Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Połączyli siły, by formować przyszłych księży

Współpraca między diecezjami na Dolnym Śląsku zaczęła się już rok wcześniej, gdy w Legnicy powstał rok propedeutyczny, do którego dołączyli świdniccy klerycy. Pomysł się sprawdził, więc poszli krok dalej.

[ TEMATY ]

klerycy

Świdnica

seminarium duchowne

wsd świdnica

alumni

rok propedeutyczny

ks. Włodzimierz Wołyniec

ks. Mirosław Benedyk

Moment podpisania porozumienia

Moment podpisania porozumienia

Od października tego roku w świdnickim gmachu Wyższego Seminarium Duchownego formuje się dziewięciu kandydatów do kapłaństwa. Zanim rozpoczną studia, muszą przejść „rok zerowy”. Uczą się na nim ministrantury, podstawowej wiedzy religijnej, ale przede wszystkim poznają pracę duszpasterzy, którymi w przyszłości sami chcą zostać. Mają w tym pomóc cotygodniowe odwiedziny w kolejnych parafiach, gdzie nie tylko modlą się ze wspólnotą w czasie Mszy św., ale także odwiedzają parafian poznając ich codzienne życie.

Pierwszy kanclerz

Wyjątkowy charakter mają na roku propedeutycznym także „kapłańskie” czwartki. To wówczas odwiedzają alumnów zaproszeni goście, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach nie tylko duszpasterskiej pracy, ale i pełnienie różnych funkcji w diecezjalnych strukturach. Jednym z pierwszych gości był ks. kan. Arkadiusz Chwastyk, wikariusz generalny, kanclerz, a wcześniej wieloletni oficjał Sądu Biskupiego. W kalendarzu zaplanowane są wizyty także innych duchownych, w tym także biskupów.

Reklama

Historyczny dzień

Pasterze diecezji legnickiej i świdnickiej w minionym tygodniu spotkali się w WSD, by dokonać formalności w prawie przekazania kleryków z obu seminarium w ręce wrocławskiego Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego.

- To bardzo ważny dzień w historii formacji prezbiterów diecezji świdnickiej i legnickiej, ale i całej metropolii wrocławskiej. Bardzo cieszymy się, że nasi alumni trafiają w dobre ręce księdza rektora prof. Włodzimierza Wołyńca. Pamiętamy go z czasów seminaryjnych, ponieważ wspólnie studiowaliśmy i formowaliśmy się. Dlatego radość łączy się z pewnością, że jest to dobra droga, która pomoże w lepszym rozwoju przyszłego duchowieństwa - podkreślał bp Andrzej Siemieniewski po podpisaniu stosownych dokumentów.

Zauważył również, że alumni ze starszych roczników od początku października formują się już we Wrocławiu. Nad ich rozwojem czuwają nie tylko miejscowi moderatorzy, ale również przedstawiciele pozostałych dwóch diecezji. Ze Świdnicy posługuje im jako ojciec duchowny ks. Krzysztof Mielnik, który pełnił już tę funkcję wcześniej w naszym seminarium. Łącznikiem ds. formacji jest ks. Piotr Gołuch, który wraz z ks. Tomaszem Metelicą prowadzą rok propedeutyczny.

Przypomnijmy, że decyzją Ojca Świętego Franciszka afiliacja seminariów do uczelni jest możliwa tylko przy odpowiedniej liczbie studentów. W formacji, podobnie jak i w przypadku zdobywania wiedzy z różnych dziedzin, można mówić o pewnej optymalnej liczbie osób, która sprawia, że efekty takiego procesu są najlepsze. Był czas, kiedy liczba kandydatów do kapłaństwa okazywała się odpowiednia do tego, by sens miało funkcjonowanie trzech osobnych ośrodków: we Wrocławiu, Legnicy i Świdnicy. Dziś optymalnym jest połączenie tych ośrodków w jeden.

2022-10-17 20:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpowiedzialność za powołanych

Z ks. dr. Mariuszem Jagielskim – rektorem Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego o zmianach w życiu seminarium i nowym roku akademickim rozmawia Kamil Krasowski.

Kamil Krasowski: Obecny rok przyniósł kilka ważnych zmian w życiu seminarium diecezjalnego. Po prawie 60 latach nasi klerycy podejmują formację w nowym miejscu, można powiedzieć, że powracają do macierzy, gdyż u samego początku swojego istnienia diecezjalne seminarium duchowne mieściło się właśnie w Gorzowie. Czy ma Ksiądz Rektor poczucie, że wraz z całą wspólnotą seminaryjną stoicie u początków czegoś niezwykle ważnego?

CZYTAJ DALEJ

Najlepszą szkołą modlitwy jest sama modlitwa

2023-02-06 07:04

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwy wschodnich Ojców Kościoła przeżywają prawdziwy renesans. Wpisują się we współczesne zainteresowanie życiem duchowym i tradycjami ascetycznymi. Przybliżają myśl chrześcijańskiego Wschodu. Są potrzebne w czasach, gdy wielu poszukuje hinduskich czy buddyjskich metod ascezy i medytacji, a nie poznaje własnego dziedzictwa duchowego.

Mimo że teksty te powstały w środowisku mnichów, nie są zarezerwowane dla zakonników, duchownych, mistyków czy specjalistów od duchowości. Przeznaczone są dla wszystkich, którzy pragną prowadzić autentyczne życie wiary. Przybliżają sposoby modlitwy osobistej, którą można praktykować w każdych warunkach. Pomagają lepiej i chętniej się modlić.

CZYTAJ DALEJ

Polski głos na zgromadzeniu w Pradze: nie ulegajmy pokusie budowy innego Kościoła

2023-02-07 12:45

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Przed uleganiem pokusie budowy „innego Kościoła” przestrzegł prof. Aleksander Bańka w imieniu polskiej delegacji podczas kontynentalnego zgromadzenia synodalnego w Pradze. To europejskie spotkanie trwa w stolicy Czech w dniach 5-12 lutego. Wskazał na konieczność znalezienia takich „rozwiązań pastoralnych, które nie naruszając spójności doktrynalnej, pozwolą adekwatnie odpowiedzieć na współczesne wyzwania duszpasterskie”.

Z Polski w zgromadzeniu uczestniczą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądccki, koordynator prac synodalnych w Polsce abp Adrian Galbas SAC z Katowic, s. Mirona Turzyńska OSF z archidiecezjalnego zespołu synodalnego w Gnieźnie oraz prof. Aleksander Bańka z Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, delegat Kościoła w Polsce na Synod.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję