Na zaproszenie kard. Stanisława Dziwisza, metropolity krakowskiego, gościła w Polsce delegacja Komitetu Organizacyjnego 49. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Kanadzie. Delegatami prymasa Kanady kard. Marca Ouelleta - gospodarza Kongresu byli bp Louis Dicaire i piszący te słowa. Celem wizyty w Polsce była promocja i przybliżenie tematyki kongresowej wiernym Kościoła w Polsce.
To sługa Boży Jan Paweł II pod koniec swego pontyfikatu wyznaczył kanadyjskie miasto Quebec na miejsce kolejnego Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego.
Kard. Ouelletowi bardzo zależy na zachęceniu i zaproszeniu rodaków Jana Pawła II do wzięcia udziału w Kongresie Eucharystycznym, a przede wszystkim do duchowej więzi i modlitwy o dobre owoce tego światowego spotkania ku czci Najświętszej Eucharystii.
Delegacja Sekretariatu Generalnego Kongresu Eucharystycznego w drodze na uroczystości św. Stanisława w Krakowie odwiedziła Kalisz, Warszawę i Częstochowę. W Kaliszu nawiedziliśmy sanktuarium św. Józefa, aby zamanifestować duchową łączność z największym sanktuarium na świecie ku czci Opiekuna Najświętszej Rodziny - Oratorium św. Józefa w Montrealu. W Warszawie - w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski delegacja spotkała się z bp. Stanisławem Budzikiem, sekretarzem generalnym KEP, i z abp. Kazimierzem Nyczem, metropolitą warszawskim. Przed Cudownym Obrazem Królowej Polski w Częstochowie delegaci modlili się w intencji 49. MKE i polecali Matce Kościoła wszystkich jego uczestników.
11 maja w Krakowie braliśmy czynny udział w uroczystościach ku czci św. Stanisława. Delegaci w gronie licznych kardynałów, arcybiskupów i biskupów polskich koncelebrowali uroczystą Mszę św. przy nowo zbudowanym ołtarzu polowym na Skałce, nazwanym Ołtarzem Trzech Tysiącleci. Bp Dicaire przewodniczył procesji z relikwiami św. Stanisława ze Skałki na Wawel. Na zakończenie pobytu w Polsce spotkaliśmy się z kard. Stanisławem Dziwiszem i zapoznaliśmy go ze stanem przygotowań do Kongresu.
Bp Louis Dicaire był pod ogromnym wrażeniem religijności Polaków, ich liczebności na uroczystościach kościelnych oraz przepięknej oprawy sprawowanych liturgii. Jako polski kapłan mogłem z dumą udowadniać na każdym etapie naszej podróży, że jesteśmy jako naród mocno związani z Kościołem Chrystusowym. Potrzeba żarliwej modlitwy, by niwelowanie tej różnicy między Polską a Kanadą nie polegało na naszej laicyzacji, a na przebudzeniu i pobudzeniu religijności i wiary Kanadyjczyków. O to konieczne przebudzenie będą modlić się uczestnicy 49. MKE w Quebecu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu