Reklama

Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ruch Światło-Życie istnieje w diecezji łowickiej od samego początku, gdy tylko nasza diecezja powstała. Co roku odbywają się wakacyjne rekolekcje wszystkich stopni dla młodzieży i dla rodzin z kręgów Kościoła Domowego. A w ciągu roku pracy i nauki organizowane są ogólnodiecezjalne Dni Wspólnoty dla wszystkich członków Ruchu.
Podczas tegorocznych wakacji rekolekcje II stopnia dla młodzieży prowadził ks. Dariusz Łosiak, I stopnia - ks. Grzegorz Gołąb i 0 stopnia - ks. Tadeusz Jaros. Rekolekcje te odbywały się w Stroniu koło Limanowej. Członkowie Kościoła Domowego uczestniczyli w rekolekcjach I stopnia, prowadzonych przez ks. Grzegorza Ziąbskiego. Oazę Dzieci Bożych dla najmłodszych poprowadził również ks. Grzegorz Ziąbski - w Jesionce. Warto jeszcze podkreślić, iż młodzież oazowa z naszej diecezji uczestniczyła w ogólnopolskich rekolekcjach III stopnia - organizowanych w Krakowie, zaś rodziny z Kościoła Domowego - w ogólnopolskich rekolekcjach III stopnia w Toruniu.
"Charyzmatem Ruchu Światło-Życie jest spotkanie. Właśnie w spotkaniu - z Bogiem i ze sobą samym, z członkami wspólnoty - jego założyciel, o. Franciszek Blachnicki, upatrywał zawsze źródła duchowej pracy, przemiany itd. - powiedział Niedzieli Łowickiej ks. Grzegorz Gołąb - moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie. - Rekolekcje wakacyjne są dla uczestników szczególnym doświadczeniem egzystencjalnym. Aby wydobyć całą paletę tego doświadczenia, trzeba je przełożyć na formację roczną".
Dlatego na poziomie diecezji odbywa się comiesięczna Szkoła Animatora - dla wszystkich osób po II stopniu i dla animatorów. Co miesiąc na Szkole gromadzi się 40-60 osób. Na zjeździe w dniach 11-13 października odbędzie się podsumowanie rekolekcji wakacyjnych.
Obok Szkoły Animatora działają też Diakonie: Modlitwy, Liturgii, Życia, Słowa, Śpiewu. Natomiast księża moderatorzy poszczególnych wspólnot gromadzą się raz w miesiącu, w pierwszy wtorek o godz. 19.00 w Skierniewicach-Widoku. Spotkania dla nich mają charakter formacyjno-informacyjny. "Jeżeli gdziekolwiek ktoś zamierza powołać grupę oazową, to musi przyjeżdżać na te spotkania. My nie jeździmy do poszczególnych parafii" - podkreśla ks. Grzegorz Gołąb. Przy Moderatorze Diecezjalnym istnieje także Diakonia Jedności - "narzędzie pracy" moderatora na cały teren diecezji. W skład Diakonii Jedności wchodzą przedstawiciele wymienionych diakonii.
Natomiast całoroczna praca formacyjna zaczyna się po wakacjach - właśnie od jesiennego Dnia Wspólnoty, który ma za zadanie zebrać doświadczenia wakacyjne - przez świadectwa członków Ruchu; dać siłę na następny rok pracy - tym źródłem mocy jest Eucharystia. Ma także być impulsem do dalszej pracy formacyjnej - przez nabożeństwo rozesłania, błogosławieństwo a najpierw Akt Zawierzenia Ruchu Światło-Życie Matce Bożej.
Tym razem Dzień Wspólnoty odbył się 15 września - w Domaniewicach. Właśnie w Domaniewicach przed 10 laty odbyło się zawierzenie nowo powstałego Ruchu Światło-Życie Matce Bożej Pięknej Miłości i Pani Domaniewickiej - stąd szczególny sentyment członków Ruchu do tego miejsca. A obecny ksiądz proboszcz i kustosz sanktuarium Matki Bożej w Domaniewicach, ks. Piotr Żądło, zawsze bardzo gościnnie podejmuje oazowiczów i rodziny z Kościoła Domowego.
Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie rozpoczął się jej zawiązaniem. Modlitwę do Ducha Świętego i śpiew prowadził wraz z młodzieżą ks. Grzegorz Ziąbski.
Około godziny 15.30 przybył do kościoła parafialnego w Domaniewicach bp Józef Zawitkowski - nieco spóźniony po dożynkach w Kurzeszynie, ale cierpliwie i serdecznie wyczekiwany przez uczestników Dnia Wspólnoty.
"Spotkanie nasze miało się odbywać na placu kard. Wyszyńskiego przy sanktuarium - mówił ks. Żądło - ale pogoda chwiejna, więc zdecydowaliśmy się zaprosić was wszystkich do kościoła parafialnego. Ale myślami jesteśmy przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Domaniewickiej. Są to dni, kiedy powróciły na skronie Matki Bożej Jej korony, rok temu skradzione. Proszę was wszystkich, abyście sercem byli przy Matce Bożej i modlili się do Niej w tych wszystkich intencjach, które sprowadzają was tutaj po wakacjach".
Zaproszenie do osobistego spotkania z Matką Bożą Dobrej Miłości podtrzymał bp Zawitkowski w homilii, wygłoszonej podczas Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył. "Dobrze, że ksiądz kustosz kazał iść do Matki Bożej Domaniewickiej. Żebyś przypomniał sobie dobroć, której nauczyła cię Matka. Pójdziemy do Niej. Do Matki trzeba wracać, jeśli ktoś chce wierzyć i kochać tak, jak Matka".
Wzruszającym przeżyciem dla wszystkich uczestników Dnia Wspólnoty był moment - a właściwie długie minuty - przekazywania sobie znaku pokoju. Ksiądz Biskup zachęcił ich bowiem, by podeszli i uścisnęli wszystkich swoich bliskich, znajomych, a nie tylko ograniczali się do zdawkowego kiwnięcia głową. Wezwanie bp. Zawitkowskiego zostało z chęcią podjęte i w kościele zapanowało powszechne poruszenie, mnóstwo było uścisków, serdecznych słów.
Po Eucharystii ks. Grzegorz Gołąb podziękował Księdzu Biskupowi za wspólną modlitwę, a młodzież nagrodziła go jeszcze raz hucznymi oklaskami i nawet śpiewem. "Myślę, że będziemy w czasie powakacyjnym, który rozpoczynamy, czerpać z tego spotkania, które jest spotkaniem u Matki" - mówił dalej Moderator Diecezjalny. Podziękował także ks. Piotrowi Żądło za gościnność oraz wszystkim osobom, które się przyczyniły do zorganizowania Dnia Wspólnoty.
Bp Zawitkowski udzielił członkom Ruchu Światło-Życie błogosławieństwa na cały rok pracy. "Błogosławić to znaczy dobrze życzyć. Ja wam dobrze życzę. Jednym z tych życzeń jest, by za rok było was choć dwa razy tyle! Tak trzeba, bo wy jesteście apostołami, solą ziemi i światłością świata. Miejcie wyobraźnię miłosierdzia!".
Po Mszy św. młodzież zaproszona została na poczęstunek, a tuż przed godziną 18.00 kilkusetosobowa kolumna złożona z uczestników Dnia Wspólnoty wyruszyła z krótką pielgrzymką do pobliskiej kaplicy-sanktuarium, aby tam pokłonić się Matce Bożej Domaniewickiej. Jeszcze raz odmówiono Akt Zawierzenia Ruchu Światło-Życie naszej diecezji. Po modlitwie i wysłuchaniu słowa zachęty do pracy w ciągu roku nastąpiło rozesłanie uczestników Dnia Wspólnoty do ich parafii, rodzin i wspólnot oazowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Dla Jezusa nie ma przegranych”

2026-06-27 17:51

ks. Łukasz Romańczuk

Wygrana drużyna z Wierzbna

Wygrana drużyna z Wierzbna

Na boiskach Oławskiego Centrum Kultury Fizycznej odbył się Turniej Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Wrocławskiej w Piłce Nożnej, organizowany przez parafię pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Oławie. Wydarzenie rozpoczęła Msza święta pod przewodnictwem bp. Jacka Kicińskiego CMF.

Już na początku homilii biskup podkreślił, że sam udział w finale jest powodem do dumy: - Na pewno wiele ludzi chciałoby dzisiaj wystartować, a nie dało rady. Dlatego już na samym początku chcę Wam powiedzieć, że czujcie się wszyscy jako zwycięzcy finału turnieju liturgicznej służby ołtarza. To już jest Wasze zwycięstwo. Pierwsze, że tu jesteście. Że udało się skompletować super drużyny. Świetnie wyglądacie - zaznaczył biskup Jacek, dodając: - Czasami jest tak, że ktoś wygrywa, a ktoś przegrywa. I pamiętajcie, że jeśli ktoś poniesie porażkę, to nie jest tragedia.
CZYTAJ DALEJ

Dzieci ukarane za odmowę zapisania na „edukację zdrowotną”

2026-06-26 08:57

[ TEMATY ]

edukacja zdrowotna

Adobe Stock

Wójt gminy Baranów wydała zarządzenie przyznające uczniom klas IV–VIII 800 zł dofinansowania do wakacji wyłącznie pod warunkiem uczęszczania na nieobowiązkową w roku szkolnym 2025/2026 „edukację zdrowotną” - informuje Ordo Iuris.

Ordo Iuris ocenia to jako finansowy przymus i zakazaną prawem dyskryminację, godzącą w konstytucyjne prawo rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami, dlatego prawnicy Instytutu zaoferowali rodzicom bezpłatną pomoc prawną w zaskarżeniu zarządzenia, ostrzegając, że zły przykład Baranowa może rozlać się na inne gminy. Sprawa wpisuje się w forsowaną przez minister Barbarę Nowacką obowiązkową „edukację zdrowotną”, którą w 2025 roku odrzuciło ponad 70% rodziców.
CZYTAJ DALEJ

Tragiczne skutki trzęsienia ziemi w Wenezueli. Nie żyje 1430 osób, a zaginionych może być nawet 50 tysięcy

2026-06-28 08:26

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

Wenezuela

tragiczne skutki

PAP

Skutki trzęsienia ziemi w Wenezueli

Skutki trzęsienia ziemi w Wenezueli

Wenezuelskie i zagraniczne ekipy ratunkowe oraz rzesze miejscowych ochotników kontynuowały w nocy z soboty na niedzielę dramatyczne próby wydostania ocalałych spod gruzów setek budynków zawalonych w wyniku środowych trzęsień ziemi.

Wiele z takich akcji kończyło się powodzeniem, ale eksperci przyznawali w rozmowach z mediami, że wraz z upływem czasu szanse na przeżycie uwięzionych osób maleją, zwłaszcza, że od kataklizmu minęły już ponad 72 godziny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję