Reklama

Niedziela Sandomierska

Patronka na trudne czasy

We wspomnienie bł. Salomei w Zawichoście, odbyły się uroczystości związanie z 10. rocznicą ustanowienia jej patronką miasta.

2022-11-21 09:46

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Centralnym punktem, bogatego programu obchodów była Msza św. sprawowana w średniowiecznym kościele pw. św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Wraz z Biskupem Eucharystię koncelebrowali kapłani na czele z ks. Arturem Barańskim, dziekanem dekanatu oraz ks. Piotrem Szpytem, proboszczem parafii. We wspólnej modlitwie uczestniczyli: poseł Marek Kwitek, starosta Marcin Piwnik, burmistrz Katarzyna Kondziołka, samorządowcy, siostry Jadwiżanki, , Rycerstwo Ziemi Sandomierskiej, zaproszeni goście oraz licznie przybyli parafianie.

Biskup Nitkiewicz powiedział w homilii, że bł. Salomea była od dzieciństwa ogniwem pokoju łączącym chrześcijańskich władców, którzy stawali przeciwko sobie, pomimo najazdów tatarskich, niosących śmierć i zniszczenie.

– Mając serce przepełnione Bożym pokojem, którego źródłem był Chrystus, bł. Salomea niosła go innym. Rozmodlona, pokorna i uboga z własnego wyboru, budowała wspólnotę ludzką opartą na przykazaniu miłości. A doskonała miłość usuwa lęk – przypomina św. Augustyn. Wszyscy chcielibyśmy żyć w takiej wspólnocie kochających się ludzi, bez względu na to, czy nazywa się ona parafią, miastem, czy Polską. Wszyscy pragniemy pokoju, a wojna na Ukrainie, której skutki coraz boleśniej odczuwamy, potęguje jeszcze to pragnienie. Widzimy jednocześnie, że najszlachetniejsze ludzkie zamiary są niewystarczające do pokonania potęgi zła. A jeśli mają z tym problemy wielcy tego świata, cóż dopiero my? Nie jesteśmy jednak całkowicie bezradni. Człowiek musi najpierw pojednać się sam ze sobą, okazać sobie miłość, by móc kochać innych. Trzeba jednocześnie odrzucić grzech, który oddziela od Boga i ludzi. Bez Boga będziemy ciągle w stanie wojny ze wszystkimi. Błogosławiona Salomea zachęcała współsiostry Klaryski, aby miały pokój w Panu Jezusie Chrystusie. Drogą do takiego pokoju były dla niej modlitwa oraz czyny miłosierdzia. Jeżeli będziemy postępowali w podobny sposób, my także staniemy się ogniwami pokoju i budowniczymi wspólnoty. Dobrze więc się stało, że czcimy dzisiaj bł. Salomeę, która ubogaciła Zawichost swoją obecnością. Stanowiła dla mieszkańców tego starożytnego grodu wzór świętości, a przy okazji podniosła jego znaczenie i przyczyniła się do rozwoju miasta. Tak więc Zawichost ma bł. Salomeę, a Sandomierz bł. Wincentego Kadłubka. Czy można sobie wymarzyć lepszych patronów? Dzień ich narodzin dla Nieba jest najważniejszym świętem dla naszych lokalnych społeczności. Oby zostało tak na zawsze – powiedział biskup. Przed końcowym błogosławieństwem bp Krzysztof Nitkiewicz dokonał poświęcenia figury bł. Salomei, którą wykonał rzeźbiarz Zenon Bednarski. Następnie odbył się koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań/ Rozprawa apelacyjna od wyroku ws. Marka M. oskarżonego o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego

2022-12-08 07:19

[ TEMATY ]

sąd

Adobe.Stock.pl

W czwartek Sąd Okręgowy w Poznaniu ma rozpoznać apelację prokuratury od wyroku w sprawie Marka M., oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego. W czerwcu tego roku sąd rejonowy uniewinnił mężczyznę.

Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która skierowała do sądu apelację w tej sprawie, domaga się uchylenia wyroku wydanego przez sąd rejonowy oraz przekazania sprawy sądowi do ponownego rozpoznania.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Niepokalana wg. bł. Urszuli Leduchowskiej/fot. Graziako

Kościół katolicki 8 grudnia obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Wydarzenie Niepokalanego Poczęcia Maryi jest zasługą specjalnej Bożej łaski. Tajemnica ta pokazuje szczególną rolę Maryi a także, że każdy z nas cieszy się Bożą pomocą w zadaniach, które Bóg stawia na drodze naszego życia.

Czym jest niepokalane poczęcie? Wyraża prawdę o tym, że rodzice Maryi - Joachim i Anna - poczęli swoją córkę, która została przez Boga zachowana od zranienia grzechem pierworodnym. Poczęcie nieskalane przez grzech pierworodny dotyczy tylko Maryi, która w wyjątkowy sposób została zachowana od grzechu ze względu na to, że stała się Matką Syna Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Andrzej Bobola uprosił mi uzdrowienie

2022-12-08 21:45

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Nawet najnowocześniejsze terapie medyczne, rodem z filmów sci-fi, mogą zawieść. Tak było w przypadku Idy Kopeckiej z Krynicy.

U czterdziestodwuletniej kobiety niespodziewanie pojawiły się potworne bóle, promieniujące na całe ciało. Nawet nadrobniejszy dotyk był dla niej niczym cios wymierzony przez zawodowego boksera, a każdy, nawet najmniejszy wysiłek fizyczny przysparzał zmęczenia, jakby wspinała się na Mount Blanc.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję