Reklama

Bazylika Grobu Bożego w Miechowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedawno został wydany interesujący album pt. „Bazylika Grobu Bożego w Miechowie” autorstwa ks. prof. dr. Andrzeja Glińskiego-Boksińskiego i Włodzimierza Barczyńskiego. Zawiera doskonałe ilustracje, niezwykle ciekawe teksty historyczne oraz opisujące zabytki miasta Miechowa, bazyliki, zespołu poklasztornego, kaplicy Grobu Bożego, a także dzieje Zakonu Kanoników Regularnych Grobu Bożego i miechowskiej fundacji rycerza Jaksy.
Wspomniane teksty przybliżają sprawy związane z tym niezwykle cennym zabytkowym zespołem architektury sakralnej, w szczególności z kopią Kaplicy Grobu Jezusa Chrystusa w Jerozolimie, usytuowaną w kompleksie klasztornym Bożogrobców w Miechowie, ściśle związanym z bazyliką.
Architektura tego zespołu to konglomerat stylów, poczynając od późnego romanizmu do czasów współczesnych. Kościół-bazylika prezentuje zarówno różnorodną architekturę zewnętrzną, jak i wystrój wewnętrzny oraz dekorację rzeźbiarską. Określa to trafnie początek wstępu do albumu: „Jeżeli dojeżdżamy do Miechowa z którejkolwiek strony świata, to zawsze pierwszym widokiem będzie majestatyczna budowla Bazyliki Bożogrobców Miechowskich” (s. 7). Wyniosła wieża o grubych murach nakryta jest charakterystyczną ogromną kulą, którą wieńczy ogromna figura Chrystusa Zmartwychwstałego, umieszczona tam 4 listopada 2006 r. Wewnątrz uwagę zwraca monumentalny ołtarz główny z bogato rzeźbionymi i dekorowanymi kolumnami oraz płaskorzeźbą przedstawiającą postać Chrystusa Zmartwychwstałego. Ołtarz jest zwieńczony stylizowaną w swym rzeźbiarskim kształcie glorią nastawy. Barokowy na ogół wystrój wnętrza zawiera również pewne elementy renesansowe, szczególnie we fragmentach architektonicznych.
Zrekonstruowano części gotyckie, renesansowe, barokowe i późniejsze. Inne pochodzą już z czasów współczesnych. Wszystko doskonale zharmonizowane i skomponowane. Do bardzo cennych elementów wyposażenia bazyliki należy barokowa ambona z bogatą dekoracją rzeźbiarską. Zadziwia bogactwo i wielość rzeźb świętych oraz 12 ołtarzy bocznych, barokowych i rokokowych. Przy ołtarzach znajduje się również 12 figur świętych, a 12 innych umieszczonych jest w różnych miejscach w nawie głównej i w nawach bocznych. Wszystkie te niezwykle wysokiej wartości artystycznej ołtarze, rzeźby i inne obiekty przedstawione są w fotograficznej części albumu, a poszczególne ujęcia zostały wykonane z wielką maestrią ich autora. Wiele jest obrazów o treści religijnej, portretów ważnych osobistości, pamiątkowych tablic, ksiąg, szat i sprzętów liturgicznych o niezwykłej wartości artystycznej. I to, co najważniejsze - kopia Kaplicy Grobu Jezusa Chrystusa, pochodząca częściowo z XVI i XVIII wieku. Grób miechowski zbudowany jest na ziemi przywiezionej z Jerozolimy, a w zachodniej ścianie kaplicy został wmurowany kamień z Grobu Chrystusa w Jerozolimie. Przez wieki i obecnie jest to miejsce pielgrzymek z Polski i całego świata.
Album stanowi doskonały dokument ilustracyjny i źródłowy mówiący o dziejach tradycji niezwykle cennych obiektów architektury sakralnej, jakimi są bazylika Grobu Bożego oraz zespół poklasztorny Bożogrobców w Miechowie. To cząstka dziejów Polski - narodu, Ojczyzny i państwa, tak ściśle i nierozerwalnie złączonych od ponad tysiąca lat z wiarą katolicką i Kościołem rzymskim.
Autorom i wydawcom albumu należą się szczere wyrazy wdzięczności, serdeczne podziękowania i gratulacje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oddał życie za świętość małżeństwa

2025-10-18 18:33

[ TEMATY ]

kanonizacja

Peter To Rot

Vatican Media

bł. Peter To Rot

bł. Peter To Rot

Jutro kanonizacja siedmiorga błogosławionych. Wśród nich jest rodowity mieszkaniec Papui-Nowej Gwinei: Peter To Rot. Świadomie oddał życie za wiarę i świętość małżeństwa – mówi polski biskup misyjny Dariusz Kałuża MSF. Podkreśla, że Papuasi od dawna uznają bł. Petera za świętego. W każdym kościele znajduje się jego wizerunek, a o wstawiennictwo proszą go zwłaszcza małżonkowie.

Bp Kałuża przypomina, że przyszły święty zginął w czasie II wojny światowej za japońskiej okupacji. Najeźdźcy zachęcali Papuasów, by wyprali się chrześcijaństwa i powrócili do dawnych wierzeń. Przywrócili też zniesioną pod wpływem misjonarzy poligamię. Peter To Rot jako katechista ostro się temu sprzeciwiał, potajemnie przygotowywał też młodych do małżeństwa, chrzcił dzieci, przynosił Komunię do chorych. Japończycy już wcześniej internowali bowiem europejskich misjonarzy.
CZYTAJ DALEJ

Bp Wojciech Skibicki podczas ingresu: Potrzeba, aby człowieka poprowadzić do Boga

2025-10-18 13:42

[ TEMATY ]

ingres

Elbląg

Fot. Mieczysław Jaworski/episkopat.pl

Musimy wyjść poza mury naszych budynków, struktur, bezpiecznych przestrzeni, aby spotkać tych, którzy nie przyjdą do nas sami. To jest zadanie Kościoła Elbląskiego, którego, jako biskup, nie zrealizuję bez was, bez ludzi Kościoła – mówił w homilii bp Wojciech Skibicki podczas ingresu do Katedry św. Mikołaja w Elblągu, który odbył się w sobotę 18 października 2025 roku.

Bp Wojciech Skibicki zaznaczył w homilii, że czuje się tutaj, jak u siebie, gdyż jest związany z diecezją elbląską od początku jej powstania. „Tutaj w tej Katedrze, przez posługę bp. Józefa Wysockiego, przyjmowałem święcenia diakonatu i od tego momentu przynależę do prezbiteratu elbląskiego” – przyznał i dodał, że tutaj otrzymał przed trzydziestu laty święcenia kapłańskie, a przed sześcioma laty – sakrę biskupią.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV o nowych świętych: nie bohaterowie czy orędownicy idei, lecz autentyczni mężczyźni i kobiety

2025-10-19 12:41

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

Nie bohaterowie czy orędownicy jakiejś idei, lecz autentyczni mężczyźni i kobiety - tak o siedmiorgu nowych świętych mówił papież Leon XIV w homilii podczas Mszy św. kanonizacyjnej na Placu św. Piotra w Watykanie.

Naszą refleksję otwiera pytanie wieńczące proklamowaną przed chwilą Ewangelię: „Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?” (Łk 18, 8). Ujawnia nam ono to, co jest najcenniejsze w oczach Pana: wiarę, czyli więź miłości między Bogiem a człowiekiem. Właśnie dzisiaj staje przed nami siedmioro świadków, nowych świętych i nowe święte, którzy dzięki łasce Bożej podtrzymywali płonącą pochodnię wiary, a nawet sami stali się pochodniami zdolnymi do szerzenia światła Chrystusa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję