Reklama

Niedziela Sandomierska

Na chwałę Niepodległej

W Domu Parafialnym w Gorzycach odbył się finał VI Festiwalu Piosenki Patriotyczno-Religijnej organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

2022-11-19 19:40

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Tegoroczny festiwal, ze względu na duże zainteresowanie odbywał się w dwóch etapach. Do eliminacji zgłosiło się 37 zespołów, z których wyłoniono 13 finalistów. Spotkanie w Gorzycach rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, następnie na scenie Domu Parafialnego zaprezentowali się młodzi artyści. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy wiekowe: soliści młodsi, soliści starsi oraz zespół. Każdy z mógł wykonać jedną piosenkę o tematyce patriotycznej lub religijnej, która była oceniana przez powołane jury. Pod uwagę brana była wartość wokalna i ekspresja wykonania utworu.

Uczestników festiwalu odwiedził Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który pogratulował młodym artystom talentów. Dziękował im jednocześnie za to, że na co dzień ożywiają swoim śpiewem parafie i lokalne społeczności. Na koniec udzielił wszystkim błogosławieństwa.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Festiwal Piosenki Patriotyczno-Religijnej był okazją do wspólnej modlitwy, podczas której uczestnicy i organizatorzy dziękowali Bogu za dar niepodległości Ojczyzny, ale również prezentacją talentów muzycznych młodych ludzi z terenu naszej diecezji.

Reklama

- Po raz kolejny Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży naszej diecezji zaprosiło dzieci i młodzież do uczestnictwa w tym pięknym wydarzeniu. Chcemy w ten sposób upamiętnić 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, propagować postawę patriotyczną wśród młodych ludzi i dać szansę na zaprezentowanie swoich talentów, których w naszej diecezji nie brakuje. W dzisiejszym dniu uczestniczymy w finale 6 edycji Festiwalu Piosenki Patriotyczno-Religijnej, który został zorganizowany po raz pierwszy w 2016 roku. Z roku na rok festiwal cieszy się coraz większym zainteresowaniem i przyciąga coraz większą liczbę uczestników. Dokładamy wszelkich starań, aby czynić to wydarzenie jeszcze bardziej atrakcyjnym – mówił ks. Łukasz Chmiel, asystent diecezjalny KSM.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży w naszej diecezji działa od 1993 r. Jego szeregach jest ok. 400 członków, działających w prawie 30 parafiach. Festiwal Piosenki Patriotyczno-Religijnej jest tylko jednym z wielu wydarzeń, które organizuje KSM. Warto również wymienić: Diecezjalny Bal Karnawałowy KSM, akcję Powołanie na spotkanie , Wielki Post na maxa , szkolenia, rekolekcje, warsztaty, zjazdy diecezjalne, letnie i zimowe obozy w górach oraz nad morzem.

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Maria czy Maryja?

Którym imieniem powinniśmy zwracać się do Matki Bożej? Która forma jest poprawna? – pyta czytelnik.

Naszą miłość do Matki Bożej i cześć dla Niej wyrażamy modlitwą, pieśnią, a przede wszystkim naśladowaniem Jej w wierze i zaufaniu Bogu. Myślę, że jeszcze bliższa staje się nam Matka Najświętsza dzięki zgłębianiu mariologii, a więc tego, czego uczy nas Kościół o Matce Chrystusa. W tym wszystkim ważne jest, abyśmy poprawnie mówili o Maryi. Przede wszystkim w sensie teologicznym, ale co też ważne – i językowym. Pytania zadane wyżej często pojawiają się w rozmowach tych, którzy przyzywają orędownictwa Matki Bożej. Czy w naszych modlitwach, np. wypowiadając słowa Pozdrowienia Anielskiego, powinniśmy zwracać się do Bożej Rodzicielki: „Mario” czy „Maryjo”?

CZYTAJ DALEJ

Godzina Łaski

[ TEMATY ]

Niepokalana

8 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia każdego roku od godz. 12:00 do 13:00 trwa Godzina Łaski.

O tej godzinie Maryja obiecuje morze łask i zachęca do modlitwy w kościele, a jeżeli to nie jest to możliwe, można także prosić o łaski w domu, pracy, tam, gdzie akurat przebywamy. To wezwanie do modlitwy nie tylko swoich i swojej rodziny intencjach, lecz także pokój na świecie, Kościół i nawrócenie grzeszników, a także do ofiary i pokuty.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: święto seminarium oraz zebranie oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego

2022-12-08 19:31

[ TEMATY ]

seminarium

Towarzystwo Teologiczne

Elbląg

WSD w Częstochowie

Msza święta, wykład, prezentacja najnowszego numeru „Studiów Elbląskich” złożyły się na obchody uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - święta patronalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Z wydarzeniem związane zostało także zebranie elbląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Teologicznego.

W wygłoszonej podczas Mszy św. homilii bp Jacek Jezierski przypomniał, że rozumienie prawdy o Niepokalanym Poczęciu Maryi dojrzewało w Kościele przez stulecia. - Na Wschodzie w wieku VII, a na Zachodzi około IX w. zaczęto w liturgii obchodzić święto Poczęcia Maryi. Używano wobec Niej różnych określeń: niepokalana, cała święta, nieskażona żadnym grzechem – mówił kaznodzieja. Zauważył też, że w Kościele zachodnim wieków średnich dominowała Augustyńska myśl o grzechu pierworodnym i jego skutkach. Wybitni teologowie: Bernard z Clairvaux, Anzelm z Aosty, Piotr Lombard, Tomasz z Akwinu, Bonawentura, czy też Antoni z Padwy nie mogli pogodzić się z wyjątkowym statusem Maryi, z Jej niepokalanym poczęciem. – Przełomowa była tu myśl franciszkanina Dunsa Szkota († 1308), który uczył, że Maryja została odkupiona uprzednio, przed poczęciem. Bóg uczynił Ją sprawiedliwą i świętą ze względu na Jej przewidziane Boże macierzyństwo, na macierzyństwo wobec Odkupiciela – wskazał bp Jezierski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję