Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włochy

Rzymskie spotkanie polonijne

Reklama

W dniach 16-18 listopada br. w Domu Polskim im. Jana Pawła II w Rzymie odbyło się kolejne zebranie plenarne Polskiej Rady Duszpasterskiej Europy Zachodniej. Tegoroczne hasło spotkania brzmiało: „Ośrodki Polskich Misji Katolickich jako podstawowe centra zachowania wiary i tożsamości narodowej w warunkach emigracji”. Spotkanie rozpoczęło się wspólną Mszą św., koncelebrowaną pod przewodnictwem bp. Ryszarda Karpińskiego, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji. Przedstawił on m.in. sytuację Polaków na Wschodzie.
Główny referat, zatytułowany „Funkcja, rola i znaczenie duszpasterza emigracyjnego”, wygłosił ks. Tomasz Sielicki SChr - przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Kapłani uczestniczący w spotkaniu mieli okazję do wymienienia doświadczeń i poznania nowych sytuacji w misjach w poszczególnych krajach, takich jak Szwajcaria, Włochy, Irlandia i Hiszpania.
Jednej ze Mszy św. przewodniczył bp Szczepan Wesoły, który podzielił się spostrzeżeniami na temat duszpasterstwa nowej fali emigracji polskiej w Europie Zachodniej. W zebraniu wziął udział nowy rektor kościoła polskiego pw. św. Stanisława w Rzymie - ks. prał. Paweł Ptasznik, odpowiedzialny za duszpasterstwo polskie w Wiecznym Mieście. Uczestnicy spotkania mieli też okazję złożyć gratulacje nowemu polskiemu kardynałowi Stanisławowi Ryłce i porozmawiać o pracy Papieskiej Komisji ds. Laikatu, którą od lat kieruje.
Na spotkaniu przedstawiona była propozycja PMK we Francji zorganizowania Europejskiej Pielgrzymki Polaków do Lourdes w dniach 7-11 maja 2008 r., z okazji 150-lecia objawień Matki Bożej. Natomiast w dniach 25 lipca - 5 sierpnia 2008 r. zaplanowany jest Zjazd Rodzin Polonijnych z racji 30-lecia rozpoczęcia pontyfikatu sługi Bożego Jana Pawła II, pod hasłem: „Myśląc Ojczyzna - tu się wszystko zaczęło...”. Na zakończenie uczestnicy wzięli udział w spotkaniu z Ojcem Świętym Benedyktem XVI podczas modlitwy „Anioł Pański” na Placu św. Piotra oraz modlili się przy grobie Jana Pawła II.

Urugwaj

Walne Zebranie USOPAŁ-u

Mszą św. w katedrze pw. św. Ferdynanda króla w Maldonado, pod przewodnictwem abp. Janusza Bolonka, nuncjusza apostolskiego w Urugwaju, rozpoczęło się 23 listopada XIII Walne Zebranie Unii Stowarzyszeń i Organizacji Polskich Ameryki Łacińskiej. Eucharystię koncelebrowali m.in.: bp Rudolfo Wirz, ordynariusz diecezji Maldonado,. bp Raul Scarrone Carrero, ordynariusz diecezji Floryda i wiceprzewodniczący KEP w Urugwaju, oraz bp Luis del Castillo Estrada, sekretarz KEP w Urugwaju i pasterz Kościoła w Melo, a także o. Tadeusz Rydzyk CSsR, dyrektor Radia Maryja, i ks. inf. Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny „Niedzieli”. Abp Janusz Bolonek w homilii zwrócił uwagę na jedność, która winna cechować wszystkich, zaś podstawą jedności jest prawda. - Jesteśmy zobowiązani mówić prawdę ze względu na Boga, który jest Prawdą odwieczną i ze względu na bliźnich, którym należy się prawda - mówił. Po Mszy św. złożono kwiaty pod pomnikiem bohatera narodowego Urugwaju Jose Artigasa w Koszarach Dragonów.
W XIII Walnym Zebraniu USOPAŁ-u uczestniczyła w tym roku rekordowa liczba Polaków. Oprócz Polonii z Ameryki Łacińskiej (Argentyna, Brazylia, Chile, Meksyk, Paragwaj, Peru, Urugwaj) przybyli delegaci z Ameryki Północnej (Kanada, USA), a także z Europy (Austria, Norwegia, Litwa). Do Punta del Este w Urugwaju przybyła także liczna grupa z Polski, m.in. eurodeputowani - dr Urszula Krupa i Witold Tomczak, senatorzy pracujący w Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą prof. Ryszard Bender i Czesław Ryszka, a także kapłani. Doroczny zjazd Polonii Ameryki Łacińskiej skupia tych, którym leży na sercu jedność między Polakami rozsianymi po świecie.
Otwierając obrady, Jan Kobylański, prezes USOPAŁ-u, przypomniał, że podstawowym celem działalności organizacji skupiającej Polonię mieszkającą w Ameryce Łacińskiej jest podtrzymanie przyjaźni i braterskich więzów między Polakami, starając się zawsze przestrzegać starego polskiego hasła: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
Życzenia owocnych obrad przesłał w liście bp Ryszard Karpiński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji.
Prace Zjazdu trwały trzy dni.
Zjazdowi towarzyszyły przykre incydenty. Już na kilka dni przed rozpoczęciem obrad w Montevideo, jak czytamy w oświadczeniu USOPAŁ-u, pojawiła się ekipa reporterów „Superwizjera TVN”. Ta sama ekipa kilka dni później w arogancki i wulgarny sposób zakłócała spokój w samolocie z Frankfurtu do Buenos Aires, na pokładzie którego znajdowali się o. Tadeusz Rydzyk i europosłanka Urszula Krupa. - Dziennikarka TVN pytała, czy nie wstydzę się lecieć z ojcem dyrektorem i czy podam rękę prezesowi Kobylańskiemu - mówiła poseł Krupa. - Poruszę tę sprawę w Parlamencie - zapewniła poseł Krupa. - Jako deputowana do Parlamentu Europejskiego zostałam obrażona.

Katarzyna Cegielska, Punta del Este

Ludzie

Abp Antonio Franco

Nuncjusz apostolski w Izraelu abp Antonio Franco powiedział, że bliskowschodnia konferencja budzi wielkie nadzieje na przywrócenie pokoju. Trzeba jednak zapytać, czy istnieje prawdziwa wola polityczna i chęć rozwiązania istniejących problemów między Palestyną a Izraelem. Szczyt, w którym wzięła udział także Syria, odbył się niedawno w Annapolis, w Stanach Zjednoczonych.
- Jestem przekonany, że wszyscy oczekują pokoju - powiedział w Radiu Watykańskim abp Franco. Zaznaczył, że w tym regionie każdy pragnie przywrócenia pokoju. Wszyscy są już zmęczeni tą sytuacją i nasilającymi się co jakiś czas napięciami i przemocą. - Teraz chcemy mieć nadzieję, jednak wydaje się, że na chwilę obecną nie wypracowano jeszcze zasad, na jakich można by to pragnienie zrealizować. Jestem głęboko przekonany, że wspólnota międzynarodowa musi pomóc w rozwiązaniu istniejących trudności i problemów - stwierdził nuncjusz apostolski. Abp Antonio Franco wyraził przekonanie, że w budowanie pokoju w Izraelu i Palestynie powinny być zaangażowane także kraje ościenne.

Krótko

Tragedia górnicza w Donbasie na Ukrainie. W eksplozji metanu, do której doszło 18 listopada w Kopalni Węgla Kamiennego im. Zasiadki, poniosło śmierć ok. 100 górników.

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że dostrzega postęp w relacjach Rosji z Polską, a jako przykład wymienił umożliwienie rosyjskim inspektorom skontrolowania polskich przedsiębiorstw rolnych.

Sąd Krajowy w Kolonii podtrzymał zakaz rozpowszechniania na terenie Niemiec ulotki Powiernictwa Polskiego, na której widnieją obok siebie podobizny przewodniczącej Związku Wypędzonych (BdV) Eriki Steinbach, żołnierza Waffen-SS i niemieckiego średniowiecznego rycerza.

Komisja Praw Człowieka Zgromadzenia Ogólnego ONZ przyjęła w Nowym Jorku wniesiony przez USA projekt rezolucji potępiający Białoruś za łamanie praw człowieka.
W rezolucji, którą próbowała zablokować Rosja, potępia się takie m.in. formy naruszeń praw człowieka, jak więzienie polityków opozycyjnych, zmuszanie do milczenia niezależnych mediów i fałszowanie wyborów.

Maleje poparcie dla członkostwa w UE wśród Turków. Obecnie zaledwie 51 proc. obywateli Turcji popiera ten projekt polityczny.

Prezydent Gruzji zniósł 16 listopada stan wyjątkowy w kraju. Ogłoszono także przedterminowe wybory. Odbędą się one 5 stycznia 2008 r. Mimo tych kroków nadal utrzymuje się napięta atmosfera. UE chce, aby Polska i ewentualnie Litwa stały się mediatorem w gruzińskim kryzysie.

Może zostać wszczęte postępowanie karne przeciwko czterem policjantom federalnym w sprawie śmierci Polaka porażonego przez nich paralizatorem 14 października br. w Vancouver - oświadczył 20 listopada kanadyjski minister bezpieczeństwa publicznego Stockwell Day. - To jest naprawdę poważny incydent i toczy się kilka śledztw, żeby dotrzeć do sedna sprawy - powiedział minister.

W należącej do Ruperta Murdocha amerykańskiej telewizji FOX pojawiły się niewybredne żarty na temat Polaków. Interweniowały organizacje polonijne oraz minister spraw zagranicznych Radek Sikorski. Stacja przeprosiła za wyemitowane przez nią słowa.

Dwie płyty CD z danymi 25 milionów obywateli brytyjskich zginęły w drodze do adresata, którym były władze obrachunkowe.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miliony mężczyzn na świecie będą modlić się za Ukrainę

2025-02-15 08:01

[ TEMATY ]

nowenna

Ukraina

Rycerze Kolumba

Nowennę w intencji pokoju i uzdrowienia dla Ukrainy będą odmawiać miliony mężczyzn zrzeszonych we wspólnocie Rycerzy Kolumba. Zapraszają do modlitwy wszystkich katolików i ludzi dobrej woli.

ZOBACZ TREŚĆ MODLITWY
CZYTAJ DALEJ

Św. Walenty biskup zakochanych, czyli o historii walentynek

[ TEMATY ]

św. Walenty

Blackfish/pl.wikipedia.org

Ołtarz z relikwiami św. Walentego w Kościele Karmelitów przy Whitefriar Street w Dublinie (Irlandia)

Ołtarz z relikwiami św. Walentego w Kościele Karmelitów przy Whitefriar Street w Dublinie (Irlandia)

Walentynki, święto zakochanych obchodzone 14 lutego, pochodzi od św. Walentego, który już w 1496 r. został ogłoszony patronem zakochanych przez papieża Aleksandra VI.

Pogańskie prapoczątki
CZYTAJ DALEJ

Pełnometrażowy film o bł. Carlo Acutisie ukaże się w dniu jego kanonizacji

2025-02-15 11:57

[ TEMATY ]

film

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

carloacutisfilm

Nastolatek bł. Carlo Acutis (1991-2006), który 27 kwietnia zostanie kanonizowany w Rzymie jako pierwszy „millenials”, jest bohaterem filmu, który tego samego dnia trafi do kin w USA. Producent filmu, Castletown Media, poinformował 12 lutego, że fabularyzowany dokument „Carlo Acutis: Roadmap to Reality” przedstawia historię młodego Włocha i jego przesłanie dla młodych ludzi, którzy muszą stawić czoła wyzwaniom świata cyfrowego. Porusza także kwestie dotyczące możliwości i granice technologii oraz sztucznej inteligencji.

Film opowiada między innymi o grupie uczniów liceum z amerykańskiego stanu Dakota Północna, którzy wyruszają na dwutygodniową pielgrzymkę do Włoch, aby odwiedzić grób bł. Acutisa. Jednym z wymogów pielgrzymki było powstrzymanie się młodych ludzi od korzystania z technologii i pozostawienie telefonów komórkowych w domu. Ponadto głos zabierają członkowie rodziny i przyjaciele bł. Acutisa, którzy podzielili się swoimi osobistymi doświadczeniami z nim oraz przemyśleniami na temat wpływu, jaki przyszły święty wywarł na ich życie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję