Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś do młodych podczas Nocy Świętych: każdy z nas ma swoją drogę do Boga. Nie kopiujcie świętych!

- Każdy z nas ma swoją drogę do Boga. Nie kopiujcie świętych, ani bardzo dawnych, ani bardzo nie dawnych. Trzeba mieć odwagę, aby we wspólnocie, ale każdy po swojemu, iść do Pana Boga.- mówił abp Grzegorz Ryś.

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

W łódzkiej bazylice archikatedralnej zakończyła Noc Świętych organizowana od 2011 roku przez Wydział Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, do katedry św. Stanisława Kostki przyjechali młodzi ludzie wraz ze swoimi duszpasterzami, aby wspólnie na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem wpatrywać się w postacie świętych, którzy są drogowskazami na drodze do świętości.

Ks. Paweł Kłys

Wśród wielu znanych i nieznanych świętych, w tym roku uczestnikom nocnego spotkania zaprezentowano świętych związanych z Portugalią, a więc państwem, którego stolicą jest Lizbona – która została wybrana przez Ojca Świętego Franciszka na miejsce kolejnych Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się na przełomie lipca i sierpnia 2023 roku.

Ks. Paweł Kłys

Tegoroczne spotkanie w wigilię Uroczystości Wszystkich Świętych zatytułowane zostało: Bezpieczny port. – Dlaczego taki tytuł tegorocznej Nocy Świętych? Pomysł zrodził się z przygotowań do przyszłoroczny Światowych Dni Młodzieży, a bezpieczny port, to po portugalsku po prostu Lizbona, a wiec miejsce, gdzie w lipcu i sierpniu zgromadzą się młodzi z całego świata, by wspólnie się modlić. Dziś wraz ze świętymi chcemy dobić do Bezpiecznego Portu, którym jest Jezus. – mówi ks. Paweł Bogusz – diecezjalny duszpasterz młodzieży.

W czasie trwania Nocy Świętych młodzi mieli wypisać - na wcześniej przygotowanych kartkach osoby, które są dla nich drogowskazami do tego, by dobrze żyć i w swoim życiu się nie zgubić. Uczestnicy spotkania poznali i nauczyli się polskiej wersji hymnu Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie oraz obejrzeli przygotowaną – już tradycyjnie – przez teatr pantomimy Iuventus Dei – pantomimę o św. Bartłomieju.

Niezwykle poruszającym momentem było świadectwo kl. Carlosa Zaldiba Aguilery z Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi, który przyjechał do Łodzi z Manzanillo (Kuba) na ŚDM, które odbywało się w 2016 roku w Krakowie. Carlos rok po ŚDM powrócił do Polski usłyszawszy głos Pana Boga i zachwyciwszy się osobą św. Faustyny Kowalskiej, patronki Miasta Łodzi i ówczesnych Światowych Dni Młodzieży. Drugim przejmującym słowem było świadectwo brata Bazylego – franciszkanina, który przybliżył postać św. Antoniego z Padwy - który urodził się w Lizbonie.

Reklama

Zgromadzeni na tegorocznej Nocy Świętych mieli również czas na modlitwę osobistą, by rozeznać swoje powołani odczytując co Pan mówi do ich serca, by droga, którą będą podążać w przyszłości była tą właściwą.

W czasie spotkania swoje słowo do młodych skierował arcybiskup Grzegorz Ryś, który powiedział miedzy innymi: drodzy młodzi, po dzisiejszym wieczorze jestem pewien, że nie jesteście żadną przyszłością Kościoła – jesteście Jego teraźniejszością! To jest niesamowite zobaczyć jak bierzecie Kościół na siebie dzisiaj, nie czekając jak będziecie mieli 60, 70, czy 80 lat. Jak wy potraficie to zrobić czerpiąc pełnymi garściami z Jego tradycji! Bo wielu ludziom by się wydawało, że młodzi mają taką pokusę, że wszystko się od nich zaczyna, a wy pokazaliście, że dzisiaj byliście w XIII, XVI i w XX wieku i wszędzie nas pociągnęliście za sobą – to jest coś zupełnie niesamowitego! Jak jest dobrze poprowadzić się młodym w Kościele. To jest coś niesamowitego.- zauważył abp Grzegorz.

Wskazując na postać bł. Carlo Acutisa ksiądz arcybiskup powiedział – jest jego taka jedna myśl, którą trzeba przyjąć w Noc Świętych. Błogosławiony Carlo mówił tak – Papież Franciszek to często przytacza – Pan Bóg wszystkich stwarza jako oryginały, a stanowczo za dużo ludzi umiera jako kserokopie. Świętych trzeba naśladować, ale nie da się ich przekopiować. Nikt nas nie będzie kserokopią: Carla Acutisa, św. Antoniego, czy św. Bartłomieja. Każdy z nas ma swoją drogę do Boga. Nie kopiujcie świętych, ani bardzo dawnych, ani bardzo nie dawnych. Trzeba mieć odwagę, aby we wspólnocie, ale każdy po swojemu, iść do Pana Boga. – apelował metropolita łódzki.

Reklama

Ks. Paweł Kłys

Uczestnicy modlitewnego spotkania mieli możliwość skorzystania z sakramentu pokuty, duchowo przeżyć spotkanie z Chrystusem Eucharystycznym w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu oraz wyśpiewać litanie do wszystkich świętych, oddając cześć tym znanym i tym mniej znanym świętym.

Oprawę muzyczną tegorocznej Nocy Świętych przygotował chór i orkiestra pod dyrekcją krakowskiego kompozytora i producenta muzycznego - Huberta Kowalskiego. – Kiedy usłyszałam, że hasłem tegorocznej Nocy Świętych będzie przygotowanie do ŚDM w Lizbonie, to od razu pomyślałam o Hubercie, którego znam osobiście i uważam, że skoro on przygotował polską aranżację hymnu na ŚDM w Lizbonie, to nikt inny nie przygotuje muzycznie lepiej tego wydarzenia jak on. Dlatego też w naszym diecezjalnym ośrodku rekolekcyjnym w Porszewicach wraz z Diecezjalnym Duszpasterstwem Młodzieży zorganizowaliśmy trzydniowe warsztaty dla młodych, którzy śpiewem i grą na instrumentach chcieliby posługiwać na tegorocznej Nocy Świętych. – tłumaczy Agnieszka Podgórska – organizatorka warsztatów muzycznych.

Ks. Paweł Kłys

Noc świętych odbyła się także w innych miastach Archidiecezji Łódzkiej, miedzy innymi w Bełchatowie, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim i Tomaszowie Mazowieckim.

2022-11-01 07:37

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: problemem Kościoła jest nierozpoznanie momentu nawiedzenia Pana

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Archidiecezja Łódzka

O Jezusie bezradnym wobec Świętego Miasta, o Jezusie, który nie rozpoznaje Jerozolimy, o Chrystusie będącym Mocarzem Maleńkości, który nie jest zauważony przez miasto w momencie nawiedzenia mówił w swojej homilii arcybiskup Grzegorz Ryś. Jak co dzień metropolita łódzki odprawiał Eucharystię w swojej domowej kaplicy.

W swoich rozważaniach duchowny podkreślił, że biblijnym świętym miastem jest Kościół, a słowo jest skierowane do człowieka. - Obraz Jezusa płaczącego nad swoim ludem, który go nie rozpoznaje, jest obrazem dla nas. Takim obrazem Boga, który jest bezradny wobec swojego ludu, który nie rozpoznaje jego przychodzenia – wyjaśnił.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek w Kinszasie: przebaczenie, wspólnota i misja źródłami pokoju

2023-02-01 10:32

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wybierzmy bycie świadkami przebaczenia, obrońcami we wspólnocie, ludźmi w misji pokoju w świecie” - powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na lotnisku „Ndolo” w stolicy Demokratycznej Republiki Konga – Kinszasie.

Bandeko, bobóto [Bracia i siostry, pokój]

CZYTAJ DALEJ

Media DRK: wielki entuzjazm wobec papieża w pierwszym dniu podróży do „serca Afryki”

2023-02-01 14:21

PAP/EPA/CIRO FUSCO

W pierwszym dniu jego wizyty w Demokratycznej Republice Konga (DRK) lokalne media mówią o wielkim entuzjazmie dla papieża Franciszka. „Przyjazny i serdeczny Franciszek został we wtorek przyjęty przez dziesiątki tysięcy ludzi w stolicy DRK, Kinszasie”, pisze gazeta „La Reference Plus”.

Według państwowego radia RTNC wizyta przywódcy Kościoła katolickiego ma moc łączenia ludzi. Przywódcy innych wyznań również wezwali swoich wiernych do „serdecznego powitania” Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję