Reklama

Niedziela Częstochowska

Druga stacja pierwszego kongresu różańcowego

W sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Myszkowie-Mrzygłodzie 8 października odbyła się II stacja I Kongresu Różańcowego Archidiecezji Częstochowskiej połączona z diecezjalną pielgrzymką kół Żywego Różańca.

– Przybywamy, aby dać świadectwo naszej wielkiej modlitwy różańcowej – powiedział ks. Jacek Gancarek, krajowy moderator Żywego Różańca i kustosz sanktuarium. Duszpasterz wskazał, że kongres różańcowy przeżywany jest w roku beatyfikacji Pauliny Jaricot, założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary i Żywego Różańca, której pragnieniem było „uczynić Różaniec modlitwą wszystkich”. – Gromadzimy się przy Matce Bożej, Królowej Różańca Świętego, aby podziękować Jej za dar modlitwy różańcowej, bo kto się modli, ten się zbawia – zaznaczył.

Po zawiązaniu wspólnoty uczestnicy pielgrzymki wysłuchali rozważania o bł. Paulinie Jaricot, przygotowanego przez Fundację „Przyjaciel z Sercem”.

Maciej Orman/Niedziela

Następnie ks. Michał Pabiańczyk, ojciec duchowny Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, zwrócił się z apelem o modlitwę w intencji kleryków, kapłanów oraz nowych powołań kapłańskich. – Leży nam to bardzo na sercu. Bez waszej modlitwy i pomocy czasem nasze prace mogą iść po prostu na marne – przyznał.

Najważniejszą częścią II stacji kongresowej była Eucharystia, której przewodniczył biskup senior Antoni Długosz.

– Niektórzy nazywają Różaniec modlitwą warg albo modlitwą prostaków. To nieprawda. Różaniec to modlitwa kontemplacji. „Zdrowaśki” wyznaczają nam tylko czas przeżywania wydarzeń z życia Pana Jezusa i Matki Bożej, wiązania naszych radości, cierpień i podniosłych momentów z tym, co przeżywa Jezus i Jego Matka – wyjaśnił w homilii.

Maciej Orman/Niedziela

Biskup prosił o modlitwę w intencji pokoju, a także zdrowych rodzin. Przypomniał, że rodzina jest sanktuarium domowego Kościoła, w którym małżonkowie mają być kapłanami, pierwszymi zwiastunami wiary w życiu swoich dzieci oraz ich pedagogami i katechetami. Celebrans apelował, aby rodzice wzięli odpowiedzialność za formację religijną dziecka poprzez jego uczestnictwo w szkolnej katechezie. – Nie władza państwowa, ale rodzina decyduje o profilu szkół! Przeżywamy tragedię, kiedy rodzice bezmyślnie pozwalają na to, by dzieci czy młodzież wypisywały się z katechezy – ubolewał bp Długosz.

Reklama

Duchowny wezwał również do modlitwy o powołania kapłańskie i zakonne. – To nie jest tylko sprawa ordynariusza czy księży – podkreślił.

Na zakończenie liturgii ks. Gancarek odczytał dekret abp. Wacława Depo powołujący na 3-letnią kadencję Diecezjalną Radę Żywego Różańca. W jej skład weszło 17 osób. Ich zadaniem będzie wspomaganie moderatora diecezjalnego w rozwoju tego dzieła w archidiecezji częstochowskiej. Biskup Długosz wręczył członkom rady dekrety podpisane przez abp. Depo.

Maciej Orman/Niedziela

Na ręce kapłanów rozdano także dyplomy dla zasłużonych osób w parafii zaangażowanych w Żywy Różaniec.

Konferencję nt. „Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich” wygłosił ks. Gancarek. Za św. Maksymilianem Marią Kolbe powtórzył, że „Maryja jest najkrótszą drogą do komunii z Bogiem”. Przypomniał również obietnice Maryi przypisane do Różańca oraz fakt, że członkowie Żywego Różańca, odmawiając codziennie jeden dziesiątek tej modlitwy, mają udział w łaskach związanych z odmówieniem całego Różańca. – Jeżeli wszyscy by się modlili, nie byłoby wojen ani rozłamów w naszych rodzinach. Codzienny Różaniec zmienia człowieka i świat – podkreślił krajowy moderator Żywego Różańca.

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie Różaniec poprowadzili ojcowie i bracia paulini z Leśniowa.

O godz. 15 w Częstochowie z archikatedry Świętej Rodziny na Jasną Górę przeszła „Gwiaździsta Procesja Różańcowa – Z Maryją dla Polski”. Poprowadził ją bp Andrzej Przybylski, który następnie przewodniczył Mszy św.

Janusz Rak założył w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Częstochowie trzy męskie róże różańcowe. Do dziś prowadzi jedną, której patronuje św. Brat Albert Chmielowski. – Różaniec jest wielką siłą. Kocham go, wierzę w tę modlitwę i zachęcam do niej. Z żoną modlimy się na różańcu co wieczór – mówił „Niedzieli”. Dodał, że nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez różańca.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Panie Alfreda i Danuta są zelatorkami Żywego Różańca w parafii św. Anny w Myszkowie, gdzie działa 8 kół damskich i 1 męskie. – Nasi rodzice należeli do Żywego Różańca, więc kontynuujemy tę tradycję z pokolenia na pokolenie – powiedziała p. Alfreda. – Bez tego nie da się żyć – przyznała p. Danuta. Obie panie zwróciły uwagę, że zawsze jest o co się modlić na różańcu.

I Kongres Różańcowy Archidiecezji Częstochowskiej odbywa się pod hasłem: „Uczynić Różaniec modlitwą wszystkich”. Pierwsza stacja kongresu miała miejsce w dniach 3-4 czerwca w ramach II Ogólnopolskiego Kongresu Różańcowego na Jasnej Górze.

Trzecia stacja odbędzie się w niedzielę 9 października w parafiach archidiecezji częstochowskiej. Tego dnia zostaną odprawione Msze św. dziękczynne w intencji kół różańcowych. Zasłużeni członkowie Żywego Różańca otrzymają dyplomy. Nastąpi również odnowienie ich przyrzeczeń, wręczenie legitymacji członkowskich i wpis do parafialnej księgi Żywego Różańca. Wierni będą też uczestniczyć w uroczystych nabożeństwach różańcowych połączonych z procesją.

2022-10-08 16:33

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cieszcie się swoimi rodzinami

[ TEMATY ]

Częstochowa

bp Antoni Długosz

Święta Rodzina

Beata Pieczykura/Niedziela

– Dziś dziękujemy Jezusowi za to, że krótko po swoich narodzinach, uświadamia nam, jaką wielką rolę w życiu każdego człowieka odgrywa rodzina – mówił biskup senior Antoni Długosz 27 grudnia w parafii archikatedralnej Świętej Rodziny, sanktuarium Świętej Rodziny w Częstochowie.

W święto Świętej Rodziny rodziny zgromadziły się parafii archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie na Mszy św., której przewodniczył biskup senior Antoni Długosz oraz wygłosił homilię. Mówił w niej o przepisie na szczęśliwą rodzinę. Przypomniał, że każda rodzina jest sanktuarium, domowym Kościołem, i rodzice są kapłani tej wspólny. Oni są zwiastunami wiary dla swoich dzieci, pierwszymi katechetami i pierwszymi pedagogami. Dlatego tak ważne jest to, aby rodzice byli wierni 10 przykazaniom, aby świadkami Jezusa w rodzinach, świadkami modlitwy. Apelował, „aby kobiety pamiętały, że są przedłużeniem misji Ewy, a Ewa to ta, która daje życie, a nie morduje”. Rodziców zachęcał do refleksji, jak wypełniają swoje obowiązki, i przypomniał, że powinni „przyjąć dziecko, czyli razem z Bogiem przekazać mu życie”. Biskup Długosz wspominał, że przez wiele lat był duszpasterzem narkomanów i wówczas zauważył, że przyczyną uzależnień jest najczęściej patologia występująca w rodzinie, rozumiana jako stworzenie niewłaściwej atmosfery, której oczekuje dziecko. – Dziecko pragnie być kochane i bezpieczne, przekonane, że matka i ojciec mają czas dla niego, uczestniczą w jego radościach i smutkach, pomagają rozwiązywać problemy, uczą postawy ofiary – wyjaśniał kaznodzieja i dodał, że jeżeli zabraknie jednego z wymieniowych, dziecko szuka poza rodziną, a pomocą mogą być właśnie narkotyki. Dziękował za nasze rodziny, które są kolebką każdego społeczeństwa, i wszystkim życzył: – Staje przez nami Najświętsza Rodzina z Nazaretu i mówi: Cieszcie się swoimi rodzinami.

CZYTAJ DALEJ

Dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau: świat się nie zmienił, czy tym razem wystarczająco wcześnie zareagujemy?

2023-01-27 08:56

[ TEMATY ]

Holocaust

Mazur_EpiskopatNews

„To bardzo ważne, żeby tak ekstremalnego zła jak ludobójstwo, masowe mordy nie traktować w kategoriach incydentalnych, to nigdy i nigdzie nie powstaje samo z siebie” - mówi Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. 27 stycznia przypada 78. rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady, w którym zginęło 1,1 mln osób.

Przewodnim motywem 78. rocznicy będzie proces planowania, tworzenia i rozbudowy systemu odczłowieczenia i ludobójstwa w Auschwitz, który szczególnie mocno określiły słowa Ocalałego Mariana Turskiego – „Auschwitz nie spadło z nieba”. „Chcemy bardzo uwypuklić, że to był bardzo złożony proces planistyczny, projektujący, zespoły się spotykały, myślały, zmieniały non stop, wszystko w ramach rozwoju obozu” – zauważa dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jak dodaje, skoro był to proces, to było możliwe włożenie „kija między szprychy” w trakcie rozwoju sytuacji, jednak nie udało się tego zrobić.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ferie po łódzku

2023-01-27 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Podczas zimowej przerwy od nauki, salezjańskie Oratorium im. św. Dominika Savio w Łodzi przy ul. Wodnej 36, zorganizowało „Ferie po łódzku”. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci i młodzież z placówek wsparcia dziennego: świetlicy środowiskowej „Iskierka Przyjaźni Dominika” i klubu środowiskowego „Źródło”. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję