Reklama

Niedziela Sandomierska

Zbawienie dla ludzkości

– Kiedy dzisiaj razem z całym Kościołem wywyższamy krzyż, czynimy to dla siebie i dla innych – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz na Świętym Krzyżu.

2022-09-15 07:39

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego odbyły się doroczne uroczystości odpustowe. Eucharystii przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ojcowie Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na czele z prowincjałem Vitalijem Podolanem OMI, superiorem Delegatury Misjonarzy Oblatów na Ukrainie oraz kapłani przybyli z pielgrzymami. We wspólnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych regionu Gór Świętokrzyskich. W tym dniu sporą część pielgrzymów zgromadzonych przy ołtarzu polowym stanowili pątnicy z diecezji sandomierskiej, dla których co roku dedykowany jest ten dzień modlitwy. Nie zabrakło także wiernych z diecezji kieleckiej i radomskiej, którzy szczególnie ukochali najstarsze polskie sanktuarium.

Biskup Nitkiewicz mówił w homilii o historii kultu relikwii Krzyża świętego i o jej biblijnych korzeniach.

– Kiedy dzisiaj razem z całym Kościołem wywyższamy krzyż, czynimy to dla siebie i dla innych. W dokonanej na nim ofierze Jezusa Chrystusa jest bowiem zbawienie dla całej ludzkości. Im bardziej świat okazuje wrogość krzyżowi, tym mamy unosić go wyżej i wyżej, zginając przez nim kolana i trwając w adoracji. Chodzi o otworzenie się na zbawczą moc Chrystusa, Który odpuszcza winy, a zarazem o to, by światło krzyża i płynące z niego przesłanie, oświeciło całe nasze życie, nasze decyzje i czyny. W przeciwnym razie ulegniemy pokusom złego i własnym słabościom. A przecież od tego, czy wyznamy, że Jezus Chrystus jest Panem, zależy zbawienie – powiedział kaznodzieja.

Reklama

Biskup Sandomierski wskazał następnie na dwóch złoczyńców ukrzyżowanych na Golgocie razem z Chrystusem i zachęcił do naśladowania postawy dobrego łotra.

Na zakończenie Eucharystii Biskup Ordynariusz udzielił pasterskiego błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Następnie odbyło się indywidualne błogosławieństwo świętymi relikwiami każdego ze zgromadzonych. Uroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu rozpoczęły się w niedzielę, 11 września. Pierwszego dnia sumie odpustowej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W kolejne dni na Świętym Krzyżu odbywała się modlitwa w poszczególnych intencjach: w poniedziałek modlono się za leśników i pracowników Świętokrzyskiego Parku Narodowego, we wtorek za przedstawicieli służb mundurowych. Czwartek, 15 września jest dniem modlitwy za wspólnoty Żywego Różańca. Z kolei w piątek do świętokrzyskiego sanktuarium pielgrzymować będą leśnicy, sadownicy, ogrodnicy, plantatorzy i pszczelarze. W sobotę na Świętym Krzyżu modlić się będą członkowie grup Rycerstwa Niepokalanej całej Polski. Zakończenie tygodniowych obchodów odpustu nastąpi w niedzielę. Tego dnia ojcowie oblaci do najstarszego sanktuarium zapraszają osoby chore i starsze.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Niósł pokój bliźnim. Śp. ks. Józef Domiński

2022-09-27 07:28

Tadeusz Boniecki

Służył w kapłaństwie po to, aby przekonywać ludzkie serca, że są kochane przez Boga - tak o zmarłym ks. Józefie Domińskim powiedział bp Adam Bab.

CZYTAJ DALEJ

Premier: Baltic Pipe jest zakończeniem epoki zależności od gazu rosyjskiego

2022-09-27 20:40

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

Baltic Pipe

PAP/Marcin Bielecki

Baltic Pipe jest zakończeniem pewnej epoki, epoki zależności od gazu rosyjskiego, to także gazociąg bezpieczeństwa i wolności, nie tylko dla Polski, bo w przyszłości możemy być dostarczycielem tego bezpieczeństwa dla innych - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

We wtorek w tłoczni gazu w Goleniowie (Zachodniopomorskie) symbolicznie uruchomiono przesył gazu przez gazociąg Baltic Pipe. Od 1 października br. popłynie nim do Polski gaz ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Symbolicznego odkręcenia zaworu na gazociągu dokonali: prezydent Andrzej Duda, premier Danii Mette Frederiksen i premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję