Reklama

W diecezjach

Wyruszyła 32. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka do Wilna

Pół tysiąca pątników wyruszyło dziś w 32. Międzynarodowej Pieszej Pielgrzymce z Suwałk do Ostrej Bramy w Wilnie. Przed wyjściem na 300-kilometrową trasę pielgrzymi uczestniczyli w Mszy św. w kościele pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach. Hasłem przewodnim religijnej wędrówki, która potrwa 10 dni są słowa: „Odwagi! Ja Jestem!”.

„Pamiętajcie, Jezus jest z wami i o różnym czasie dołącza do ciebie. On podejdzie do ciebie w siostrze i bracie pielgrzymie. Wsłuchaj się w Jego głos, w to, co będzie mówił od ciebie każdego dnia” – mówił podczas Mszy św. bp Jerzy Mazur.

Biskup ełcki zachęcał pątników, aby był to czas rekolekcji w drodze, a więc czas modlitwy, spotkania z Bogiem, Maryją i człowiekiem, a także odnowienia relacji z Bogiem, i pogłębienia wiary. „Pielgrzymowanie do droga do świętości, to przejście przez codzienność do wieczności” – stwierdził duchowny.

Bp Mazur zachęcał pątników, by jako ludzie wiary, zawierzali swoje życie Bogu i Jemu zaufali. „Niech przykładem na tej drodze pokonywania lęków, będzie nasza Matka, Maryja. Niech to pielgrzymowanie pomoże wam odrzucić lęk i strach” – dodał.

Reklama

Ks. Michał Słojewski, kierownik pielgrzymki zaznacza, że czas pielgrzymowania do Ostrej Bramy na długo zapada w pamięci, a ci, którzy wzięli udział w takim wydarzeniu nie wyobrażają sobie już sobie wakacji bez powrotu na pielgrzymi szlak. „Warto zatem poświęcić swój czas, wstać z kanapy, założyć wygodne buty i podjąć się trudu zmierzenia się z samym sobą i Panem Bogiem. Odwagi! On Jest!” – podkreśla duchowny.

Z kolei pani Anna z Warszawy wyznała prze wyruszeniem na szlak: „To czas mego trwania przy Matce. Czas kiedy bardziej, mocniej mogę złapać Pana Boga za palec. Jestem spragniona dobra i prawdy. Wierzę, że ten trud pielgrzymi przyniesie błogosławione owoce”.

Za organizację pielgrzymki od początku jej istnienia odpowiedzialni są salezjanie inspektorii warszawskiej.

Suwalska pielgrzymka po raz pierwszy wyruszyła do Ostrej Bramy w 1991 r., po odzyskaniu przez Litwę niepodległości. Miała być dziękczynieniem za wolność narodów Europy Środkowo-Wschodniej i upadek reżimów komunistycznych w tej części świata.

2022-07-15 19:59

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja Katolicka zwiera szyki

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Akcja Katolicka

Bożena Sztajner

Przez dwa dni trwała Ogólnopolska Pielgrzymka Akcji Katolickiej na Jasną Górę (17-18 czerwca 2016 r.). Przyświecało jej hasło „Z dziękczynieniem za łaskę chrztu i chrześcijańską Ojczyznę”, a uczestniczyło ok. 5 tys. osób. Podczas trwania pielgrzymki wiodące były dwa tematy: obchody jubileuszu Chrztu Polski i zbliżające się Światowe Dni Młodzieży. W obu tych ważnych wydarzeniach AK chce mocno zaakcentować swoją obecność i misję.

Pierwszego dnia uczestników spotkania przyjęła gościnna aula „Niedzieli”. Zgromadzonych powitała nowa prezes Zarządu Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej Urszula Furtak i słowo do zebranych skierował bp Marek Solarczyk – krajowy asystent Akcji Katolickiej. O „Niedzieli” i jej roli w formowaniu sumień i postaw Polaków mówił na początku spotkania ks. Jacek Molka. Redaktor naczelna "Niedzieli" Lidia Dudkiewicz zwróciła uwagę na wielką siłę oddziaływania laikatu, określanego w swoim czasie jako "śpiący olbrzym". Dała do zrozumienia, że ten "olbrzym" już dawno został obudzony. Okazuje się, że Akcja Katolicka już w latach 30. XX wieku prowadziła Apostolat Dobrej Prasy w diecezji częstochowskiej, a w 1937 r. Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej pełnił rolę wydawcy "Niedzieli".

CZYTAJ DALEJ

Siostra prof. Zarzycka w „L’Osservatore Romano” o relacjach w życiu zakonnym

2023-02-02 07:36

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Wartość naszej posługi zależy od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi tam, gdzie stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu. Nie możemy czekać na idealne warunki, lepsze czasy i przemianę trudnych sióstr i braci – pisze siostra prof. Beata Zarzycka, psycholog religii i prorektor KUL. O wartości relacji w życiu zakonnym powiedziała Siostra Prorektor KUL do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Relacje z ludźmi – jak pisze siostra Zarzycka – rodzą się z relacji z Bogiem, a ich budowanie powinno zacząć się od modlitwy. „Bliskość we wspólnocie ma swoje źródło w Bogu, a uprzywilejowanym miejscem Jego spotykania jest modlitwa” – podkreśla Siostra Prorektor i dodaje, że przez modlitwę Bóg kształtuje w nas otwartość na innych i postawę gotowości do służby.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

2023-02-01 21:41

Biuro Prasowe AK

    Spotkanie opłatkowe pszczelarzy, sadowników i leśników w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich

    - Chcę podkreślić odpowiedzialność, która spoczywa na człowieku za to wielkie dobro, jakim jest świat. Pan Bóg stawiając człowieka na szczycie stworzeń, nie upoważnił go do tego, by świat niszczył i rujnował, ale powołał go, by w Jego imię opiekował się światem i o niego się troszczył – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas spotkania opłatkowego pszczelarzy, sadowników i leśników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję