Reklama

Niedziela Sandomierska

Miłosierna służba potrzebującym

Caritas Diecezji Sandomierskiej świętuje jubileusz 30-lecia powstania.

2022-09-15 16:28

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Główne uroczystości odbyły się w bazylice katedralnej w Sandomierzu, gdzie Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska, ks. prał. Bogusław Pitucha, dyrektor sandomierskiej Caritas oraz liczne grono kapłanów. We wspólnej modlitwie udział wzięli pracownicy Caritas, podopieczni placówek które prowadzi organizacja, darczyńcy, samorządowcy oraz zaproszeni goście.

W wygłoszonej homilii, biskup Nitkiewicz nawiązał do obchodzonego wspomnienia Matki Bożej Bolesnej. Podkreślił, że Maryja uczestniczy przez swoje cierpienia w ofierze Syna – Miłosiernego Zbawiciela. Ona także jest znakiem Bożego Miłosierdzia, sprawując macierzyńską pieczę nad Kościołem i wszystkimi, którzy znajdują się w potrzebie.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

- Ustanowiona przed 30-laty Caritas Diecezji Sandomierskiej, podąża drogą Chrystusa i Jego Matki. Koordynuje działalność charytatywną w diecezji, prowadzi różnorodne placówki i podejmuje inicjatywy związane z bieżącymi okolicznościami, jak straszliwa powódź przed dziesięciu laty, czy obecna wojna na Ukrainie. W ten sposób Caritas wychodzi naprzeciw siostrom i braciom znajdującym się w trudnym położeniu.

To wszystko buduje klimat miłosierdzia, w którym dorastamy do bycia dobrymi Samarytanami. Chodzi o gotowość podarowania drugiemu samego siebie, bezgranicznie i nieodwołalnie, jak Chrystus na krzyżu i Matka Boża u Jego stóp. Ludzie tego od nas oczekują, i słusznie, ale nawet ci, którzy mają niewiele mogą coś zrobić dla innych. Stąd do postawy dobrego Samarytanina trzeba wychowywać coraz szersze grono osób, zaczynając od najmłodszych. To także obowiązek odpowiedzialnych za formację kapłanów i katechetów. Nie możemy być kościelnym odpowiednikiem świeckich instytucji powołanych do niesienia pomocy społecznej, chociaż należy z nimi współpracować dla dobra wspólnego. Korzystając z okazji pragnę podziękować władzom samorządowym, instytucjom odpowiedzialnym za opiekę medyczną, służbom mundurowym oraz wszystkim darczyńcom. Niesiona przez nas pomoc powinna być instynktowna i powszechna – powiedział biskup.

Reklama

Po zakończonej Eucharystii zebrani w bazylice katedralnej mogli wysłuchać koncertu Artura Jaronia oraz Zespołu „Strauss Ensemble”.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Jak podkreślał ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas, w chwili obecnej poza działaniami wspierającymi potrzebujących na terenie naszej diecezji, ważnym zadaniem jest pomoc niesiona dla walczącej Ukrainy.

Za swoją pracę i zaangażowanie na rzecz potrzebujących Caritas Polska uhonorowała Złotym Medalem ks. prał. Bogusława Pituchę, dyrektora sandomierskiej Caritas oraz ks. Tomasza Szostka, kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rudniku nad Sanem.

Caritas Diecezji Sandomierskiej zatrudnia obecnie ponad 300 osób. Swoją opieką obejmuje osoby niepełnosprawne w różnym wieku, prowadząc szkoły oraz Zakład Aktywności Zawodowej, gdzie młodzież uczy się zawodu oraz przygotowuje posiłki dla potrzebujących. Instytucja wspiera również chorych, samotnych, bezdomnych oraz osoby w trudnej sytuacji życiowej i finansowej. Przez trzydzieści lat istnienia Caritas Diecezji Sandomierskiej powstały schronisko dla bezdomnych mężczyzn i kobiet, ośrodek interwencji kryzysowej, centra pielęgniarstwa środowiskowego, rehabilitacji oraz pomocy doraźnej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

83. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

2022-09-27 07:57

[ TEMATY ]

Polskie Państwo Podziemne

pl.wikipedia.org

Flaga Polskiego Państwa Podziemnego

Flaga Polskiego Państwa Podziemnego

Polskie Państwo Podziemne działając w latach 1939–45 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, było fenomenem w ogarniętej wojną Europie. Jego początkiem było utworzenie 27 września 1939 r. Służby Zwycięstwu Polski, przekształconej w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w AK.

Polskie Państwo Podziemne kierowane było przez władze RP na uchodźstwie: prezydenta, rząd i Naczelnego Wodza oraz ich krajowe przedstawicielstwa.

CZYTAJ DALEJ

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje przepisy przywracające obowiązkowe badania okresowe

2022-09-27 12:15

[ TEMATY ]

badania

Ministerstwo Zdrowia

Archiwum PUM w Szczecinie

Resort zdrowia planuje przywrócenie obowiązku wykonywania badań okresowych oraz zleconych przed rozpoczęciem nowej pracy - informuje Prawo.pl. Obowiązek ten został zawieszony ponad dwa lata temu, po wybuchu pandemii koronawirusa. Eksperci uważają, że to już najwyższy czas na powrót do wcześniejszych przepisów.

Jak podaje serwis, Ministerstwo Zdrowia przygotowało zmianę ustawy w sprawie COVID-19, której celem jest m.in. przywrócenie obowiązku wykonywania badań wynikających z przepisów art. 229 kodeksu pracy, czyli okresowych i przed rozpoczęciem pracy. Według Prawo.pl projekt jest na wstępnym etapie procesu legislacyjnego.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Obchody Dnia Aptekarza

2022-09-27 16:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Kosma, Damian i Ignacy Łukasiewicz zainspirowali łódzkich aptekarzy do propagowania postawy bezinteresowności podczas tegorocznych obchodów Dnia Aptekarza.

We wspomnienie Kosmy i Damiana, patronów aptekarzy, dobyła się Msza św. w kościele Zesłania Ducha Świętego w intencji pracowników aptek, którą koncelebrowali ks. Juliusz Lasoń, duszpasterz służby zdrowia, ks. Szymon Kierkiewicz, duszpasterz farmaceutów, ks. Paweł Lisowski, proboszcz parafii oraz ks. Krzysztof Panek, wikariusz parafii. Następnie, odbyło się spotkanie w Muzeum Farmacji znajdującym się przy Placu Wolności w budynku, w którym funkcjonowała najstarsza łódzka apteka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję