Reklama

Niedziela Sandomierska

Patronka na trudne czasy

We wspomnienie bł. Salomei w Zawichoście, odbyły się uroczystości związanie z 10. rocznicą ustanowienia jej patronką miasta.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Centralnym punktem, bogatego programu obchodów była Msza św. sprawowana w średniowiecznym kościele pw. św. Jana Chrzciciela, której przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Wraz z Biskupem Eucharystię koncelebrowali kapłani na czele z ks. Arturem Barańskim, dziekanem dekanatu oraz ks. Piotrem Szpytem, proboszczem parafii. We wspólnej modlitwie uczestniczyli: poseł Marek Kwitek, starosta Marcin Piwnik, burmistrz Katarzyna Kondziołka, samorządowcy, siostry Jadwiżanki, , Rycerstwo Ziemi Sandomierskiej, zaproszeni goście oraz licznie przybyli parafianie.

Biskup Nitkiewicz powiedział w homilii, że bł. Salomea była od dzieciństwa ogniwem pokoju łączącym chrześcijańskich władców, którzy stawali przeciwko sobie, pomimo najazdów tatarskich, niosących śmierć i zniszczenie.

– Mając serce przepełnione Bożym pokojem, którego źródłem był Chrystus, bł. Salomea niosła go innym. Rozmodlona, pokorna i uboga z własnego wyboru, budowała wspólnotę ludzką opartą na przykazaniu miłości. A doskonała miłość usuwa lęk – przypomina św. Augustyn. Wszyscy chcielibyśmy żyć w takiej wspólnocie kochających się ludzi, bez względu na to, czy nazywa się ona parafią, miastem, czy Polską. Wszyscy pragniemy pokoju, a wojna na Ukrainie, której skutki coraz boleśniej odczuwamy, potęguje jeszcze to pragnienie. Widzimy jednocześnie, że najszlachetniejsze ludzkie zamiary są niewystarczające do pokonania potęgi zła. A jeśli mają z tym problemy wielcy tego świata, cóż dopiero my? Nie jesteśmy jednak całkowicie bezradni. Człowiek musi najpierw pojednać się sam ze sobą, okazać sobie miłość, by móc kochać innych. Trzeba jednocześnie odrzucić grzech, który oddziela od Boga i ludzi. Bez Boga będziemy ciągle w stanie wojny ze wszystkimi. Błogosławiona Salomea zachęcała współsiostry Klaryski, aby miały pokój w Panu Jezusie Chrystusie. Drogą do takiego pokoju były dla niej modlitwa oraz czyny miłosierdzia. Jeżeli będziemy postępowali w podobny sposób, my także staniemy się ogniwami pokoju i budowniczymi wspólnoty. Dobrze więc się stało, że czcimy dzisiaj bł. Salomeę, która ubogaciła Zawichost swoją obecnością. Stanowiła dla mieszkańców tego starożytnego grodu wzór świętości, a przy okazji podniosła jego znaczenie i przyczyniła się do rozwoju miasta. Tak więc Zawichost ma bł. Salomeę, a Sandomierz bł. Wincentego Kadłubka. Czy można sobie wymarzyć lepszych patronów? Dzień ich narodzin dla Nieba jest najważniejszym świętem dla naszych lokalnych społeczności. Oby zostało tak na zawsze – powiedział biskup. Przed końcowym błogosławieństwem bp Krzysztof Nitkiewicz dokonał poświęcenia figury bł. Salomei, którą wykonał rzeźbiarz Zenon Bednarski. Następnie odbył się koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej.

2022-11-21 09:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, trzeba iść na Mszę św.?

[ TEMATY ]

gromnica

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne wielu z nas zastanawia się, czy 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, katolik ma obowiązek uczestniczenia w Eucharystii?

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy św. oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z duchowieństwem i osobami konsekrowanymi

2023-02-02 18:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Do służenia ludowi Bożemu jako świadkowie Bożej miłości zachęcił papież kapłanów, diakonów i seminarzystów a także osoby konsekrowane Demokratycznej Republiki Konga. Franciszek spotkał się z nimi w katedrze w Kinszasie. Osobom konsekrowanym złożył życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.

Witając papieża w katedrze Matki Bożej Kongijskiej, arcybiskup Kinszasy kard. Fridolin Ambongo zauważył, iż jest to okazja do dziękczynienia, w imieniu całego Kościoła, duchowieństwu i osobom zakonnym, za dzieło ewangelizacji, jakie pełnią oni w tym kraju, często w warunkach trudnych, a nieraz wręcz niebezpiecznych. A przybycie tutaj Ojca Świętego daje szczególny powód do nadziei oraz snucia planów na przyszłość z większym przekonaniem i oddaniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję