Reklama

Niedziela Świdnicka

Góra Igliczna. Wyśpiewali hymn dziękczynienia

Sanktuarium Marii Śnieżnej na Górze Iglicznej obchodziło jubileusz 240. rocznicy poświęcenia świątyni. Jednak to dopiero początek świętowania.

[ TEMATY ]

bp Ignacy Dec

góra Igliczna

ks. Wojciech Iwanicki

Sanktuarium Góra Igliczna

Uroczysta celebra pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca

Uroczysta celebra pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca

Do dziękczynienia Bogu i ludziom za dar materialnego kościoła wybudowanego ponad dwa wieki temu na szczycie Góry Iglicznej, kustosz sanktuarium ks. Wojciech Iwanicki zaprosił nie tylko diecezjan, pielgrzymów i turystów, ale także pierwszego biskupa świdnickiego Ignacego Deca, który 23 października przewodniczył uroczystej Eucharystii jubileuszowej.

Dwie świątynie

W wygłoszonej homilii hierarcha poruszył temat świątyni, zarówno tej materialnej, jak i tej żywej którą jesteśmy od naszego chrztu, i do której należymy.

- Świątynia ma różne odmiany. W dzisiejszym słowie Bożym była mowa o świątyni kamiennej, materialnej, którą wybudował w Jerozolimie w X w. przed Chrystusem król Salomon. Podobne świątynie mamy też dzisiaj, jak chociażby ta świątynia, za którą dzisiaj chcemy Panu Bogu szczególnie podziękować. Budujemy je po to, by się w nich gromadzić, wielbić Boga, słuchać Jego słowa i karmić Eucharystią - podkreślił biskup senior, przybliżając wiernym historię miejsca, która sięga czasów, kiedy Śląsk należał do Austrii, a ludność Ziemi Kłodzkiej pielgrzymowała do austriackiego Sanktuarium Matki Bożej w Mariazell.

Następnie hierarcha mówiąc o świątyni ciała przypomniał, że od chwili naszego chrztu mieszka w nas Duch Święty, a więc nie w drzewie, nie w powietrzu, nie w wodzie, nie w kamieniu, ale w nas. - Jesteśmy zatem świątynią dla Pana Boga – podkreślił, zachęcając do dbania o piękny wystrój tej świątyni, którą jesteśmy, tak jak winniśmy dbać o piękny wystrój naszych świątyń materialnych.

Plan świętowania

Bp Ignacy rozpoczął także nowennę, zapowiadającą kolejną ważną rocznicę dla miejscowego sanktuarium, którą jest 40-lecie koronacji przez św. Jana Pawła II cudownej figurki Matki Bożej Przyczyny Naszej Radości. Od listopada do maja w każdą ostatnią sobotę miesiąca na Górze Iglicznej o godz. 10. będzie miała miejsce specjalna konferencja, a następnie wspólny Różaniec i Msza św. Wraz z pątnikami będą przybywać biskupi, a od marca całe dekanaty:

Reklama

25 marca 2023 - pielgrzymka dekanatów południowych (Bystrzyca Kłodzka, Kłodzko, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, Międzylesie, Polanica-Zdrój, Nowa Ruda, Nowa Ruda-Słupiec);

29 kwietnia 2023 - pielgrzymka dekanatów centralnych (Bielawa, Dzierżoniów, Piława Górna, Kamieniec Ząbkowicki, Świdnica Wschód, Świdnica Zachód, Żarów, Strzegom, Ząbkowice Śl. Północ, Ząbkowice Śl. Południe);

27 maja 2023 - pielgrzymka dekanatów północnych (Wałbrzych Południe, Wałbrzych Północ, Wałbrzych Zachód, Świebodzice, Bolków, Głuszyca).

Podczas spotkań konferencje będzie głosił ks. Aleksander Radecki z Wrocławia. Zwieńczeniem nowenny będą centralne uroczystości w dniu 18 czerwca 2023 o 13.00, pod przewodnictwem abp. Mieczysława Mokrzyckiego, metropolity lwowskiego.

2022-10-23 22:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy kustosz na Górze Iglicznej

[ TEMATY ]

góra Igliczna

ks. Andrzej Adamiak

ks. Wojciech Iwanicki

pp

Ks. Wojciech Iwanicki odbiera dekret nominacyjny

Ks. Wojciech Iwanicki odbiera dekret nominacyjny

Po 32 latach maryjne sanktuarium „Przyczyny Naszej Radości” opuszcza ks. kan. Andrzej Adamiak, w jego miejsce zajmie wikariusz z Ząbkowic Śl.

Nowego rektora i kustosza sanktuarium na Górze Iglicznej w piątek 26 listopada br. mianował bp Marek Mendyk. Został nim dotychczasowy wikariusz par. Św. Anny w Ząbkowicach Śl. ks. Wojciech Iwanicki. Zanim jednak biskup wręczył stosowne dokumenty nowemu gospodarzowi, podziękował ustępującemu ks. kan. Andrzejowi Adamiakowi, który aktualnie przybywa na urlopie dla poratowania zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

„Jesteś księdzem, więc musisz być wrogiem” – 70 lat od procesu kurii krakowskiej

2023-01-27 07:13

[ TEMATY ]

rocznica

Adobe Stock

Stare Miasto w Krakowie

Stare Miasto w Krakowie

70 lat temu, 27 stycznia 1953 r., komunistyczni sędziowie wydali wyrok w procesie pokazowym duchownych kurii krakowskiej. Zapadły wyroki śmierci, dożywocia i długoletnich kar więzienia. Było to jedno z najbardziej brutalnych uderzeń w Kościół katolicki w okresie stalinowskim.

W 1948 r. dyktatura komunistyczna likwidowała ostatnie niezależne od jej wpływów środowiska polityczne. Po zniszczeniu Polskiego Stronnictwa Ludowego i przymusowym zjednoczeniu Polskiej Partii Socjalistycznej z Polską Partią Robotniczą oraz niemal całkowitym rozbiciu zbrojnego podziemia antykomunistycznego jedyną niezależną siłą społeczną pozostawał Kościół. Stopniowo eliminowano religię z nauczania szkolnego. Władze w coraz bardziej otwarty sposób łamały postanowienia porozumienia zawartego z episkopatem w 1950 r. Wciąż jednak nie przystępowano do otwartego i brutalnego ataku wobec najważniejszych przedstawicieli Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ferie po łódzku

2023-01-27 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Podczas zimowej przerwy od nauki, salezjańskie Oratorium im. św. Dominika Savio w Łodzi przy ul. Wodnej 36, zorganizowało „Ferie po łódzku”. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci i młodzież z placówek wsparcia dziennego: świetlicy środowiskowej „Iskierka Przyjaźni Dominika” i klubu środowiskowego „Źródło”. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję