Reklama

Kościół

40 lat Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w Częstochowie

W sobotę, 29 października br. odbyło się na Jasnej Górze Forum Odnowy w Duchu Świętym. Wspólnoty charyzmatyczne dziękowały Bogu za 40 lat swojego istnienia w archidiecezji częstochowskiej.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Odnowa w Duchu Świętym

bp Andrzej Przybylski

Facebook/Odnowa w Duchu Św. Archidiecezji Częstochowskiej

„Świętujemy dziś jubileusz Odnowy w Duchu Świętym, czyli czego? – pytał w homilii Bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Odnowy – Czy mamy obchodzić jubileusz jakiejś instytucji, organizacji czy ruchu katolickiego? Odnowa w Duchu Świętym to strumień łaski bożej. Ten strumień wypłynął z boku Jezusa na krzyżu, kiedy Zbawiciel „wyzionął” Ducha, a z Jego boku wypłynęła krew i woda. Początki tego strumienia Ducha Świętego są w Jezusie i Jego ofierze na krzyżu. Ten strumień popłynął na pierwsze wspólnoty chrześcijańskie i przez całą historię Kościoła. Zaczął się gdy Kościół nie był jeszcze nie podzielony. Odnowa w Duchu Świętym to jakieś nowe wyjście na świat tego strumienia łaski, który pragnie również być strumieniem jedności.

Facebook/Odnowa w Duchu Św. Archidiecezji Częstochowskiej

Do diecezji częstochowskiej, w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, ten strumień Odnowy popłynął jakby z trzech kierunków: od ruchu „Światło-Życie”, z duszpasterstwa akademickiego „Beczka” w Krakowie i ze szkół nowej ewangelizacji, które swój początek miały najpierw w Lublinie, a potem w Lanckoronie. Te trzy źródła wyznaczają też i dziś kierunki formacji i działania Odnowy w archidiecezji częstochowskiej. Ona ma ożywiać Kościół, być mądra i dobrze uformowana i ewangelizacyjna”.

Jubileuszowe spotkanie rozpoczęło się na Sali Papieskiej od prezentacji poszczególnych wspólnot. Następnie uczestnicy forum wysłuchali dwóch konferencji na temat chrztu świętego i zaangażowania świeckich w życie Kościoła. O 18.00 w bazylice jasnogórskiej mszy świętej jubileuszowej przewodniczył Bp Andrzej Przybylski. Po niej rozpoczęła się modlitwa uwielbienia, przebłagania i prośby o nowe obdarowanie dla wspólnot. Dziękując za wiele łask i dzieł, które Odnowa wniosła do diecezji, członkowie wspólnot też przepraszali Pana Boga za nadużycia i błędy, które mogły zranić poszczególnych ludzi czy doprowadzić do odejścia od jedności z Kościołem. Modlono się również o nowe „wylanie” Ducha Świętego i dalszy rozwój wspólnot Odnowy. Koordynatorami diecezjalnymi Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym w archidiecezji częstochowskiej są obecnie: O. Piotr Stanikowskie, paulin, Ks. Łukasz Trynda oraz Dorota Drążkiewicz.

2022-10-31 16:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski do środowiska akademickiego: najważniejsze są relacje

– Wiara, choć jest doktryną i zespołem prawd, to jest przede wszystkim relacją, bo Bóg jest Osobą, a nie myślą – powiedział bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył 26 czerwca Mszy św. na zakończenie roku akademickiego w personalnej parafii akademickiej św. Ireneusza Biskupa i Męczennika w Częstochowie.

W homilii podkreślił konieczność rozwoju techniki i nauki, ale zwrócił uwagę, że za ich pomocą nie da się nauczyć dobra, miłości, współodczuwania ani tym bardziej wiary. – Wiara, choć jest doktryną i zespołem prawd, to jest przede wszystkim relacją, bo Bóg jest Osobą, a nie myślą – zaznaczył bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Nasza łódź nigdy nie zatonie, dopóki jest w niej Jezus

2023-01-04 10:44

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 35-41.

Sobota, 28 stycznia 2023. Św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Przezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

[ TEMATY ]

pokój

Ukraina

Lwów

Karol Porwich/Niedziela

Przedstawiamy relację fotograficzną naszego fotografa prosto ze Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję