Reklama

Kościół

Bp Lityński do kleryków: postawy służby uczymy się na kolanach

„Postawy służby uczymy się na kolanach. Czas spędzony na kolanach w tej kaplicy czy innych miejscach jest czasem bardzo ważnej formacji” – powiedział bp Tadeusz Lityński podczas Mszy św. poprzedzającej inaugurację roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Gorzowie Wlkp.

[ TEMATY ]

klerycy

Łukasz Kaczyński

Inauguracja roku akademickiego odbyła się 19 października i rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego w seminaryjnej kaplicy. – Postawy służby uczymy się na kolanach. Czas spędzony na kolanach w tej kaplicy czy innych miejscach jest czasem bardzo ważnej formacji. Bez niego nie może być właściwej formacji seminaryjnej – podkreślił w homilii bp Lityński.

– Ważne, aby stać się nie tylko sługą z dzisiejszej ewangelii, ale przede wszystkim przyjacielem Jezusa. Kapłaństwo i formacja seminaryjna prowadzi do przyjaźni z Chrystusem. I ta przyjaźń ma się ujawniać w codzienności – dodał.

W przemówieniu inauguracyjnym rektor seminarium nawiązał do rozpoczęcia formacji przed 75 laty. Wtedy to prymas Polski – kard. Augusta Hlonda powiedział: „Powołanie wasze bierzcie poważnie bo kapłaństwo to nie jest fach, który można w każdej chwili na inny zamienić (…) Macie się wgłębić w charakter pracy duszpasterskiej bo lud czeka na kapłanów, ale na kapłanów wielkich. Dlatego trzeba poznać duszę współczesnego człowieka. Jego warunki, jego tęsknoty, aspiracje. I pod tym kątem widzenia, a nie oderwane od życia, studiować traktaty filozoficzne i teologiczne”. – Chcemy także uczyć się tego, kim jest człowiek do którego Bóg nas dzisiaj posyła przez spotkania, przez praktyki, przez obecność, przez bycie razem, także przez formację intelektualną tak by przyszłości móc odkryć oblicze każdego człowieka bez względu na jego kondycję, co więcej by móc odkryć oblicze ludzkie w każdy człowieku – mówił rektor ks. Mariusz Jagielski.

Tuż potem było wspomniane przemówienie rektora, immatrykulacja alumnów I roku oraz wręczenia dyplomów magisterskich absolwentom. Tuż przed uroczystą przemową bp. Tadeusza Lityńskiego wykład inauguracyjny „Ks. inf. Edmund Nowicki jako twórca i organizator Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie Wielkopolskim” wygłosił bp Adrian Put.

Reklama

W gorzowskim alumnacie Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu formuje się 10 alumnów. Wśród nich jest dwóch kleryków pierwszego roku oraz dwóch diakonów przygotowujących się do święceń kapłańskich.

Historia seminarium diecezji zielonogórsko-gorzowskiej sięga 1947 r., wtedy powstało w Gorzowie Wlkp. Wyższe Seminarium Duchowne, które 26 października w uroczystość Chrystusa Króla poświęcił kard. August Hlond. W 1952 r. część seminarium przeniesiono do Paradyża. W 1961 r. ówczesne władze wydały nakaz opuszczenia gorzowskiej siedziby, która mieściła się przy ul. Warszawskiej. Dwa lata temu bp Tadeusz Lityński podjął decyzję o utworzeniu alumnatu Wyższego Seminarium Duchownego w Gorzowie Wlkp. Od tego czasu klerycy studiują w dawnym Domu Biskupów przy ul. 30 stycznia.

2022-10-20 12:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozwijać talenty

Niedziela toruńska 38/2017, str. 1

[ TEMATY ]

klerycy

kurs

Katarzyna Umińska

Kandydaci do seminarium duchownego z wicerektorem i wikariuszem w kościele w Świerczynkach

Kandydaci do seminarium duchownego z wicerektorem i wikariuszem w kościele w Świerczynkach

Wrzesień to miesiąc, w którym uczniowie rozpoczynają naukę w szkołach. Również toruńskie Wyższe Seminarium Duchowne 1 września zapełniło się nowymi uczniami – uczniami Pana, czyli młodymi mężczyznami pragnącymi wstąpić na drogę kapłaństwa. Dziewięciu kandydatów I roku rozpoczęło kurs propedeutyczny, którego celem było wprowadzenie ich w realia seminaryjne, uczenie życia liturgią i odkrywania mocy Słowa Bożego

Wramach kursu kandydaci wraz z wicerektorem WSD w Toruniu ks. Leszkiem Stefańskim przyjechali 2 września do jednej z najstarszych świątyń naszej diecezji, czyli kościoła pw. Świętych Janów w Świerczynkach. Rozpoczynając od Eucharystii, której przewodniczył wicerektor, a koncelebrował wikariusz ks. Marcin Furman, zawierzono Bogu kandydatów na nowych alumnów. Odnosząc się do Ewangelii, ks. Leszek zwrócił się do kandydatów do kapłaństwa, mówiąc o podarowanych talentach. Podkreślił, że najważniejszym i najcenniejszym z tych talentów, nieprzeliczalnym na żadne pieniądze, jest życie ludzkie. Zaznaczył, że drugim ważnym talentem jest powołanie. Po Eucharystii kandydaci do stanu duchownego wysłuchali katechezy dotyczącej historii parafii i świątyni, a następnie zostali zaproszeni przez proboszcza ks. Piotra Stefańskiego na kolację.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Izrael: przerażenie i współczucie po ataku na synagogę w Jerozolimie

2023-01-28 13:27

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Atak na synagogę w osiedlu Neve Jaakov we Wschodniej Jerozolimie w piątek wieczorem, w wyniku którego zginęło siedem osób i kilkoro zostało rannych, wywołał międzynarodową konsternację. Przedstawiciele Kościoła i polityki potępili ten czyn i złożyli wyrazy współczucia bliskim.

Sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres wyraził szczególne zaniepokojenie, że do ataku doszło w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Polityk wezwał do "maksymalnej powściągliwości" w świetle obecnej eskalacji przemocy w Izraelu i na okupowanych terytoriach palestyńskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję