Reklama

Kościół

Przewodniczący episkopatu Włoch: musimy wierzyć w siłę i piękno demokracji

„Musimy wierzyć w siłę i piękno demokracji oraz słuchać pytań, które zawiera to głosowanie, w tak ważnym dla wszystkich okresie” – tak określił aktualną sytuację w swej ojczyźnie kardynał Matteo Zuppi. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch udzieli wywiadu katolickiemu dziennikowi Avvenire nawiązując do przełomowych rezultatów niedzielnych wyborów parlamentarnych w swej ojczyźnie.

[ TEMATY ]

Włochy

Magdalena Pijewska/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odnosząc się do dialogu z przyszłym rządem kard. Zupii podkreślił, że jego podstawą dla Kościoła będą wskazania nauki społecznej. A to oznacza obronę osoby, obronę praw jednostki i praw wspólnoty. Wyznał, że zna osobiście stojącą na czele zwycięskiego ugrupowania Giorgię Meloni i kiedy się z nią spotka będzie chciał jej przypomnieć o wielkiej ciążącej na niej odpowiedzialności, a także, iż musi nadać godność polityce, a więc umieć stawić czoła wielkim wyzwaniom, które czekają Włochy w sposób najwznioślejszy, w obronie interesów narodowych i europejskich. „Jest to moment trudny, ale też niezwykle ważny dla zachowania korzeni naszego kraju, Konstytucji i dla spojrzenia w przyszłość z dalekowzroczną wizją” – stwierdził purpurat.

Reklama

Pytany o to, co może zjednoczyć Włochów kard. Zuppi podkreślił konieczność wspólnego rozwiązywania wyzwań jakie stoją przed tym krajem, nie pomijając perspektywy europejskiej. „Musimy zatem starać się coraz bardziej zakorzenić się w Europie i z odpowiedzialnością patrzeć w naszą przyszłość” – zaznaczył. W imieniu episkopatu stwierdził, że Kościół zawsze pragnie postrzegać rzeczywistość w szerokiej perspektywie oraz kierować się miłością polityczną. Dodał, że program ten nakreślił papież Franciszek w swojej encyklice Fratelli tutti. „Miłość polityczna uwalnia nas od wypaczeń ideologii i przywraca nam najszlachetniejszą wartość, jaką jest poszukiwanie tego, co łączy i rozwiązywanie tego, co dzieli” – stwierdził przewodniczący włoskiego episkopatu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odpowiadając na pytanie o wyzwanie, jakim dla każdego rządu jest polityka zagraniczna kardynał Zuppi podkreślił położenie geograficzne Włoch, ich kluczową rolę dla Europy i regionu Morza Śródziemnego. „Dlatego nie może on nie mieć polityki europejskiej i śródziemnomorskiej. Europa to także niezwykła szansa. Potrzebujemy więcej Europy, Europy, która funkcjonowałaby lepiej. Na przykład w odniesieniu do przepływów imigracyjnych. Europa w tej dziedzinie nie zadziałała, pozostawiła Włochy same sobie, dlatego potrzebujemy więcej europejskiej solidarności” – stwierdził purpurat. Mówiąc natomiast o aktualnym konflikcie, spowodowanym rosyjską agresją na Ukrainę przewodniczący włoskiego episkopatu podkreślił konieczność pełnienia przez swą ojczyznę roli mediacyjnej oraz większego zaangażowania wszystkich na rzecz pokoju. „Nie czekajmy na bombę atomową, żeby się ruszyć” – stwierdził. Dodał, że dlatego potrzebna jest silniejsza Europa, uwzględniając w tym takie aspekty jak podatki, wspólna polityka zagraniczna i armia europejska.

Pytany o strategię włoskiego episkopatu jego przewodniczący podkreślił odpowiedzialność w dziedzinie politycznej wiernych świeckich, zaznaczając, że biskupi wraz ze świeckimi będą „starali się zrozumieć pytania i przełożyć na kulturę i konkretne decyzje wielką chrześcijańską solidarność, by walczyć z wielkim i niebezpiecznym wirusem indywidualizmu”.

Włoscy biskupi apelują o aktywny udział wszystkich obywateli w budowaniu przyszłości, nie zadowalając się jedynie zapewnieniem dóbr konsumpcyjnych, ale także wypracowując dalekosiężne wizje społeczne. Podkreślają także rolę Kościoła i wiernych świeckich w budowaniu wspólnoty – stwierdził kardynał Matteo Zuppi.

Obecny przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupów jest blisko związany ze Wspólnotą Sant’Egidio, a w latach 2000-2012 był jej asystentem kościelnym.

2022-09-28 15:58

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Salvini: żadna organizacja nie powinna orzekać, kto jest demokratą, a kto nim nie jest

Każdy kraj powinien mieć prawo, żeby podążać własną ścieżką, bo nie ma żadnej organizacji, która ma prawo do tego, żeby decydować, kto jest demokratą, a kto nim nie jest - mówił Matteo Salvini na wspólnej konferencji prasowej z premierami Mateuszem Morawieckim i Victorem Orbanem.

Lider włoskiej Ligi Północnej Matteo Salvini mówił na konferencji prasowej w Budapeszcie, że trzy kraje powinny "stworzyć wspólną siłę europejską, która będzie w stanie bronić granic europejskich".
CZYTAJ DALEJ

Przełożony Augustianów: w ciągu tygodnia ponad 150 zapytań o przyjęcie do zakonu

2025-05-22 11:35

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Augustianie

Vatican Media

W ciągu zaledwie jednego tygodnia otrzymaliśmy ponad 150 zapytań dotyczących naszego charyzmatu - ujawnia o. Alejandro Moral Antón, przełożony generalny Zakonu św. Augustyna, odnosząc się do efektu, jaki wywołał wybór kard. Roberta Prevosta na papieża.

W rozmowie z agencją SIR o. Alejandro Moral Antón na pytanie o nowe wyzwania dla zakonu odpowiada: „Chciałbym, aby to było przeżywane jako bodziec”. O. Moral podkreśla, że „jest to czas, który może przynieść pozytywne owoce dla wszystkich, nie tylko dla nas”.
CZYTAJ DALEJ

Bp Osial: Kościół oczekuje jeszcze na rozpatrzenie swojej petycji skierowanej do TK

2025-05-23 07:08

[ TEMATY ]

katecheza

bp Wojciech Osial

BP KEP

Bp Wojciech Osial

Bp Wojciech Osial

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego uznający za niekonstytucyjne nieuwzględnianie oceny z religii w średniej ocen jest ważny i potrzebny - ocenił bp Wojciech Osial. Jak dodał, Kościół oczekuje jeszcze na rozpatrzenie swojej petycji skierowanej do TK.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis rozporządzenia MEN z 22 marca 2024 r., przewidujący nieuwzględnianie oceny uzyskanej z religii w średniej ocen ucznia jest niekonstytucyjny. Przepis zaskarżyła do TK w sierpniu zeszłego roku grupa posłów PiS. „Dzisiejszy wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest ważny. Pokazał bowiem bezprawne działania Ministerstwa Edukacji Narodowej, jeśli chodzi o tryb procedowania zmian” - powiedział PAP przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp Wojciech Osial.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję