Reklama

Niedziela Sandomierska

Blisko ludzi

Z okazji 103. rocznicy powstania Policji Państwowej, Komenda Powiatowa Policji w Sandomierzu zorganizowała okolicznościowe obchody.

2022-07-19 15:31

ks. Wojciech Kania/Niedziela

Rozpoczęły się one od Mszy św. w bazylice katedralnej, której przewodniczył biskup Krzysztof Nitkiewicz. Uczestniczyli w niej nadinsptor dr Jarosław Kaleta, świętokrzyski komendant wojewódzki, komendant powiatowy inspektor Ryszard Komański z zastępcą oraz policjantki i policjanci z Komendy w Sandomierzu, poseł Marek Kwitek, przedstawiciele Sądu i Prokuratury, Samorządów, Wojska Polskiego, Straży Pożarnej oraz rodziny policjantów.

Bp Nitkiewicz w homilii mówił o zagrożeniu jakie niesie zło oraz o potrzebie walki z nim w codziennym życiu.

- Drogie Policjantki i Policjanci. Troska o człowieka, wyrażająca się w walce z nieprawością, począwszy od prewencji po leczenie skutków zła, wpisana jest w wasze życiowe i zawodowe powołanie.

Widzimy każdego dnia, że nie są to tylko słowa, czy jakieś deklaracje, które niewiele kosztują, a niejednokrotnie uwodzą, stają się pułapką. W waszym przypadku jest inaczej. Wy jesteście ludźmi czynu. Nie zagarniacie dla siebie piedestału, lecz po prostu służycie. Tylko czyny weryfikują prawdziwość wypowiadanych słów. „Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie” – ostrzega Pan Jezus.

Te ostatnie słowa wydają mi się szczególnie ważne: pełnić wolę Boga. Zdarza się bowiem, że biorą górę ludzkie racje, ambicje, czasami pojawia się pokusa „wyrównania rachunków”. A przecież okazji do tego nie brakuje. Nieraz zwodzi nas „etykietka”, na którą ktoś sobie zasłużył lub mu ją przyklejono. Formalnie wszystko może być zgodne z prawem i procedurami, lecz jeśli zabraknie miłości, to nie spodoba się Bogu. Tym bardziej, że wszyscy jesteśmy grzesznikami.

Wasze czyny, drogie policjantki i policjanci, są szlachetne i wielkie. Dlatego też codzienna ofiarna służba okupiona jest zmęczeniem, stresem, a nawet cierpieniem, chorobą i śmiercią. Dzisiaj dziękujemy z tę służbę Bogu, dziękujemy każdemu z was oraz waszym najbliższym, bo przecież również mają w tym swój udział – powiedział biskup.

Reklama

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Przed błogosławieństwem głos zabrał insp. Ryszard Komański, który wyraził wdzięczność za wspólną modlitwę w intencji Policji Państwowej.

Dalsza cześć uroczystości odbyła się w Zamku Królewskim, gdzie minutą ciszy uczczono zmarłego na służbie policjanta asp. Marcina Przygodę. Następnie nadinsp. dr Jarosław Kaleta wręczył awanse na wyższy stopień zawodowy 61. policjantkom i policjantom. Święto Policji było również okazją do wyróżnienia osób i instytucji, które przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa obywateli. Pierwszy raz w historii Komenda Powiatowa Policji w Sandomierzu przyznała statuetki „Anioł bezpieczeństwa”. Uroczystości zakończyły przemówienia zaproszonych gości.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Bukiety z ziół i kwiatów

2022-08-16 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Piętnastego sierpnia Kościół przypomina wiernym dogmat wiary katolickiej, ogłoszony w 1950 r. przez papieża Piusa XII, mówiący o tym, że Maryja matka Chrystusa wraz z ciałem i duszą została wzięta do nieba. - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi nie opiera się na przesłankach biblijnych, ale na tradycji. Apostołowie otworzyli grób Maryi, nie znaleźli ciała, ale było tam mnóstro pachnących kwiatów i ziół. Na tej podstawie uwierzyli, że Maryja została wniebowzięta, czyli z ciałem i duszą zabrana przez swojego syna Jezusa Chrystusa do nieba – powiedział ks. kan. Wiesław Kamiński proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

CZYTAJ DALEJ

Co człowiek zrobił z tym wszystkim, kiedy zaczął rządzić, nie oglądając się na Boga?

2022-08-16 08:57

[ TEMATY ]

duchowość

Fot. Robert Krawczyk/CSPB

Jak wiele rzeczy nas irytuje! I Kościół też. Sami nie jesteśmy ideałami, ale chcielibyśmy w nim widzieć coś do ideału zbliżonego. A tu jakże często spotykamy tylko szlif zewnętrzny, a wnętrze? Szkoda gadać! Irytuje i sam Jezus.

Nie mógłby tej pogańskiej Kananejce wyjść naprzeciw i powiedzieć po prostu: Popatrz, niosę zbawienie dla wszystkich ludzi, także dla tych, którymi mój naród pogardza. Jesteś tak samo dzieckiem Bożym. Wiem, że twoja córka jest chora. Uzdrawiam ją w tej chwili. Nie bój się.

CZYTAJ DALEJ

#Dookoła Polski: Lidzbark Warmiński - Stoczek - Święta Lipka - Sztynort - Trójstyk – Przesmyk Suwalski

2022-08-17 10:33

[ TEMATY ]

#DookołaPolski

Wojciech Dudkiewicz

Sztynort

Sztynort

Jak znacie, to też posłuchajcie, a najlepiej ruszajcie z nami. Dookoła Polski, w miejsca znane i mniej znane

Lubimy Lidzbark Warmiński: bezpretensjonalne, a zabytkowe i przesiąknięte historią miasteczko, dawną stolicę Warmii, centrum wiary i kultury w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Chodząc po miasteczku ma się wrażenie, że jest nie za duże, nie za małe, dokładnie takie, jakie powinno być.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję