Reklama

Niedziela Sandomierska

Pielęgnując pamięć

W Staszowie odbyły się obchody 80. rocznicy zagłady miejscowej gminy Żydowskiej.

2022-11-09 07:54

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Pierwsza część uroczystości miała miejsce na cmentarzu Żydowskim. Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz mówił w swoim wystąpieniu o obowiązku pielęgnowania pamięci o ofiarach holokaustu i budowaniu dobrych relacji pomiędzy chrześcijanami i Żydami. Podkreślając wspólne korzenie, dzięki którym możemy czuć się jedną rodziną, pomodlił się za zamordowanych słowami psalmu 69.

Burmistrz Staszowa Leszek Kopeć podziękował wszystkim za przybycie, w sposób szczególny słowa wdzięczności skierował do obecnej na uroczystościach młodzieży ze staszowskich szkół.

Następnie historię tragicznych wydarzeń sprzed 80 lat opowiedzieli młodzi ludzie z liceum ogólnokształcącego. Przed złożeniem kwiatów odmówiona została wspólnie Modlitwa Imion.

Reklama

W uroczystościach poza Biskupem Sandomierskim uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem Staszowa Leszkiem Kopciem, starostą staszowskim, młodzież oraz mieszkańcy.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W tym dniu w mieście można było obejrzeć wystawę pt. „Oni tu byli” Judaica staszowskie, w Staszowskim Ośrodku Kultury. Natomiast w godzinach popołudniowych odbyła się prezentacja książki „Po drugiej stronie miasta. Staszowskie getto”, autorstwa dr. Dariusza Kubalskiego oraz koncert Grzegorza Michty pt.” Najpiękniejsze pieśni żydowskie”.

W 1940 r. rozpoczęła się konfiskata żydowskiego mienia i sklepów. Wszyscy Żydzi zostali zobowiązani do pracy na rzecz Niemców przez dwa dni w tygodniu, m.in. przy osuszaniu bagien. Getto w Staszowie zostało utworzone 15 czerwca 1942 roku. Objęło ulice: Złotą, Długą, Krótką, Stodolną i Boźniczą w jednej części miasta oraz Dolno-Rytwiańską, Górno-Rytwiańską, Kąpielową i okolice garbarni mieszczącej się na tzw. Folwarkach – z drugiej strony. Między dwiema częściami dzielnicy żydowskiej można było się poruszać tylko w określonych godzinach w ciągu dnia. Judenrat urządził kuchnię społeczną, jednak wkrótce, na skutek napływu Żydów przesiedlanych z innych miejscowości, działalność społeczna stała się praktycznie niemożliwa. W dramatycznie zatłoczonym getcie przebywało ok. 9 tys. osób. Pierwsza, główna akcja likwidacyjna getta odbyła się 7 listopada 1942 roku. Większość mieszkańców wywieziono wówczas przez Stopnicę do obozu zagłady w Bełżcu. Wielu z nich, także tych, którzy próbowali się ukryć, rozstrzelano na miejscu. Następnie w Staszowie funkcjonowało jeszcze getto szczątkowe, w którym mieszkali wciąż zatrudnieni do różnych prac Żydzi, a także tzw. Ordnungskommando, które sprzątało teren byłego getta. Spośród nich pracowników tzw. szopu krawieckiego wysłano do Poniatowej, a pozostałych do Sandomierza, skąd wraz z tamtejszą społecznością zostali wywiezieni do Treblinki

W latach 90. XX w. staraniem potomków staszowskich Żydów odnowiono cmentarz żydowski przy ul. Kościuszki, stanął tam także Pomnik Pamięci Ofiar Holokaustu. Na cmentarz wróciły macewy odnalezione w różnych częściach miasta.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

2022-12-08 17:37

[ TEMATY ]

klinika

Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Nowa klinika została wzniesiona tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Jej budowa była możliwa dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda: chcemy mieć granicę z wolną i niepodległą Białorusią (opis)

2022-12-08 20:27

[ TEMATY ]

Białoruś

Swietłana Cichanouska

Prezydent Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Prezydent RP Andrzej Duda i liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska.

Chcemy mieć granicę z wolną, suwerenną i niepodległą Białorusią, której społeczeństwo samo o sobie decyduje - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda. "Prawdą jest, że prawdziwą przyjaźń poznaje się w trudnych czasach; Polska to pokazała" - podkreśliła białoruska opozycjonistka Swiatłana Cichanouska.

W czwartek w Belwederze prezydent Andrzej Duda spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską i innymi liderami demokratycznej Białorusi. Podczas swojego wystąpienia podziękował wszystkim za przybycie i podkreślił, że Polacy i Białorusini są "z jednego pnia kulturowego" i pomimo że jesteśmy różnymi narodami, to łączy nas tradycja, kultura i historia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję