Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś: Dom Samotnej Matki jest propozycjom, którą Pan Bóg ratuje nas od głupoty!

- Dom Samotnej Matki jest jedną z tych wielkich propozycji, którą Pan Bóg nam daje, żeby nas ratować od głupoty – tej naszej własnej, osobistej, głupoty i ciasnoty, że szukamy szczęścia tam, gdzie go nie ma, a możemy być tam, gdzie Pan przygotował dla nas dobre czyny, byśmy je pełnili. – mówił abp Ryś.

[ TEMATY ]

dzieci

abp Grzegorz Ryś

dom samotnej matki

ks. Paweł Kłys

Od trzydziestu lat w Łodzi znajduje się dom, w którym pomoc, wsparcie materialne i duchowe, a przede wszystkim dach nad głową mogą znaleźć kobiety z małymi dziećmi, które znalazły się w trudnej, a częstokroć dramatycznej sytuacji życiowej.

ks. Paweł Kłys

W tych dniach Dom Samotnej Matki im. Stanisławy Leszczyńskiej w Łodzi świętuje swój jubileusz 30-lecia powstania. Z tej okazji dziś w południe, w archikatedrze św. Stanisława Kostki dziękowano Bogu i ludziom za lata wsparcia i pomocy udzielanej mamom i ich pociechom.

- Miłosierdzie jest imieniem Boga. – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas dziękczynnej Eucharystii w katedrze łódzkiej. - Chrystus z zera, z nicości wyprowadza nowe stworzenie. To jest miłosierdzie! To jest prawda tego domu. O tej prawdzie mogłyby powiedzieć kobiety, które w tym domu żyły i żyją. Najwięcej pewnie, by powiedział te kobiety, które ten dom opuściły zaczynając kompletnie nowe życie, jakby zostały na nowo stworzone, jakby zostały wskrzeszone ze śmierci, która się wzięła z przemocy, z agresji wobec nich, z zostawienia, z samotności. – zauważył metropolita łódzki.

- Pomóc komuś kto znalazł się w trudnej sytuacji, to na pewno nie znaczy udzielić mu tylko doraźnej pomocy, tylko otworzyć na wielkie Miłosierdzie Boga, który ma moc stwarzać – wyprowadzać - życie z niczego, wskrzeszać życie ze śmierci. To jest wyłącznie kompetencja Pana Boga i Jego dzieło! – tłumaczył kaznodzieja.

- Dom Samotnej Matki jest jedną z tych wielkich propozycji, którą Pan Bóg nam daje, żeby nas ratować od głupoty – tej naszej własnej, osobistej, głupoty i ciasnoty, że szukamy szczęścia tam, gdzie go nie ma, a możemy być tam, gdzie Pan przygotował dla nas dobre czyny, byśmy je pełnili. – zakończył abp Ryś.

Pod koniec Mszy świętej ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś wręczył Złote Krzyże - najwyższe odznaczenia przyznawane osobom świeckim w Archidiecezji Łódzkiej - trzem osobom zaangażowanym w działalność Domu Samotnej Matki.

Reklama

ks. Paweł Kłys

Złoty Krzyż otrzymały następujące osoby:

s. mgr Franciszka Kaproń – pierwsza Siostra dyrektor Domu Samotnej Matki od 1992 roku do 2011 roku, czyli w czasie jego lokalizacji przy ul. Nowe Sady 17

Pani Anna Krawczyk – położna Domu Samotnej Matki od początku jego istnienia

Pani Marzena Lissewska - księgowa Domu Samotnej Matki od początku jego istnienia

Złoty i Srebrny Krzyż Archidiecezji Łódzkiej został ustanowiony 25 marca 1998 dla uhonorowania osób świeckich zasłużonych dla Archidiecezji Łódzkiej.

Po liturgii w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się uroczysta gala, w czasie której wręczono statuetki i podziękowania tym, którzy przez lata pomagali i wspierali działalność Domu Samotnej Matki w Łodzi.

Przez 30 lat istnienia DSM, schronienie w nim znalazło ponad półtora tysiąca mam, które zgłosiły się po pomoc, będąc w stanie błogosławionym lub też z maleńkim dzieckiem, nie mając gdzie się podziać. Siostry Antonianki, które posługują kobietom, pomagały w tym czasie w wychowaniu dzieci, które wraz z matkami mieszkały w Domach prowadzonych przez Siostry. To dzięki ofiarnej posłudze zgromadzenia zakonnego, założonego przed laty w Łodzi przez bł. Anastazego Pankiewicza, męczennika II Wojny Światowej, łódzkie matki potrzebujące pomocy, otrzymują pomoc, wskazówki jak żyć, ale przede wszystkim serce i namiastkę domu rodzinnego

Z oferty pomocy w Domu Samotnej Matki mogą korzystać matki z małoletnimi dziećmi i kobiety w ciąży, mieszkanki Łodzi i województwa łódzkiego. Istotne znaczenie ma posiadanie ostatniego stałego miejsca zameldowania w Łodzi lub na terenie województwa łódzkiego.

DOM SAMOTNEJ MATKI IM. STANISŁAWY LESZCZYŃSKIEJ

93-162 Łódź, ul. Broniewskiego 1a, tel. 42 688-18-49

e-mail: dsm@archidiecezja.lodz.pl; dsm@csr.org.pl

Reklama

Nr konta Domu: I Oddział PKO BP w Łodzi Nr 34 1020 3352 0000 1302 0089 9971

Dyrektor: s. Magdalena (Agnieszka) Krawczyk antonianka tel. 509 192 948

2022-10-17 16:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Bóg nas chroni, trzyma nas w swoich dłoniach!

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

Ks. Paweł Kłys

- Jak Bóg ma ręce nie tylko usta, to znaczy, że nie tylko gada, ale także coś robi. Bóg ma dłonie, którymi nas chroni. On trzyma nas w swoich dłoniach! – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas porannej Mszy świętej w swojej domowej kaplicy, która była połączona z sakramentem bierzmowania.

W homilii łódki pasterz odwołując się do liturgii słowa powiedział między innymi - Kiedy my w Kościele okazujemy słabi, to Duch Święty czuje się wezwany, by być mocniejszym. Jak my ukazujemy swoją słabość, to otwieramy się bardziej na to, by Bóg dział. Są takie sytuacje, kiedy w naszej posłudze w kościele zderzamy się z naszą słabością bezradnością, i to nie jest moment do załamania, ale to jest moment otarcia się na działanie Boga. Mogę powiedzieć Bogu, że ja już nic nie jestem w stanie zrobić, to jest przestrzeń dla ciebie. To Ty musisz działać! – podkreślił kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Nasza łódź nigdy nie zatonie, dopóki jest w niej Jezus

2023-01-04 10:44

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 35-41.

Sobota, 28 stycznia 2023. Św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Sympozjum ,,Oblicza pojednania”

2023-01-28 14:31

[ TEMATY ]

Toruń

O. Tadeusz Rydzyk

radiomaryja.pl

W pojednaniu powinniśmy myśleć po katolicku i po polsku, w duchu najlepszych Polaków, naszych wzorców. Śp. ks. bp Stanisław Stefanek mówił o tym, dlaczego nie możemy radzić sobie w Polsce. Kiedyś dawaliśmy radę w najtrudniejszych czasach, nawet komunizmu, gdy nas dzielili. Teraz nie możemy sobie poradzić, bo Polacy i katolicy korzystają z mediów, które nie są polskiego ducha – powiedział o. Tadeusz Rydzyk, CSsR, prof. AKSiM, dyrektor i założyciel Radia Maryja, podczas sympozjum ,,Oblicza pojednania” w Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

W Akademii Kultury Społecznej i Medialnej odbywa się kolejne sympozjum z cyklu ,,Oblicza”. Tegoroczne spotkanie przebiegło pod hasłem „Oblicza pojednania” z okazji wspomnienia św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję