Reklama

Niedziela Sandomierska

Pogłębiać relację z Bogiem i między sobą

W parafii pw. św. Marcina w Kopkach obchodzono jubileusz 550 – lecia erygowania parafii, 100 – lecie istnienia świątyni parafialnej oraz 50. rocznicę Mszy św. prymicyjnej odprawionej przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.

2022-11-14 10:17

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Uroczystej Eucharystii z tej racji przewodniczył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Wraz z biskupem Mszę św. koncelebrowali ks. Wiesław Stępień, proboszcz parafii, księża z dekanatu rudnickiego oraz kapłani rodacy.

W jubileuszowym dziękczynieniu uczestniczyli parlamentarzyści i samorządowcy, społeczność szkoły im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, druhowie strażacy oraz licznie zebrani parafianie.

Słowo Pasterza

Biskup Nitkiewicz mówił w kazaniu o roli świątyni w życiu religijnym. Nawiązując do słów Pana Jezusa o Świątyni Jerozolimskiej, stwierdził, że kościół i kaplica są potrzebne do normalnego funkcjonowania parafii, jako miejsce sprawowania Eucharystii oraz spotkania wspólnoty.

- Nie chodzi mi o okazjonalne czy chwilowe uniesienia religijne lecz o wytrwałe przyjmowanie i wypełnianie woli Bożej, kierując się Pismem św. i nauką Kościoła. Wówczas, jak zapowiada Pan Jezus, ocalimy nasze życie i nie spadnie nam włos z głowy. Natomiast należy wystrzegać się fałszywych proroków, którzy występują w różnych szatach i pod wieloma szyldami, głosząc swoje „nowoczesne” poglądy. Trzeba na nich uważać, aby nas nie zwiedli, opanowując jednocześnie lęk, kiedy wysuwają pogróżki pod adresem Kościoła katolickiego. Odnoszę wrażenie, że ci fałszywi prorocy nawet nie rozumieją różnicy pomiędzy wolnością religijną i wolnością kultu, usiłując wmówić społeczeństwu, że Kościół katolicki jest faworyzowany. Bez względu na to, Bóg będzie z nami w trudnościach, a ucisk i prześladowania zawsze ożywiały wiarę. Warunkiem tego jest jednak osobiste zjednoczenie z Bogiem i silne relacje we wspólnocie wierzących. Niech obchodzone rocznice będą pomocne w ich rozwijaniu – powiedział biskup. Na zakończenie Eucharystii bp Nitkiewicz podziękował parafianom za troskę o świątynię, jednocześnie poprosił o większe zaangażowanie w życie duszpasterskie i charytatywne parafii.

Reklama

Garść historii

Wieś Kopki powstała przed poł. XIV w. Rozwijała się przy trakcie handlowym z Torunia na Ruś (istniała tam komora celna). Pierwszy drewniany kościół powstał w Kopkach w 1461 r. i był filią parafii Bieliny. Samodzielna parafia erygowana została w tej miejscowości w 1472 r. przez bpa J. Gruszyńskiego. Fundatorami świątyni i parafii byli: Jan Pniowski, archidiakon diecezji krakowskiej i Stanisław Koryto, herbu Jelita. Drugi z nich dla uczczenia pamięci swego ojca Marcina, patrona rodu Korytów, dedykował i poświęcił kościół św. Marcinowi. Z terenu parafii Kopki wyłoniło się kilka nowych placówek, m.in. Tarnogóra, Rudnik, Górno. Podczas najazdu Jerzego Rakoczego w 1657 r. wieś Kopki została spalona i doszczętnie zniszczona. Ośrodek duszpasterski nie mógł podnieść się ze zniszczeń i został włączony do parafii Rudnik jako jej filia. Na miejscu spalonego kościoła postawiono kapliczkę jako pamiątkę po dawnej świątyni. Sytuacja ta trwała ponad 260 lat (1658-1922). Wraz z rozpoczęciem prac związanych z budową nowego kościoła (lata 20-te XX w.) przywrócono w Kopkach samodzielną parafię. W placówce tej szczególną cześć odbiera bł. Jerzy Popiełuszko, który w miejscowej świątyni odprawił Mszę świętą prymicyjną (17 czerwca 1972 r.). Wyrazem pamięci o tym wydarzeniu jest figura błogosławionego, wystawiona w 1999 r., oraz jego relikwie, wprowadzone uroczyście do kościoła 24 czerwca 2012 r. Kościół parafialny pw. św. Marcina Biskupa zbudowany został w latach 1922-1928. Powstał na fundamentach rozebranej komory celnej. Do jego budowy wykorzystano materiał z rozbiórki tegoż budynku. Jednym z fundatorów nowej świątyni był hr. Hieronim Tarnowski.

Rok jubileuszy

Do świętowania parafianie w Kopkach przygotowywali się od września. - Wtedy to w parafii odbyły się Misje Święte, które głosił ks. Michał Mierzwa. Poprzez misje chcieliśmy nie tylko przygotować się do tak dużego jubileuszu, ale też poczuć klimat tamtych czasów i docenić to, co wtedy otrzymaliśmy, czyli parafię. W tym roku oprócz 550-lecia parafii obchodzimy też 100. rocznicę budowy kościoła, 50. rocznicę Mszy prymicyjnej bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Kopkach oraz 10. rocznicę sprowadzenia do świątyni jego relikwii - mówił ks. Wiesław Stępień, proboszcz parafii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

80 lat temu papież Pius XII poświęcił Rosję i świat Niepokalanemu Sercu Maryi

2022-12-08 07:44

[ TEMATY ]

Fatima

Rosja

Pius XII

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiaj, w uroczystość 8 grudnia przypada 80. rocznica aktu dokonanego przez Piusa XII, w którym Kościół świadomie wypełnił prośbę Matki Bożej. Czyn papieża jest dla nas gwarancją, że przesłanie z Fatimy zostało skierowane przez samego Boga. Prośba Maryi jest skierowana także do każdego z nas – powiedział Family News Service dyrektor Sekretariatu Fatimskiego w sanktuarium na Krzeptówkach ks. dr Krzysztof Czapla SAC, znawca przesłania z Fatimy, w 80. rocznicę uroczystego aktu poświęcenia Rosji i świata Niepokalanemu Sercu Maryi.

Maryja w 1917 r. zapowiedziała, że przyjdzie, aby prosić o poświęcenie Rosji. W 1929 r. wyjaśniła, że to papież w jedności z biskupami całego świata żeby uratować Rosję, ma ją poświęcić Niepokalanemu Sercu Maryi.

CZYTAJ DALEJ

W sobotę w diecezji opolskiej święcenia biskupa nominata Waldemara Musioła

2022-12-08 07:17

[ TEMATY ]

Opole

www.diecezja.opole.pl

W sobotę 10 grudnia biskup nominat Waldemar Musioł przyjmie święcenia biskupie w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu - poinformowało biuro prasowe Episkopatu Polski.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 29 października br. poinformowała, że papież Franciszek mianował ks. Waldemara Musioła biskupem pomocniczym diecezji opolskiej i przydzielił mu stolicę tytularną Bagi na terenie dzisiejszej Turcji.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: chcemy mieć granicę z wolną i niepodległą Białorusią (opis)

2022-12-08 20:27

[ TEMATY ]

Białoruś

Swietłana Cichanouska

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Chcemy mieć granicę z wolną, suwerenną i niepodległą Białorusią, której społeczeństwo samo o sobie decyduje - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. "Prawdą jest, że prawdziwą przyjaźń poznaje się w trudnych czasach; Polska to pokazała" - podkreśliła białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska.

W czwartek w Belwederze prezydent Andrzej Duda spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską i innymi liderami demokratycznej Białorusi. Podczas swojego wystąpienia podziękował wszystkim za przybycie i podkreślił, że Polacy i Białorusini są "z jednego pnia kulturowego" i pomimo że jesteśmy różnymi narodami, to łączy nas tradycja, kultura i historia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję