Reklama

Niedziela Świdnicka

Duszniki-Zdrój. Prezent od władz miasta

Ma przypominać najpiękniejsze wakacje Edyty Stein - kobiety filozof, patronki Europy oraz być radością zarówno dla mieszkańców i turystów.

[ TEMATY ]

Edyta Stein

Duszniki ‑ Zdrój

archiwum prywatne

: Podczas spotkania otwierającego skwer Edyty Stein

: Podczas spotkania otwierającego skwer Edyty Stein

Mowa o skwerze, który od 9 sierpnia nosi imię Edyty Stein, późniejszej św. Teresy Benedykty od Krzyża. Jej drogę życia można określić: Żydówka, ateistka, filozof, katoliczka, karmelitanka, męczennica - jedna z najwybitniejszych kobiet XX wieku. Była tą, która poszukiwała Boga, na każdym etapie swojego życia. - Tęsknota za prawdą była jej modlitwą – pisała później w swoich notatkach. Zwłaszcza wtedy, gdy mając dwadzieścia jeden lat odwiedziła Duszniki-Zdrój, gdzie odbywając górskie spacery zachwycała się przyrodą. – Dziś przy górskiej rzeczce, gdzie po trudach 40 kilometrowych wycieczek obmywała swe stopy stoi pamiątkowa tablica - opowiadał Dariusz Giemza, miejscowy miłośnik historii.

W 80. rocznicę męczeńskiej śmierci Edyty Stein w komorze gazowej w KL Birkenau, przedstawiciele dusznickiego magistratu dokonali otwarcia miejskiego skweru, a ks. kan. Zbigniew Wichrowicz poświęcił pamiątkową tablicę. Następnie głos zabrał Piotr Lewandowski – burmistrz Dusznik-Zdrój, wyrażając radość, że tak wielka postać oddziaływuje pozytywnie na dusznicki kurort. Następnie obdarował zebranych okolicznościową widokówką wydaną w ramach obchodów Roku Edyty Stein.

W godzinach popołudniowych odbył się spacer śladami patronki Europy, a wieczorem w miejscowym kościele sprawowano Eucharystię przy relikwiach męczennicy. Dodajmy, że w pobliskiej kawiarni „Lawenda” można zamówić "Deser Edyty" i raczyć się przepysznymi jagodami, które tak święta uwielbiała.

Dariusz Giemza

Specjalnie na uroczystości przybyła reżyserka Pani Bogusława Stanowska Cichoń wraz z senatorem Zbigniewem Cichoniem

Specjalnie na uroczystości przybyła reżyserka Pani Bogusława Stanowska Cichoń wraz z senatorem Zbigniewem Cichoniem

Dariusz Giemza

Poświęcenie tablicy i skwery przez ks. kan. Zbigniewa Wichrowicza

Poświęcenie tablicy i skwery przez ks. kan. Zbigniewa Wichrowicza
2022-08-09 19:26

Ocena: +3 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Duszniki-Zdrój. Wprowadzili relikwie patrona Sybiraków

[ TEMATY ]

Sybiracy

św. Rafał Kalinowski

Duszniki ‑ Zdrój

Dariusz Giemza

Dusznicki proboszcz ks. kan. Zbigniew Wichrowicz w procesji pod pomnik Sybiraków

Dusznicki proboszcz ks. kan. Zbigniew Wichrowicz w procesji pod pomnik Sybiraków

Dzięki dobrym kontaktom parafii św. Piotra i Pawła z relatorem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie, wierni mogą cieszyć się z otrzymania relikwii świętego Polaka.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Bądźmy roztropni

2023-01-30 08:12

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Ludzie, którzy żyją tak, jakby Boga nie było, kierują się innymi zasadami, niż ludzie wierzący. Dla nas jest jasne, że Bóg dał Przykazania i człowiek powinien je zachowywać dla własnego dobra i dla dobra społeczności.

Zachowujemy więc je czasem z miłości do Boga, a czasem zwyczajnie z lęku przed karą. Niezachowanie przykazań jest grzechem – lekkim w sprawach mniej ważnych, a ciężkim w sprawach większej wagi. Jeśli zaś człowiek nie uznaje Pana Boga, to wtedy stawia się na Jego miejsce i on jest wtedy najważniejszy i decyduje o tym, co jest dobre a co złe. Przypomina się scena kuszenia z raju, kiedy szatan mówi, że po spożyciu zakazanego owocu „będziecie jako bogowie, znający dobro i zło”. Nie liczy się z prawem Bożym, a najwyżej z ludzkim albo tym co nakazuje ktoś silniejszy od niego.

CZYTAJ DALEJ

Sukces ministra Ziobry w uruchomieniu elektronicznego dozoru skazanych

2023-01-31 17:35

[ TEMATY ]

sukces

skazany

Zbigniew Ziobro

PAP/Paweł Supernak

- Dzięki przepisom przygotowanym w Ministerstwie Sprawiedliwości coraz więcej skazanych odbywa kary poza więzieniami, w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE). Rozszerzamy działanie tego skutecznego systemu. Jego maksymalna dobowa pojemność wzrośnie do 10 tys. miejsc – powiedział Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro podczas dzisiejszej (31 stycznia br.) konferencji prasowej.

Minister podkreślił, że system przeznaczony jest dla tych, którzy nie są sprawcami najcięższych przestępstw, nie są mocno zdemoralizowani, lecz popełnili w życiu błąd, który mają szansę naprawić.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję