Reklama

Niedziela Legnicka

Rozpoczęła się XXX, jubileuszowa pielgrzymka z Legnicy na Jasną Górę

- Jesteście ważnym znakiem dla świata. Przypominacie, że nasze życie jest pielgrzymowaniem, które zmierza do domu Ojca, gdzie w progach czeka na nas nasza Matka – powiedział do pielgrzymów wyruszających na Jasną Górę proboszcz legnickiej katedry ks. Robert Kristman.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

diecezja legnicka

ks. Waldemar Wesołowski

W sobotę rano ponad 500 pielgrzymów wyruszyło na trasę jubileuszowej pielgrzymki. Do tronu Matki Bożej dotrą w poniedziałek 8 sierpnia.

Wśród pątników są dzieci, młodzież, osoby starsze oraz całe rodziny. Pielgrzymują także osoby niepełnosprawne. – To dla nas wielka radość, że po dwóch latach przerwy i dwóch pielgrzymkach sztafetowych, w tym roku możemy odbyć pielgrzymkę w całości, jak za poprzednich lat – powiedział główny przewodnik ks. Tomasz Metelica.

Podczas nabożeństwa Słowa Bożego przed wyruszeniem w trasę, ks. Kristman zwrócił uwagę na trzy aspekty pielgrzymowania. – Pielgrzymka jest wędrówką, podobnie jak nasze życie. Trzeba podczas drogi pokonywać różne trudności – mówił. Podkreślił też aspekt braterstwa, bardzo istotny podczas pielgrzymki. – Będzie mówić do siebie „bracie”, „siostro”. To nie tylko słowa. Pielgrzymka uczy, że nie jesteśmy sami, że obok mamy bliźnich, idziemy razem, nie możemy być dla siebie obojętni – zauważył ks. Kristman. I wreszcie podkreślił, że pielgrzym zmierza do wyznaczonego celu. – Nasz ostateczny cel, to dom Ojca i o tym światu przypominacie – podkreślił. Proboszcz katedry życzył też pątnikom obfitych łask bożych.

Nowością tegorocznej pielgrzymki diecezji legnickiej jest tzw. „pielgrzymkowe przedszkole”. – Dla dzieci do lat 11 będziemy organizować zajęcia, tak, aby rodzice mogli spokojnie wędrować, nie martwiąc się o swoje pociechy. Mamy wolontariuszy oraz zapewniony transport – powiedział ks. Metelica.

Warto też podkreślić, że podczas trwania pielgrzymki spotykać się będzie grupa duchowego uczestnictwa. W wielu parafiach w godzinach apelu jasnogórskiego wierni, którzy z różnych względów nie mogą maszerować, będą duchowo łączyć się z pielgrzymami na wspólnej modlitwie.

Ponadto na antenie Radia Plus Legnica każdego wieczoru o g. 20 będzie studio pielgrzymkowe, w czasie którego będzie można usłyszeć o tym, co dzieje się na trasie każdego etapu. Będą reportaże, rozmowy na żywo oraz katecheza i modlitwa.

Reklama

Tegorocznej pielgrzymce towarzyszy hasło „Czekam”. Podczas drogi pielgrzymi będą zgłębiać min. różne aspekty jasnogórskiej Ikony. 30. piesza pielgrzymka diecezji na Jasną Górę zakończy się w poniedziałek 8 sierpnia mszą św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Siemieniewskiego.

foto

2022-07-31 12:12

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. Lombardi: papieskie podróże w tym roku możliwa Korea, ale nie Uganda

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Włodzimierz Rędzioch

Stolica Apostolska bada możliwość odbycia przez papieża Franciszka w sierpniu pielgrzymki do Korei Płd., w związku ze spotkaniem młodzieży Azji - stwierdził rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi SJ. Dodał, że możliwe są także papieskie pielgrzymki na Filipiny i do Sri Lanki, lecz nie w tym roku. Pytany przez dziennikarzy zaprzeczył, jakoby w tym roku papież miał udać się do Ugandy.

CZYTAJ DALEJ

Łzy św. Józefiny Bakhita

1 października 2000 r., w strugach deszczu, na Placu św. Piotra w Rzymie Jan Paweł II kanonizował sudańską dziewczynę.

Była niewolnicą. Zabrano jej wszystko. Cały dziecięcy świat. Zapomniała nawet swojego imienia, bo przeżycia związane z niewolą były silniejsze niż pamięć o sobie. "Bakhitą", tzn. "Szczęśliwą", nazwali ją łowcy niewolników. Aż do śmierci pamiętała ciężar łańcuchów na nogach. Dlaczego została nazwana "Szczęśliwą"? Może szczęściem okazało się dla niej to, że żyła w dobie, gdy kończył się czas czarnego niewolnictwa?

CZYTAJ DALEJ

Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego za krzywdy doznane przez ojca

2023-02-08 13:36

[ TEMATY ]

Pilecki

ipn.gov.pl

Rotmistrz Witold Pilecki

Rotmistrz Witold Pilecki

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał w środę wyrok w sprawie zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. Sąd przyznał mu 1,5 mln zł.

Wniosek w tej sprawie wpłynął do sądu rok temu. Andrzej Pilecki, syn rotmistrza Witolda Pileckiego, wystąpił o kwotę 26 mln zł zadośćuczynienia i odszkodowania od Skarbu Państwa za krzywdę doznaną przez jego ojca. Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Warszawie w listopadzie 2022 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję