Reklama

Niedziela Świdnicka

Duszniki-Zdrój. Wprowadzili relikwie patrona Sybiraków

Dzięki dobrym kontaktom parafii św. Piotra i Pawła z relatorem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, wierni mogą cieszyć się z otrzymania relikwii świętego Polaka.

[ TEMATY ]

Sybiracy

św. Rafał Kalinowski

Duszniki ‑ Zdrój

Dariusz Giemza

Dusznicki proboszcz ks. kan. Zbigniew Wichrowicz w procesji pod pomnik Sybiraków

Dusznicki proboszcz ks. kan. Zbigniew Wichrowicz w procesji pod pomnik Sybiraków

Przeżywana w ostatnich tygodniach kolejna rocznica agresji ZSRR na Polskę, stała się okazją do modlitwy za tych, którzy swoje życie oddali za cenę wolnej ojczyzny. W niedzielę 18 września dusznicka wspólnota parafialna, wraz Sybirakami, władzami miasta, turystami i mieszkańcami na czele z ks. kan. Zbigniewem Wichrowiczem, zgromadzili się na przykościelnym placu, aby przy pomniku Sybiraków, oddać cześć tym, którzy na nieludzkiej ziemi złożyli daninę krwi.

Tego dnia do kościoła parafialnego w asyście pocztów sztandarowych uroczyście wprowadzono relikwie św. Rafała Kalinowskiego, które symbolicznie wręczyła księdzu proboszczowi Sybiraczka Janina Łaba. W wygłoszonej homilii ksiądz proboszcz zwrócił uwagę na pielęgnowanie pamięci historycznej oraz przedstawił postać świętego zakonnika, wspominając jego pobyt na Syberii. Liturgię ubogacił śpiew chóru katedry gliwickiej. Mieszkańcy Dusznik – Zdroju wyrażają także wielką wdzięczność o. Szczepanowi Praśkiewiczowi relatorowi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych za otrzymany dar relikwii św. Rafała Kalinowskiego, które znajdują się w ołtarzu bocznym w specjalnym relikwiarium obok relikwii św. Jana Pawła II i św. Edyty Stein.

Przypomnijmy, że konsekwencją udziału w powstaniu styczniowym Józefa Kalinowskiego, późniejszego św. Rafała, był wyrok śmierci, który zamieniono na dziesięć lat zesłania w Usolu na Syberii w okolicach Irkucka. Jak pisze karmelita bosy o. Tymoteusz Frączek drogę na Sybir niektórzy zwali „przemarszem przez piekło", a pobyt na zesłaniu „przebywaniem na samym dnie piekła". Dla Józefa Kalinowskiego zaś była to droga do świętości. Nie dziwi zatem fakt, że po wyniesieniu na ołtarze św. Rafał został przez byłych zesłańców obrany Patronem Sybiraków.

Dariusz Giemza

Reklama

Dariusz Giemza

Dariusz Giemza

2022-09-20 11:16

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inżynieria świętości – św. Rafał Kalinowski

Spowiadaj się często, a spowiadaj się dobrze. Chcesz sercem wspaniałomyślnym wykonywać twe obowiązki, nieraz zbyt uciążliwe i twemu usposobieniu przeciwne? Chcesz posiadać męstwo, aby nie upadać na duchu, gdy cię jaka boleść dosięgnie? Spowiadaj się często, ale spowiadaj się dobrze! Czy chcesz na koniec zostać świętym i na pewno iść drogą do nieba - spowiadaj się często, lecz spowiadaj się dobrze!
Św. Rafał Kalinowski OCD

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Izrael/ Uzbrojony mężczyzna zabił pięć osób i ranił pięć kolejnych w Jerozolimie

2023-01-27 20:25

[ TEMATY ]

terroryzm

Izrael

atak

PAP/ATEF SAFADI

Uzbrojony mężczyzna zabił w piątek pięć osób i postrzelił pięć kolejnych w Jerozolimie; napastnik został zastrzelony przez policję - poinformował portal Times of Israel.

Według wstępnych ustaleń atak, który miał miejsce w synagodze lub obok niej, był zamachem terrorystycznym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję