Razem z Polskim Towarzystwem Straussowskim Agencja Violin&Piano postanowiła zorganizować cykl koncertów pod nazwą „Odyseja Muzyczna”, mających na celu propagowanie wśród szerokich rzesz odbiorców utworów klasycznych, operowych i filmowych w nowych, współczesnych aranżacjach. „Odyseja” gościła już w Warszawie, Wieliczce, Krakowie, Mościcach i Tarnowie.
17 listopada w Mościckim Centrum Kultury, a 18 i 19 listopada w Filharmonii Krakowskiej odbyła się premiera trzeciej części koncertu: „Odyseja Muzyczna III”, poświęcona muzyce filmowej. To wydarzenie muzyczne było adresowane do wszystkich polskich fanów muzyki filmowej. Widowisko z wdziękiem prowadziła Jolanta Suder, a dyrygował maestro Jerzy Sobeńko.
W koncercie melomani wysłuchali 27 największych hitów muzyki filmowej, zarówno w wersji instrumentalnej, jak i wokalnej. Wystąpili doskonali polscy śpiewacy: Krystyna Tyburowska, Iwona Tober, Sylwia Lorens, Ewa Romaniak, Tadeusz Szlenkier i Leszek Świdziński.
Publiczność przyjęła z entuzjazmem wykonanie m.in.: „Dumki na dwa serca” z filmu „Ogniem i mieczem”, „Can’t Help Falling in Love” z „Blue Hawaii”, „Moon River” ze „Śniadania u Tiffany’ego”. Orkiestra „Obligato” pod kierownictwem artystycznym Jerzego Sobeńki wykonała m.in. monumentalne utwory nagrodzone Oscarami, pochodzące z filmów: „Gwiezdne Wojny”, „Gladiator”, „Władca Pierścieni”, „Piraci z Karaibów”, „Wichry namiętności”, „Kabaret”. Wysłuchano muzyki filmowej skomponowanej m.in. przez: Ennio Morricone, Johna Williamsa, Leonarda Bernsteina, Elvisa Presleya i wielu innych.
By w pełni zaprezentować umiejętności wokalne wykonawców, dodane zostały utwory spoza kręgu muzyki filmowej. Były to: „Guardami Amore” i „Canto d’ucelli” z repertuaru światowej sławy śpiewaczki Małgorzaty Walewskiej z muzyką Piotra Rubika, a także „Vivo per lei” i „Macchine da Guerra” z repertuaru słynnego tenora Andrei Bocellego. Warto zwrócić uwagę na niezwykłą oprawę świetlną show i dopracowany ruch sceniczny. Ciekawostką jest fakt, że skład orkiestry „Obligato” powiększa się z koncertu na koncert, tak że obecnie liczy ona 40 osób.
Na zakończenie koncertu publiczność mogła usłyszeć w wyjątkowej aranżacji pełen dramaturgii znany utwór, wykorzystany przez Craiga Armstronga do musicalu „Moulin Rouge”, pt. „Show Must Go On”, który brawurowo wykonali wspólnie wszyscy soliści. Publiczność zgotowała artystom owacje na stojąco i gorąco zachęcała do bisów.
„Odyseja Muzyczna” to koncert-widowisko, który przez repertuar, choreografię i inne elementy sceniczne pozwala publiczności przenieść się w cudowny świat muzyki z najwyższej światowej półki.
Dziesiąte na świecie, a jedyne w Polsce z siedzibą na Zamku Żupnym w Wieliczce, Polskie Towarzystwo Straussowskie powstało w Polsce nieprzypadkowo, albowiem losy rodziny Straussów w niezwykły sposób związały się właśnie z Krakowem. Prezesem Polskiego Towarzystwa Straussowskiego od 1997 r. jest dyrygent orkiestry Jerzy Sobeńko, zdobywca Grand Prix za piosenkę „Mój starszy brat” w programie „Ziarno”, zorganizowanym przez TVP2, oraz laureat m.in. Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Sakralnej Sacrosong.
Pomóż w rozwoju naszego portalu