Reklama

Wiadomości

Mer Lwowa: mieszkańcy powinni z wyprzedzeniem przygotować się na trudną zimę

Tegoroczna zima może być trudna ze względu na kłopoty z ogrzewaniem oraz przerwy w dostawach elektryczności i gazu, dlatego mieszkańcy powinni przygotować się na to z wyprzedzeniem i zakupić m.in. suche paliwo turystyczne i lampy zasilane bateriami - zaapelował mer Lwowa Andrij Sadowy.

[ TEMATY ]

Ukraina

Thomas-Leuthard-Foter.com-CC-BY

W domach warto również posiadać m.in. elektryczne czajniki i tradycyjne płyty kuchenne na wypadek przerw w dostawach gazu. Należy też pomyśleć o wcześniejszym uszczelnieniu okien, zwłaszcza jeśli są wykonane z drewna - oznajmił Sadowy, cytowany przez portal TSN.

Jak dodał, w mieście podejmowane są wszelkie niezbędne działania - trwa m.in. gromadzenie zapasów węgla, drewna opałowego i przenośnych piecyków. W warunkach wojennych nie można jednak wykluczyć nieprzewidzianych sytuacji, dlatego trzeba szykować się na różne ewentualności - podkreślił mer.

Z podobnym apelem do mieszkańców Kijowa zwrócił się wcześniej mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Samorządowiec zapewnił, że władze miasta zrobią, co w ich mocy, by zapewnić niezakłócone dostawy gazu i energii elektrycznej, lecz mimo to mogą wystąpić trudności. Przygotowując się na wszelkie możliwe scenariusze, ludność cywilna powinna z wyprzedzeniem zaopatrzyć się m.in. w ciepłą odzież - powiedział mer podczas rozmowy z lokalnymi kijowskimi mediami.

Reklama

Generatory prądu, zakupione przez władze stolicy na wypadek przerw w dostawach elektryczności i gazu, zostaną wykorzystane w pierwszej kolejności na potrzeby szpitali, szkół i przedszkoli - dodał Kliczko.

Na przełomie lipca i sierpnia rząd Ukrainy podjął decyzję o przymusowej ewakuacji mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie kraju, gdzie trwają walki z rosyjskimi wojskami. "Nie można narażać około 200-220 tys. osób, w tym 52 tys. dzieci, na śmiertelne niebezpieczeństwo związane z brakiem ogrzewania i prądu zimą" - oświadczyła wówczas wicepremier Iryna Wereszczuk. (PAP)

szm/ ap/

2022-08-17 10:44

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kijów: kard. Parolin zapewnił o wsparciu Watykanu dla narodu ukraińskiego

[ TEMATY ]

Ukraina

kard. Pietro Parolin

Grzegorz Gałązka

W poniedziałek 14 lutego kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej zatelefonował do arcybiskupa większego kijowsko-halickiego Światosława Szweczuka, aby wyrazić bliskość Stolicy Apostolskiej z Kościołem katolickim na Ukrainie i solidarność z mieszkańcami tego kraju „w tym trudnym czasie eskalacji konfliktu wokół Ukrainy” – poinformowały służby prasowe Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK).

Abp Światosław Szewczuk poinformował kard. Parolina o posłudze, jaką pełni Ukraiński Kościół Greckokatolicki w obecnych warunkach zagrożenia inwazją rosyjską na wielką skalę i podziękował Stolicy Apostolskiej za stałą troskę o los swych rodaków. Zwierzchnik UKGK w szczególności wyraził wdzięczność za „nowy apel, wystosowany w niedzielę 13 lutego przez papieża Franciszka, o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie i zażegnania groźby wojny". „Naród ukraiński odczuwa szczególną troskę Ojca Świętego o pokój na Ukrainie i docenia wysiłki dyplomatyczne Stolicy Apostolskiej na rzecz przezwyciężenia obecnego kryzysu międzynarodowego” – stwierdził abp Szewczuk.

CZYTAJ DALEJ

Eugenia Pol. Kat polskich dzieci

2022-09-27 10:30

[ TEMATY ]

książka

Mat.prasowy

Kat polskich dzieci to biografia Eugenii Pol jednej z najbardziej sadystycznych nadzorczyń w obozie dziecięcym w Łodzi. Z Błażejem Torańskim, publicystą i pisarzem, autorem książki, rozmawia ks. Mariusz Frukacz.

Ks. Mariusz Frukacz: Jest Pan współautorem wspólnie z Jolantą Sowińską-Gogacz bardzo ważnej książki Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi. Teraz do rąk czytelników trafiła kolejna publikacja Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol. Na ile te publikacje poszerzyły wiedzę, a zwłaszcza świadomość istnienia w okresie II wojny światowej obozów dziecięcych, takich jak ten w Łodzi? Czy może nadal jest to zmaganie o prawdę historyczną i wołanie do sumień historyków, a także ludzi mediów?

CZYTAJ DALEJ

Rzemieślnicy zawierzyli się Maryi

2022-09-27 19:41

Magdalena Lewandowska

Orszak starszyzny cechowej przeszedł z katedry do auli PWT.

Orszak starszyzny cechowej przeszedł z katedry do auli PWT.

We Wrocławiu odbyło się Święto Rzemiosła Dolnośląskiego.

Mszy św. w katedrze wrocławskiej w intencji Rzemiosła Dolnośląskiego – koncelebrowanej przez kapłanów posługujących i współpracujących ze środowiskiem dolnośląskich rzemieślników – przewodniczył ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. W homilii przekonywał dolnośląskich rzemieślników, by walczyli o swoją wiarę i zbawienie: – Dzisiaj chcemy otworzyć nasze oczy na Słowo Boże. Czasami nam się wydaje, że chrześcijaństwo powinno wnosić pokój do serca, sprawiać, żeby człowiekowi było przyjemnie, miło. A Chrystus mówi „Przyszedłem rzucić ogień na ziemię i jakże pragnę, aby on zapłonął”. To Słowo Boże powinno nas dzisiaj uderzyć, jak młot, otworzyć nasze oczy. Bo szatan wlewa w nasze serca atrament ciemności. Wtedy nasze myśli, słowa i czyny są ciemne. Uzdrowić nas może tylko Jezus Chrystus.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję