Reklama

Ewangelizacja przez media

Niedziela częstochowska 45/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drugi dzień uroczystości jubileuszowych 75-lecia Kościoła częstochowskiego przebiegał pod znakiem Tygodnika Katolickiego " Niedziela". Ten założony w rok po powstaniu diecezji tygodnik jest ściśle związany z historią i dniem dzisiejszym archidiecezji częstochowskiej. Jest także jednym z największych dokonań Kościoła częstochowskiego. Z małej, diecezjalnej gazety awansował, za czasów obecnego redaktora naczelnego ks. inf. Ireneusza Skubisia, do miana największego tygodnika katolickiego w Polsce, a nawet w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej.

"Ufamy Wam. Nie zawiedźcie nas!"

27 października w gmachu redakcji Niedzieli ponad 200 osób spotkało się na konferencji przebiegającej pod hasłem "Ewangelizacja przez media". "Niedziela jest jednym z materialnych fundamentów Kościoła częstochowskiego - mówił abp. Stanisław Nowak do zgromadzonych w auli gości - traktuję ją jako miejsce święte. Rozmach jej działania staje się także rozmachem działania całej archidiecezji częstochowskiej. Wiem, że dziś liczy się bardziej telewizja i radio. Musimy jednak pamiętać, że wiara bierze się ze słuchania, tego nic nie zmieni. A słowo pisane jest najbliższe słuchania. Nie wolno nam rezygnować z nowoczesnych środków komunikacji społecznej, ale nie wolno nam także zapomnieć o prasie". Ksiądz Arcybiskup przyznał też, że podziwia oddanie dla sprawy całego zespołu redakcyjnego Niedzieli i na ręce naszego szefa, ks. inf. Ireneusza Skubisia, złożył podziękowanie za pasję jej tworzenia. "Ufamy Wam. - zakończył. - Nie zawiedźcie nas!".

"Niedziela" - Wydawnictwo i Radio

Uroczystość rozpoczął gospodarz miejsca ks. inf. Ireneusz Skubiś krótkim wprowadzeniem na temat Niedzieli. Przypomniał pierwszy, przypadający na dwudziestolecie międzywojenne, okres wydawania tygodnika o nakładzie 10 tys. egzemplarzy. Lata 50. to czas przymusowego milczenia. Pismo, zamknięte przez komunistów na 28 lat, udało się wznowić dzięki zabiegom ks. inf. Skubisia. To, co zdarzyło się potem, Ksiądz Redaktor nazywa " cudem zdziałanym przez Maryję". Zdumiewające tempo rozwoju tygodnika, wyjście obronną ręką ze starć z cenzurą, ograniczeniami nakładu, stałą inwigilacją przez Służbę Bezpieczeństwa, wreszcie utrzymanie się na trudnym, kapitalistycznym rynku prasowym jako swoista potęga - tego inaczej niż cudem nazwać nie można. Łaska zobowiązuje, dlatego nie wolno stać w miejscu - stąd 18 edycji diecezjalnych w całej Polsce, wydanie internetowe, dodatki dla dzieci i młodzieży, wydawnictwo książkowe, audycje radiowe, wreszcie studio telewizyjne

Częstochowskie Wydawnictwo Diecezjalne, któremu przewodzi ks. prof. dr hab. Jan Kowalski, także może się pochwalić wieloma osiągnięciami. Przybliżył je ks. Jerzy Kuliberda. Wspominał czasy, gdy wydawnictwo wydawało 10 książek rocznie. Dziś, po 18 latach, ma na swoim koncie ok. 200 wydanych pozycji, o łącznym nakładzie ponad miliona egzemplarzy. Jest wydawnictwem cenionym na rynku i znanym z wysokiego poziomu edytorskiego, dostrzeganym nie tylko na terenie naszej archidiecezji.

Dyrektor Radia Fiat - ks. Andrzej Oleś opowiedział o 8 latach działania rozgłośni, której celem jest ewangelizacja i formacja duchowa słuchaczy. Ks. Oleś nie bez dumy przypomniał, że Radio Fiat jest radiem słuchacza, opiera się na częstym kontakcie ze słuchaczami. Wiele miejsca zajmuje w nim modlitwa, refleksja, konferencje i długie rozmowy na ważkie dla wierzących tematy. Pracownicy radia stale dbają o polepszenie "słyszalności" rozgłośni. Ostatni sukces to "poszerzenie" zasięgu Radia Fiat o kolejne 20 kilometrów.

Multimedialna redakcja

Niedziela to nie tylko znany wszystkim tygodnik. Niedziela przygotowuje także własne audycje radiowe dla miejscowego archidiecezjalnego radia, wydaje książki, oraz (uwaga!), uruchomiła niedawno profesjonalne studio telewizyjne. O roli telewizji w życiu współczesnego człowieka mówił prof. Andrzej Jurga, z którego wyliczeń wynika, że codziennie spędzamy przed ekranem telewizora ok. 4 godzin, co ma niebagatelny wpływ na naszą osobowość. Tworzenie telewizji katolickiej jest wysiłkiem olbrzymim, może zakończyć się fiaskiem, ale może stać się też wielkim sukcesem. Prof. Jurga przywołał tutaj postać amerykańskiej zakonnicy, która założyła telewizję katolicką w garażu, by po latach osiągnąć niebotyczny sukces - stać się jedną z najbardziej oglądanych telewizji w USA.

Wydawnictwo Biblioteka "Niedzieli", mimo ogólnego kryzysu na polskim rynku księgarskim, rozwija się nad wyraz pomyślnie. Działające od 7 lat ma na swoim koncie ponad setkę wydanych książek i długą listę oczekujących na druk. Ostatnim "hitem" wydawnictwa jest album Kościół Częstochowski autorstwa jednego z najlepszych fotografików polskich - Stanisława Markowskiego, który przyjechał na spotkanie, by opowiedzieć o fotografowaniu piękna sacrum. "Fotografuję to, co mnie zachwyca, za czym tęsknię" - wyjaśniał Autor. Z kilku tysięcy zdjęć, jakie powstały w ciągu roku pracy nad albumem, Stanisław Markowski musiał wybrać tylko 250. Od początku album ten był traktowany jako autorski, ale na tym etapie nieoceniona, zdaniem autora, była pomoc i wsparcie ks. inf. Ireneusza Skubisia, nazywanego przez pana Stanisława " ojcem duchowym", i ks. inf. Mariana Mikołajczyka. "Cieszę się, że mogłem ofiarować Kościołowi częstochowskiemu ten album. Cieszę się, że mogłem go ofiarować mojej małej Ojczyźnie" - mówił nie bez wzruszenia Autor.

Księgę Pamiątkową Archidiecezji - Błogosławione choć trudne czasy przedstawił bp Jan Wątroba, podkreślając, że jest ona przyczynkiem do jubileuszu Kościoła częstochowskiego. Jest retrospektywą, mającą ambicje zatrzymać w naszej pamięci zarówno przeszłość, jak i teraźniejszość archidiecezji częstochowskiej. Można dowiedzieć się z niej o czasach trudnych i chwalebnych, o strukturze Kościoła, jego instytucjach, organizacji.

Uznawana za najpiękniejszy częstochowski kościół - archikatedra pw. Świętej Rodziny doczekała się w wydawnictwie Niedzieli monografii w formie książki-przewodnika z tekstem historyka sztuki Wojciecha Skrodzkiego i zdjęciami utalentowanej fotoreportażystki i naszej redakcyjnej koleżanki Margity Kotas. Z powodu niedyspozycji Wojciecha Skrodzkiego książkę promowała Margita Kotas. Jej zdaniem, wydanie albumu-przewodnika po bazylice archikatedralnej było niejako koniecznością dziejową, nie tylko w związku z jubileuszem lokalnego Kościoła, ale także dla dostrzeżenia urody tej świątyni, lepszego poznania dzieł sztuki zdobiących jej wnętrze, i sylwetek ludzi, którzy poświęcili wznoszeniu katedry część swego życia.

Spotkanie zakończył bp Jan Wątroba wspólną z zebranymi modlitwą Pod Twoją obronę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwam w Winnym Krzewie

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 22

[ TEMATY ]

rozważanie

Adobe Stock

Jakiś czas temu spotkałem mężczyznę, który po wielu latach przeżytych z dala od Boga i Kościoła odnalazł skarb wiary i utracony całkowicie sens życia. Urodził się w dobrej katolickiej rodzinie. Rodzice zadbali o jego religijną formację. Pokazali mu prawdziwe rodzinne życie, jednak już jako nastolatek zaczął się od tego wszystkiego odcinać. Spotkał takie osoby, które przekonały go, że religia to ludzki wymysł, że Boga nie ma, a Kościół i jego ludzie to zwykli hipokryci. Począł się zatracać, zaczął bowiem nadużywać alkoholu, zażywać narkotyki, prowadzić rozwiązłe życie, w niczym nieskrępowanej wolności. Porzucił dom, zrozpaczonych rodziców i związał się z towarzystwem, które wyznawało podobne „wartości”. Tam poznał swoją przyszłą żonę. Zawarli nawet sakrament małżeństwa, bo ktoś ich przekonał, że to fajna „impreza”. Dali życie trzem córkom, których nawet nie ochrzcili. Małżeństwo tego człowieka rozpadło się, a córki totalnie pogubiły się w życiu. Został sam z poczuciem przegranego życia. Postanowił ze sobą skończyć. I wtedy spotkał kogoś, kto przypomniał mu o Bogu, o sakramentach świętych, o Różańcu i zaprowadził do wspólnoty działającej w parafii, która otoczyła go miłością i modlitwą. Dzisiaj odbudowuje swoje życie, porządkuje swoje sprawy. Na jego dłoni widziałem owinięty różaniec, z którym, jak powiedział, nigdy się już nie rozstaje. Na pożegnanie przyznał, że nareszcie czerpie pełnymi garściami z Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Zapowiedź - #PodcastUmajony na naszym portalu już od 1 maja!

2024-04-28 07:35

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

#JezusowaKardiologia

Mat.prasowy

Zapraszamy na codzienne refleksje maryjne przygotowane dla naszego portalu na maj 2024 r. przez ks. Tomasza Podlewskiego.

Startujemy 1 maja 2024 roku, zaraz po północy. Do usłyszenia!

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

[ TEMATY ]

misje

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Życzeniami dla posłanych misjonarzy nuncjusz apostolski w Polsce uczynił słowa papieża Franciszka, którymi rozpoczął on swój pontyfikat: „Chciałbym, abyśmy wszyscy mieli odwagę wędrować w obecności Pana, z krzyżem Pana; budować Kościół na krwi Pana, która została przelana na krzyżu, i wyznawać jedną chwałę Chrystusa ukrzyżowanego, a tym samym Kościół będzie postępować naprzód”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję