Reklama

Niedziela Sandomierska

Pomagajmy sobie nawzajem

– Ustanawiając Dzień Ubogich, Ojciec Święty Franciszek pragnął zachęcić nas do zastanowienia się nad problemem ubóstwa – mówił bp Nitkiewicz.

2022-11-14 10:47

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu odbyły się diecezjalne obchody Światowego Dnia Ubogich, których głównym punktem była Eucharystia. Przewodniczył jej Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz wespół z ks. Bogusławem Pituchą, dyrektorem Caritas Diecezji Sandomierskiej oraz proboszczami tarnobrzeskich parafii. We wspólnej modlitwie wzięli udział mieszkańcy Schroniska dla Mężczyzn w Sandomierzu oraz Noclegowni w Tarnobrzegu. W homilii bp K. Nitkiewicz mówił o różnym obliczu ubóstwa. – Ustanawiając Dzień Ubogich, Ojciec Święty Franciszek pragnął zachęcić nas do zastanowienia się nad problemem ubóstwa. Dotyka ono bowiem każdego, choć w różnej formie. Ty jesteś ubogi materialnie, ja duchowo, ktoś inny cierpi z powodu samotności. Nie wiemy, co jeszcze się wydarzy. Dlatego ubóstwo wymaga pozytywnej odpowiedzi, gdyż w ten sposób pomagamy sobie nawzajem – podkreślił kaznodzieja. Biskup Ordynariusz zacytował orędzie papieża Franciszka na VI Światowy Dzień Ubogich, w którym Ojciec Święty zauważa, iż „Solidarność polega bowiem właśnie na tym: podzielić się tym, czego mamy niewiele, z tymi, którzy nic nie mają, tak aby nikt nie cierpiał. Im bardziej rośnie poczucie wspólnoty i komunii jako stylu życia, tym bardziej rozwija się solidarność”. – Ojciec Święty przypomina nam stale, że ważne jest nie tylko to, co dajemy, ale w jaki sposób to czynimy. Jeśli nie podaruję ubogiemu samego siebie, to w moim darze zabraknie czegoś najważniejszego. Muszę jednocześnie pamiętać o tym, że człowiek ubogi walczy każdego dnia o przeżycie, stąd nasza odpowiedź musi być adekwatna i wielkoduszna – mówił biskup.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Po Eucharystii ze zgromadzonymi swoim świadectwem dotyczącym wyrwania się z nałogu alkoholizmu, odzyskania wiary i przebaczenia, zwłaszcza swemu ojcu podzielił się Lech Dyblik, aktor teatralny, filmowy i pieśniarz. Obchody zakończył poczęstunek przygotowany przez Caritas oraz parafię Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Przy wspólnym stole zasiedli bp K. Nitkiewicz, Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega, tarnobrzescy kapłani oraz goście-mieszkańcy schroniska i noclegowni. Tegorocznemu Dniu Ubogich przyświecały słowa, która papież Franciszek zaczerpnął z Listu św. Pawła do Koryntian: „Chrystus Jezus […] dla was stał się ubogim”. O pamięć o najuboższych upomniał się Ojciec Święty w 2016 roku, ustanawiając wówczas w Liście Apostolskim „Misericordia et Misera”, opublikowanym na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, Światowy Dzień Ubogich. Po raz pierwszy był obchodzony 19 listopada 2017 r.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

8 grudnia uroczystość Niepokalanego Poczęcia Maryi

[ TEMATY ]

Niepokalane Poczęcie

Bożena Szrtajner/Niedziela

8 grudnia Kościół katolicki obchodzi uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę, że Maryja, napełniona "łaską" przez Boga (Łk 1, 28), została odkupiona od chwili swego poczęcia, Kościół wyznawał od wieków, a oficjalnie potwierdził ją poprzez dogmat Niepokalanego Poczęcia, ogłoszony w 1854 r. przez Piusa IX. Tajemnica ta ukazuje, że Maryja była jedynym człowiekiem wolnym od grzechu pierworodnego.

Czym jest niepokalane poczęcie?

CZYTAJ DALEJ

W sobotę w diecezji opolskiej święcenia biskupa nominata Waldemara Musioła

2022-12-08 07:17

[ TEMATY ]

Opole

www.diecezja.opole.pl

W sobotę 10 grudnia biskup nominat Waldemar Musioł przyjmie święcenia biskupie w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu - poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 29 października br. poinformowała, że papież Franciszek mianował ks. Waldemara Musioła biskupem pomocniczym diecezji opolskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Bagi na terenie dzisiejszej Turcji.

CZYTAJ DALEJ

Obłóczyny i kandydatura do święceń diakonatu i prezbiteratu

2022-12-08 21:30

Marzena Cyfert

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Klerycy MWSD we Wrocławiu, którzy przyjęli strój duchowny i przeszli obrzęd Ad missio

Alumni Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu otrzymali strój duchowny i zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń diakonatu i prezbiteratu.

Kandydatura, której przewodniczył bp Jacek Kiciński, odbyła się w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i miała miejsce w katedrze wrocławskiej. Sutannę podczas liturgii przywdziali: Krzysztof Leśniewicz, Wiktor Cyran, Kacper Dawiec, Robert Matuszyński, Bartłomiej Sikora. Zostali oni wraz z alumnem Szymonem Rojkiem przedstawieni Kościołowi jako kandydaci do kapłaństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję