Reklama

Niedziela Łódzka

W Łodzi powstała Spynka - grupa pomocy dla dzieci polskich i ukraińskich

W łódzkim Centrum Służby Rodzinie (CSR) powstała pierwsza w województwie łódzkim „SPYNKA” – grupa opiekuńczo-edukacyjna dla dzieci ukraińskich i polskich. Spynka – to po ukraińsku „oparcie krzesła” albo „plecy”. Polakom kojarzy się to ze spinką lub spinaczem. Nazwa obrazuje misję programu: wspieramy łącząc, łączymy wspierając.

[ TEMATY ]

dzieci

Łódź

Ukraina

PAP/OLEG PETRASYUK

Wychowawcami w Spynce są opiekunki (ukraińskie i polskie), które zostały specjalne przygotowane do prowadzenia zajęć edukacyjnych.

- Od początku konfliktu zbrojnego w Ukrainie wiedzieliśmy, że musimy pomagać mamom z dziećmi i tę pomoc próbujemy im nieść – podkreśla ks. Arkadiusz Lechowski, dyrektor CSR w Łodzi. Dodał przy tym, że Centrum nie zawiesiło żadnej pomocy dla polskich rodzin ale rozszerza na potrzeby osób z Ukrainy, czego przykładem jest otwarta właśnie. Spynka.

Program SPYNKA realizowany jest od kwietnia 2022 roku przez Fundację Rozwoju Dzieci, która rozpoczęła współpracę przy tym projekcie z Centrum Służby Rodzinie w Łodzi. Fundacją jest organizacją pożytku publicznego. – Zależy nam na tworzeniu małym dzieciom warunków nieskrępowanego rozwoju. Prowadzimy badania, wypracowujemy standardy jakości, wspieramy i szkolimy personel, żeby w sposób jak najbardziej otwarty odpowiadał na potrzeby małych dzieci z różnych miejsc i środowisk – czytamy w informatorze Fundacji.

Reklama

W imieniu włodarzy miasta podziękowania za otwarcie Spynki wyraziła Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent Miasta Łodzi. - Myślę, że to będzie ogromna radość dla najmłodszych, którzy tutaj, w tych wspaniałych warunkach będą mogli się komunikować, uczyć się języka od siebie nawzajem. To miejsce, to też bezpieczeństwo dla rodziców, którzy będą mieli to poczucie, że ich pociechy są pod właściwą, profesjonalną opieką – zauważyła Skrzydlewska.

Do łódzkiej Spynki uczęszczają dzieci , które zostały podzielone na trzy grupy wiekowe: grupa stała I – dzieci w wieku 1-3 lata, grupa stała II – dzieci w wieku 4-5 oraz grupa "drop-in" - otwarta na wpieranie codziennie innych dzieci, w wieku od roku do 6 lat.

Spynka w Centrum Służby Rodzinie w Łodzi działa od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 16:00.

Aktualnie na terenie Polski znajduje się ponad 60 Spynek. Dotychczas powstały one w Łodzi, oraz województwie mazowieckim, śląskim, pomorskim, lubelskim i podkarpackim.

2022-11-18 17:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obecność i solidarność

Niedziela lubelska 24/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Ukraina

KEP

delegacja

Archiwum abp. Stanisława Budzika

Ogrom zniszczeń na terenie niedawnych walk robi przygnębiające wrażenie

Ogrom zniszczeń na terenie niedawnych walk robi przygnębiające wrażenie

O wizycie delegacji Konferencji Episkopatu Polski w Ukrainie z abp. Stanisławem Budzikiem rozmawia Urszula Buglewicz.

Urszula Buglewicz: W dniach 17-20 maja wraz z przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim i prymasem abp Wojciechem Polakiem był Ksiądz Arcybiskup we Lwowie i Kijowie. Jak doszło do tej wizyty?

Abp Stanisław Budzik: Podczas spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze (2 maja) rozmawialiśmy o sytuacji w Ukrainie. Także o tym, że ogarnięty wojną kraj odwiedzają różne delegacje, ale nie ma wśród nich delegacji episkopatów. Ponieważ nasza diecezja graniczy bezpośrednio z Ukrainą, otrzymałem od przewodniczącego KEP zadanie, aby zbadać możliwość zorganizowana takiej podróży. Chętnie podjąłem się tego zadania, bo do Ukrainy jeżdżę już od 30 lat, znam prawie wszystkich tamtejszych biskupów rzymskokatolickich. Także nasi lubelscy księża pracują w wielu miejscach na Ukrainie. Przeprowadziłem rozmowę z abp. Mieczysławem Mokrzyckim, który bardzo pozytywnie odniósł się do tego pomysłu i zaproponował gościnę we Lwowie. Z kolei abp Światosław Szewczuk z radością zaproponował gościnę w Kijowie. Bardzo szybko udało się ułożyć plan wizyty obejmujący Lwów i Kijów, a w nim spotkania z biskupami trzech wspólnot chrześcijańskich: Kościoła Rzymskokatolickiego, Kościoła Greckokatolickiego i Prawosławnego Kościoła Ukrainy. Ważną rolę odegrał ks. mitrat Stefan Batruch, duszpasterz grekokatolików w Lublinie; zawiózł nas samochodem do Lwowa, pomógł zakupić bilety na pociąg do Kijowa, był łącznikiem w licznych kontaktach i tłumaczem podczas rozmów. Potraktowaliśmy tę podróż jako rzecz niezwykłej wagi; przesunęliśmy wszystkie obowiązki i wyruszyliśmy w drogę.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Szef PSP o misji w Turcji: jako jedyni lądujemy w epicentrum, na lotnisku w Gaziantep

2023-02-06 15:39

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/Leszek Szymański

Jako jedyni lądujemy w samym epicentrum, na lotnisku, które będzie jak najbliżej epicentrum tego zdarzenia - powiedział w poniedziałek na konferencji przed wylotem do Turcji gen. brygady Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Potwierdził, że chodzi o lotnisko w Gaziantep.

Do Turcji na misję ratowniczą po trzęsieniu ziemi wyleci w poniedziałek grupa poszukiwawczo-ratownicza HUSAR Poland - 76 strażaków Państwowej Straży Pożarnej i 8 wyszkolonych psów. Wraz ze strażakami na misję poleci pięć osób z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję