Reklama

Niedziela Świdnicka

Śmierć kapłana

Zmarł ks. kan. Stanisław Panewski

O śmierci emerytowanego kapłana poinformowała Świdnica Kuria Biskupia. Ks. Panewski przez ostatnie 23 lata posługiwał w parafii Św. Jadwigi Śląskiej w Mokrzeszowie, w dekanacie Świebodzice.

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Mokrzeszów

ks. Stanisław Panewski

Arkadiusz Żebrowski

Ks. kan. Stanisław Panewski podczas peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego

Ks. kan. Stanisław Panewski podczas peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego

Ks. kan. Stanisław Panewski urodził się w 2 stycznia 1952 roku w Chwalibożycach koło Oławy. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1977 roku w katedrze wrocławskiej z rąk abp. Henryka Gulbinowicza. Jako wikariusz posługiwał w par. Zesłania Ducha Św. w Boguszowie Gorcach (1977-1980), w par. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulikowie (1980-1982), w par. Św. Marcina w Jaworze (1982-1989). Następnie w Goliszowie pełnił funkcję Rektora w Samodzielnym Ośrodku Duszpasterskim. W tym samym roku został proboszczem w par. Św. Jadwigi Śląskiej w Tomaszowie Bolesławieckim, gdzie posługiwał przez 10 lat. W 1999 roku objął urząd proboszcza w Mokrzeszowie, który piastował do 31 marca 2022 roku. W 2018 roku został włączony do kapituły kolegiackiej w Wałbrzychu, otrzymując tytuł honorowego kanonika.

Ks. Stanisław w swojej pracy duszpasterskiej wiele zawdzięczał mieszkańcom. Przed laty, kiedy udzielał wywiadu jednemu z tygodników katolickich opowiadał, że jest oczarowany postawą swoich parafian. - Takiego zaangażowania zupełnie się nie spodziewałem – mówił, podkreślając, że wiele remontów, które odmieniły wizerunek kościoła nie mogłyby się odbyć, gdyby nie otwartość i życzliwość wiernych. Zdaniem proboszcza, przez te wiele lat, oddanie parafian zasługiwało na uznanie, zwłaszcza wtedy, gdy nie brakowało przeciwności, chociażby kiedy potężna wichura poważnie uszkodziła dach świątyni.

archiwum prywatne

Ks. Stanisław Panewski (1952-2022)

Ks. Stanisław Panewski (1952-2022)

27 marca br. pożegnał się z parafianami w Mokrzeszowie, przechodząc na emeryturę. Od 1 kwietnia zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Świdnicy. 21 maja w Wambierzycach wraz z kolegami kursowymi świętował 45-lecie przyjęcia sakramentu kapłaństwa.

Od kilku lat zmagał się z chorobą nowotworową. Zmarł 13 lipca 2022 r. Uroczystości pogrzebowe zostały podzielone na dwa dni.

Reklama

***

Piątek 15 lipca 2022 r. 
Msza święta żałobna (Exporta)

Miejsce: Mokrzeszów, kościół św. Jadwigi Śląskiej
Czas: Godz. 18.00
Przewodniczy liturgii: Bp Marek Mendyk

***

Sobota 16 lipca 2022 r.
Msza święta pogrzebowa (Praesente corpore)

Miejsce: Mokrzeszów, kościół św. Jadwigi Śląskiej
Czas: Godz. 11.00
Przewodniczy liturgii: Bp Adam Bałabuch
Po Mszy św. złożenie ciała na przykościelnym cmentarzu parafialnym.


Zmarłego Kapłana polecajmy Miłosierdziu Bożemu. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie, a Światłość Wiekuista niechaj Mu świeci.

2022-07-13 21:01

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mokrzeszów. Dostojny gość na odpuście

[ TEMATY ]

św. Jadwiga Śląska

ks. Marcin Zawada

Mokrzeszów

ks. inf. Józef Strugarek

archiwum prywatne

Inf. Józef Strugarek w asyście dziekana ks. kan. Józefa Siemasza i ks. Marcina Zawady

Inf. Józef Strugarek w asyście dziekana ks. kan. Józefa Siemasza i ks. Marcina Zawady

W niedzielę 16 października, gdy w całej Polsce obchodzono Dzień Papieski, w Mokrzeszowie świętowano odpust ku czci św. Jadwigi Śląskiej.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył ks. inf. Józef Strugarek, który również wygłosił kazanie. Przybliżył w nim postać patronki parafii opisując przy tym jej atrybuty i zachęcając do umiłowania w swoim życiu Kościoła, w którym się zbawiamy.

CZYTAJ DALEJ

Święto Ofiarowania Pańskiego - Matki Bożej Gromnicznej

Niedziela legnicka 5/2004

[ TEMATY ]

Ofiarowanie Pańskie

www.parafiastarybialcz.pl

Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu Kościół obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego, zwane dawniej świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. W polskiej tradycji - świętem Matki Bożej Gromnicznej.

Ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej było ważnym wydarzeniem w życiu Świętej Rodziny. Św. Łukasz Ewangelista tak je opisuje: „Gdy zaś nadszedł dzień poddania ich, zgodnie z Prawem Mojżeszowym, oczyszczeniu, zanieśli Go do Jerozolimy, aby był ofiarowany Panu, według tego, co jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć ofiarę zgodnie z tym, co jest powiedziane w Prawie Pańskim: parę synogarlic lub dwa gołąbki” (Łk 2, 22-24).

CZYTAJ DALEJ

Siostra prof. Zarzycka w „L’Osservatore Romano” o relacjach w życiu zakonnym

2023-02-02 07:36

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Wartość naszej posługi zależy od tego, jak bardzo ufamy Bogu i czy potrafimy być blisko ludzi tam, gdzie stawia nas Bóg, oddając siebie dzień po dniu. Nie możemy czekać na idealne warunki, lepsze czasy i przemianę trudnych sióstr i braci – pisze siostra prof. Beata Zarzycka, psycholog religii i prorektor KUL. O wartości relacji w życiu zakonnym powiedziała Siostra Prorektor KUL do watykańskiego dziennika „L’Osservatore Romano” z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego.

Relacje z ludźmi – jak pisze siostra Zarzycka – rodzą się z relacji z Bogiem, a ich budowanie powinno zacząć się od modlitwy. „Bliskość we wspólnocie ma swoje źródło w Bogu, a uprzywilejowanym miejscem Jego spotykania jest modlitwa” – podkreśla Siostra Prorektor i dodaje, że przez modlitwę Bóg kształtuje w nas otwartość na innych i postawę gotowości do służby.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję