bo każdy, kto jest blisko Zbawiciela znajduje się już w Niebie. To dotyczy jednocześnie Ciebie i mnie. Potrzebujemy Chrystusa, aby budować na Nim bezpiecznie gmach naszego życia. Jestem przekonany, że szczególnie wy młodzi odczuwacie taką potrzebę. Nie da się bowiem niczego stworzyć na ruchomych piaskach, wędrować we mgle i ciemnościach, albo przeżywać w nieskończoność porażki, bo ktoś zawiódł, zdradził, okazał się fałszywym prorokiem. Dlatego chcę razem z wami wszystkimi wołać do Pana Jezusa, naszego Króla: Pamiętaj o mnie zawsze! Wspomnij na mnie kiedy błądzę, nie mogę sobie poradzić, brakuje mi siły! On nam odpowie, jak Dobremu Łotrowi: „Dziś będziesz ze Mną w raju” – powiedział biskup Nitkiewicz.

Reklama

Po homilii siedmioro młodych z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży złożyło uroczyste przyrzeczenia, zobowiązując się służyć Bogu i Ojczyźnie.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Na zakończenie Mszy Świętej Prezes diecezjalnej Akcji Katolickiej dokonał odnowienia Aktu Intronizacji Chrystusa Króla.

Po liturgii uczestnicy spotkania mogli posilić się ciepłym posiłkiem, aby później wysłuchać prezentacji o idei Światowych Dni Młodzieży „Kierunek>Lizbona” w wykonaniu nowych KSM-owiczów. Następnie zebrana młodzież wysłuchała koncertu zespołu „Ufam”.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

2022-11-21 09:55

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Manifestacja czy świadectwo?

Niedziela Ogólnopolska 33/2021, str. 24-25

[ TEMATY ]

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Wielu drażnią, irytują, odpychają. Noszenie ich nierzadko wymaga odwagi. Koszulki z chrześcijańskim przekazem, różańce na rękę czy ewangelizacyjne opaski. Czy przez to, że je nosimy, stajemy się żywym świadectwem wiary?

Półki księgarń katolickich i zakładki sklepów internetowych są pełne różnorodnych produktów związanych z Kościołem. Co wierni kupują najchętniej? Przez jakie elementy starają się świadczyć o Jezusie? Marcin Kucharczyk z Dystrybucji Katolickiej mówi: – Wśród naszych klientów niezwykle popularne są opaski silikonowe z cytatami z Biblii oraz dziesiątki różańca w formie bransoletek. Latem sprzedajemy również wiele koszulek z motywami chrześcijańskimi. Najczęściej kupowane są te z motywem związanym ze św. Michałem Archaniołem i hasłem: „Któż jak Bóg!” oraz te z Lwem Judy 3D.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Prezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję