Reklama

Niedziela Sandomierska

Jubileuszowa Pielgrzymka Ziemi Janowskiej

Rozpoczął się czas pielgrzymowania na Jasną Górę. Jako pierwsi w drogę wyruszyli po raz 40. pątnicy z Janowa Lubelskiego

2022-08-02 11:15

[ TEMATY ]

#PieszaPielgrzymka

#JanówLubelski

#PielgrzymkaZiemiJanowskiej

Dorota Kozdra

Po dwóch latach oczekiwania nadszedł czas sierpniowego pielgrzymowania. Na porannej Eucharystii w Sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim, zgromadzili się licznie pielgrzymi, a także członkowie ich rodzin, aby w ten sposób rozpocząć czas wędrówki do Częstochowy. Hasłem, które towarzyszy w tym roku wszystkim sandomierskim kolumną są słowa: „Maryja znakiem nadziei i pokoju”.

- Wędrujemy tak jak cała nasza diecezja pod hasłem „Maryja znakiem nadziei i pokoju”. Intencją która towarzyszy nam szczególnie w tym roku, jest prośba o pokój zwłaszcza na Ukrainie. Ale wiemy też, że tego pokoju potrzebujemy w naszych rodzinach, w naszych codziennych relacjach międzyludzkich, sąsiedzkich. Jest to więc hasło, które jest bardzo bliskie każdemu z nas. Jesteśmy dumni, że już po raz czterdziesty z Janowa Lubelskiego wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę – powiedział ks. Tomasz Lis – proboszcz parafii pw. Św. Jana Chrzciciela, a także dyrektor pielgrzymki.

- Bardzo mnie cieszy oddolne zaangażowanie osób, które wkładają wiele sił i energii w przygotowanie tego jubileuszowego pielgrzymowania. Są to osoby, od wielu lat związane z naszą grupą. Jest to spora liczba wolontariuszy, którzy od kilku miesięcy zaangażowali się w prace na różnych płaszczyznach. Dla nich szczególnie ten ostatni czas bez pielgrzymki, był taki pusty. Oni wracają z utęsknieniem na pielgrzymkę, aby dać coś od siebie, ofiarować swój czas i zaangażowanie Panu Bogu – dodaje ks. Lis.

Po wspólnej Mszy świętej, pielgrzymi przeszli tradycyjnie przez Plac Apelowy, gdzie na drogę pobłogosławił wszystkich ks. Infułat Edmund Markiewicz. Przy dźwiękach „Olek Orkiestry” kolumna pielgrzymkowa, żegnana przez mieszkańców i władze miasta, ruszyła w stronę Modliborzyc.

- Na pielgrzymkę ruszam już siódmy raz. Niestety w tym roku nie uda się mi uczestniczyć w niej w całości ze względu na różne obowiązki, ale będę chciała uczestniczyć w niej najwięcej jak to będzie tylko możliwe. Po okresie pandemii jest to wyjątkowa chwila, bo każdy z nas bardzo za tymi dniami tęsknił. Jak zawsze niosę ze sobą wiele intencji, każdy dzień ofiaruje w innej. Czekałam na ten czas, spotkania z braćmi i siostrami pielgrzymkowymi. Czas wspólnego wędrowania jest niesamowity, bo mimo bolących nóg i odcisków człowiek idzie niesiony jak na skrzydłach pielgrzymkowymi piosenkami. Mimo, że jest to pierwszy dzień, już nie mogę doczekać się chwili kiedy staniemy wszyscy przed obliczem Jasnogórskiej Pani – zauważyła Pani Wioletta Kotuła z Godziszowa.

Reklama

Po dojściu do Brzezin pielgrzymi podzielili się na dwie grupy. Jedna powędrowała w stronę Lipy, druga natomiast w kierunku Zaklikowa.

W kolumnie janowskiej wędruje ponad 100 osób. Liczba ta będzie się zmieniała, gdyż na trasie będą dołączali kolejni pielgrzymi. Także na niedzielny etap pielgrzymki – 7 sierpnia przyjedzie autokarami grupa około 100 osób z dekanatu, którzy przynajmniej na jeden dzień, chcą dołączyć do jubileuszowych rekolekcji w drodze.


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kapłańskie odejścia

Niedziela Ogólnopolska 34/2020, str. 19

[ TEMATY ]

kapłan

kapłan

Karol Porwich/Niedziela

Ważne w każdym powołaniu jest wychowanie do ofiarnej miłości, do uczynienia z życia daru w wymiarze krzyża.

Kiedy byłem moderatorem w Wyższym Seminarium Duchownym (przez rok prefektem studiów i przez dziesięć lat wicerektorem), to na pierwszym spotkaniu z kandydatami do kapłaństwa mówiłem, że ich wstąpienie do seminarium nie oznacza, iż zostaną księżmi. Dla niektórych będą to dłuższe, a dla innych krótsze rekolekcje przed zawarciem małżeństwa. Prosiłem, aby od samego początku wyrobili w sobie przekonanie, że najważniejszym celem formacji w seminarium nie jest przyjęcie święceń, ale zjednoczenie z Bogiem oraz oczyszczenie i pogłębienie motywacji. Ostatecznie Bóg przez decyzję Kościoła potwierdzi słuszność ich decyzji. Kapłaństwo bowiem, podobnie jak małżeństwo, życie zakonne, różne formy konsekracji, a nawet samotność – to drogi do świętości, a nie cele same w sobie. Tylko Bóg jest

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz na Jasnej Górze: Obyśmy nie ustali w dzieleniu się z innymi i w pomocy Ukraińcom

2022-08-15 10:16

BPJG

- Wobec naszych braci w potrzebie staliśmy się zbiorowym miłosiernym samarytaninem, obyśmy wytrwali, oby nie zabrakło nam zdolności do wyrzeczenia. Prawdziwe obdarowywanie drugich to dawanie kosztem siebie, a nie tym, co nam zbywa, mówił na Jasnej Górze kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski przewodniczył Mszy św. sprawowanej dla uczestników pieszych pielgrzymek, które dotarły z Warszawy.

- Módlmy się o pokój - zachęcał kard. Kazimierz Nycz i wyjaśniał, że problem pokoju dzisiaj to nie tylko kwestia, choć przede wszystkim, wojny na Ukrainie, w sąsiednim kraju, blisko nas, ale jest to kwestia ogólnego niepokoju, który pogrąża dzisiejszy świat.

CZYTAJ DALEJ

Dziś patronalne święto ks. bpa Jacka Kicińskiego

2022-08-17 10:00

ks. Łukasz Romańczuk

17 sierpnia Jego Ekscelencja ksiądz Biskup Jacek Kiciński obchodzi imieniny. Dziękujemy Panu Bogu za posługę Biskupa Jacka w naszej Archidiecezji. Wyrażamy wdzięczność za otwartość na drugiego człowieka, uśmiech, codzienną troskę o sprawy ważne dla wiernych naszej Archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję