Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: narodzenie Maryi jest świętem nadziei

– Narodziny Maryi są znakiem nadziei, ponieważ została powołana do tego, by zrodziła Boga – powiedział bp Andrzej Przybylski. W święto Narodzenia NMP biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. odpustowej w bazylice jasnogórskiej.

Mszę św. koncelebrowali kanonicy Kapituły Częstochowskiej Bazyliki Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa na czele z jej prepozytem ks. Teofilem Siudym w dniu święta patronalnego tego gremium. W modlitwie uczestniczyło również Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski, dla którego również jest to dzień patronalny.

Maciej Orman/Niedziela

W homilii bp Przybylski kilkukrotnie podkreślał, że Maryja jest Matką nadziei. – Zawołanie: „Matko nadziei” i przyglądnięcie się Maryi jako Tej, która przynosi nam nadzieję, jest istotą tego święta – zaznaczył. Biskup zwrócił uwagę, że „narodziny Maryi są znakiem nadziei, ponieważ została powołana do tego, by zrodziła Boga”.

Maciej Orman/Niedziela

Mówiąc o kryzysie demograficznym, wskazał, że „dla nas wszystkich źródłem nadziei jest dziecko”. – Tam, gdzie rodzą się dzieci, tam pokolenia mają perspektywę i nadzieję. (...) Dzieci są nadzieją świata, Kościoła i Ojczyzny. Tam, gdzie ludzie pozwalają zabijać dzieci, skazują się na beznadziejność – przypomniał bp Przybylski.

Maciej Orman/Niedziela

Powtarzając za Benedyktem XVI, że „człowiek jest nadzieją drugiego człowieka”, wyjaśnił, że właśnie dlatego Jezus przychodzi na świat jako człowiek. Celebrans przestrzegał, że dobra techniki, wynalazki i postęp ekonomiczny bez człowieka nie tylko tracą sens, ale mogą stać się zagrożeniem. – W Jezusie jest wyłącznie nadzieja, w Jezusie jest wyłącznie zbawienie, w Jezusie nie ma żadnego zagrożenia. On jest źródłem nadziei – kontynuował bp Przybylski.

Maciej Orman/Niedziela

Duchowny podkreślił, że narodzenie Maryi jest świętem nadziei również dlatego, że staje się Ona mieszkaniem Jezusa. – Narodziny Boga są możliwe dzięki Jej narodzeniu, Jej „fiat”, Jej „amen”. To jest też źródło nadziei dla świata – powiedział biskup. – Jeśli chcemy być ludźmi nadziei świata, Kościoła, Polski, to możemy zrobić to tylko wtedy, kiedy tak jak Maryja staniemy się mieszkaniem Boga – dodał, wskazując na konieczność odważnego głoszenia Chrystusa bez kompleksów. – Jesteśmy potrzebni Bogu jako Jego mieszkania, jako ci, którzy głoszą Chrystusa jako radość i Dobrą Nowinę, a nie zagrożenie – wyjaśnił bp Przybylski.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Przypominając, że Maryja jest także Matką Kościoła, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej pytał, czy wierzymy, że Kościół jest źródłem nadziei. – Kościół to prawie sami grzesznicy, tylko gdzieniegdzie święty, ale siłą nadziei Kościoła jest Chrystus. Kościół nigdy tej nadziei nie straci, bo Chrystus powołał ten Kościół, nie ludzie – powiedział. Biskup dodał, że przychodzimy do kościoła dlatego, że jest w nim Bóg, a nie z uwagi na sprawne instytucje czy idealnych ludzi. – Kościół jak Matka Najświętsza w swoim łonie, w swoim sercu niesie nam Boga. Nie da się iść do nieba, ignorując Kościół – zaznaczył.

Maciej Orman/Niedziela

Biskup Przybylski zachęcił, aby uczynić Boga wielkim w Kościele. – Kościół będzie wtedy nadzieją, jeśli wrócimy do prostoty i ubóstwa, jeśli będziemy głosić czystą Ewangelię, a nie siebie, jeśli będziemy świadczyć bardziej o Jezusie, a nie tylko o swoich dokonaniach – tłumaczył.

– Maryja mówi: miejcie nadzieję, bo Jezus żyje, bo ja Go wam ciągle daje – podsumował.

Maciej Orman/Niedziela

8 września przypada 305. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej diademami papieża Klemensa XI. Była to pierwsza taka koronacja poza Rzymem. Tego dnia wspominana jest także rocznica oddania Polski Niepokalanemu Sercu Maryi z 1946 r., której dokonał na Jasnej Górze Episkopat Polski pod przewodnictwem Prymasa Augusta Hlonda.

Święto Narodzenia NMP jest również dniem patronalnym Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski, które powstało z inicjatywy paulinów jako owoc pierwszej papieskiej koronacji Cudownego Obrazu. Jego celem jest szerzenie kultu Niepokalanego Serca Maryi i całkowite zawierzenie się Matce Bożej.

Kapitułę Katedralną Częstochowską ustanowił papież Pius XII bullą „Peropportune sane” 5 sierpnia 1951 r. podpisaną w Castel Gandolfo na prośbę drugiego biskupa częstochowskiego Zdzisława Golińskiego. Kapituła to kolegium kapłanów, którego zadaniem jest sprawowanie uroczystych czynności liturgicznych w bazylice archikatedralnej, wspólna modlitwa w archikatedrze oraz troska o najważniejszy kościół w archidiecezji.

2022-09-08 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi

Niepokalana Dziewico, Boga Matko Przeczysta! Jak ongiś po szwedzkim najeździe król Jan Kazimierz Ciebie za Patronkę i Królowę Państwa obrał i Rzeczpospolitą Twojej szczególnej opiece i obronie polecił, tak w tę dziejową chwilę my, dzieci narodu polskiego, stajemy przed Twym tronem z hołdem miłości, czci serdecznej i wdzięczności. Tobie i Twojemu Niepokalanemu Sercu poświęcamy siebie, naród cały i wskrzeszoną Rzeczpospolitą, obiecując Ci wierną służbę, oddanie zupełne oraz cześć dla Twych świątyń i ołtarzy. Synowi Twojemu, a naszemu Odkupicielowi, ślubujemy dochowanie wierności Jego nauce i prawu, obronę Jego Ewangelii i Kościoła, szerzenie Jego Królestwa.
Pani i Królowo nasza! Pod Twoją obronę uciekamy się. Macierzyńską opieką otocz rodzinę polską i strzeż jej świętości. Natchnij duchem nadprzyrodzonym i pobożnością naszą parafię; ochraniaj jej lud od grzechów i nieszczęść, a pasterza umocnij i uświęcaj swymi łaskami. Narodowi polskiemu uproś stałość w wierze, świętość życia, zrozumienie posłannictw. Złącz go w zgodzie i bratniej miłości. Daj tej polskiej ziemi, przesiąkniętej krwią i łzami, spokojny i chwalebny byt w prawdzie, sprawiedliwości i wolności. Rzeczypospolitej Polskiej bądź Królową i Panią, natchnieniem i Patronką.
Potężna Wspomożycielko Wiernych! Otocz płaszczem opieki Papieża oraz Kościół święty. Bądź mu puklerzem w dni prześladowania. Wyjednaj mu świętość i żarliwość apostolską, swobodę i skuteczne działanie. Powstrzymaj zalew bezbożnictwa. Ludom od Kościoła odłączonym wskaż drogę powrotu do jedności Chrystusowej owczarni. Okaż niewierzącym Słońce prawdy i podbij ich dusze czułością Twego Niepokalanego Serca.
Władna świata Królowo! Spojrzyj miłościwym okiem na troski i błędy ludzkiego rodzaju. Wyprowadź go z udręki i bezładu, z nieuczciwości i grzechów. Wyproś narodom pojednanie szczere i trwałe. Wskaż im drogę powrotu do Boga, by na Jego prawdzie budowały swe życie. Daj wszystkim trwały pokój, oparty na sprawiedliwości, braterstwie, zaufaniu.
Przyjmij naszą ofiarę i nasze ślubowanie, Matko Boga i nasza. Przygarnij wszystkich do Swego Niepokalanego Serca i złącz nas na zawsze z Chrystusem i Jego świętym królestwem. Amen.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Do Rokitna pielgrzymował Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

2023-02-04 16:17

[ TEMATY ]

Rokitno

pierwsza sobota miesiąca

Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi

Karolina Krasowska

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Pielgrzymi z Fatimskiego Apostolatu Niepokalanego Serca Maryi odnowili dziś akt zawierzenia Matce Bożej

Nie straszne im śnieg, deszcz i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Od trzynastu lat, niestrudzenie, w każdą pierwszą sobotę miesiąca pielgrzymują z Międzyrzecza do Rokitna, wypełniając warunki nabożeństwa, o które Maryja prosiła w Fatimie.

4 lutego do Maryi Cierpliwie Słuchającej przybył Fatimski Apostolat Niepokalanego Serca Maryi. Za każdym razem uczestnicy pielgrzymki wypełniają cztery warunki, o które Matka Boża prosiła w Fatimie, a więc spowiedź, Komunię świętą wynagradzającą, Różaniec oraz medytację nad jedną tajemnicą różańcową w duchu wynagrodzenia za bluźnierstwa i grzechy przeciwko Jej Niepokalanemu Sercu. Dziś, w obecności bp. Tadeusza Lityńskiego, pielgrzymi odnowili akt zawierzenia Maryi, a pasterz diecezji udzielił im na trud pielgrzymowania i wynagradzania w duchu fatimskiego testamentu swojego pasterskiego błogosławieństwa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję