Reklama

Niedziela Sandomierska

Eucharystia źródłem jedności

W Stalowej Woli, w pierwszym dniu centralnych obchodów diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego, miała miejsce stacja kongresowa z udziałem ludzi pracy.

2022-06-21 14:01

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Spotkanie w bazylice konkatedralnej w Stalowej Woli rozpoczęło się od wystawienia Najświętszego Sakramentu oraz odmówienia koronki do Bożego Miłosierdzia. Po adoracji konferencję na temat Eucharystii i prawd wiary z nią związanych wygłosił Pan Jan Łopuszański. Zgromadzonym w kościele przybliżył temat rzeczywistej obecności Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. – W Eucharystii Bóg udziela się nam w miłości. To jest wzór dla życia społecznego – kierować się miłością. Ponadto w Eucharystii Bóg okazuje swoją miłość za cenę ofiary. To jest wzór dla nas uczestniczących w życiu społecznym – poświęcić się dla drugiego człowieka. Każda prawda wiary w jakiś sposób wychowuje nas do życia społecznego – mówił wykładowca.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Głównym punktem spotkania z ludźmi pracy była uroczysta Msza Święta, której przewodniczył arcybiskup metropolita przemyski Adam Szal. Wraz z nim Eucharystię koncelebrowali bp Krzysztof Nitkiewicz, Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej, biskup pomocniczy senior Edward Frankowski, diecezjalni duszpasterze grup społecznych i zawodowych oraz kapłani przybyli z wiernymi z różnych stron diecezji.

We wspólnej modlitwie uczestniczyły poczty sztandarowe NSZZ Solidarność Rejonu Świętokrzyskiego, Ziemi Sandomierskiej oraz Huty Stalowa Wola i Ostrowca Świętokrzyskiego, przedstawiciele instytucji, zakładów pracy, władze samorządowe i miejskie na czele z prezydentem Stalowej Woli Lucjuszem Nadbereżnym.

Biskup Nitkiewicz powiedział na początku liturgii, że Eucharystia powinna stać się dla każdego chrześcijanina Chlebem powszednim, a zarazem najświętszym. Tym bardziej, że wraz z ofiarą Jezusa Chrystusa jest w niej obecny ludzki trud.

Arcybiskup Adam Szal w homilii nawiązał do szóstego rozdziału Ewangelii św. Jana, w którym Chrystus, poprzez czyny i słowa, poucza o tajemnicach wiary. – Cud rozmnożenia chleba to zapowiedź ustanowienia eucharystii. Jak mówi Pan Jezus, istotą tej tajemnicy jest Jego obecność pod postacią chleba i wina. Jest to droga do prawdziwego życia, możliwość do upodobnienia się do Chrystusa. Jest to jednocześnie droga do świętości i zbawienia. Droga, która gwarantuje nam otrzymanie pokarmu na drodze do zjednoczenia w Duchu Świętym – mówił kaznodzieja.

Reklama

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Metropolita przemyski podkreślił w dalszej części kazanie, że Chrystus przyciąga nas do siebie, gromadzi nas we wspólnocie i proponuje nam, abyśmy wyszli z naszego egoizmu, grzechów, wad, słabości po to, aby się z Nim zjednoczyć. – To nie przypadek, że przyjęcie Eucharystii do swojego serca nazywamy komunią, czyli wyrazem łączności z Panem Bogiem przez łaskę uświęcającą, a także wyrazem łączności z drugim człowiekiem. To dlatego św. Paweł w Liście do Koryntian zapisał słowa: „Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba”. Komunia święta, komunia z Bogiem jest zobowiązaniem, o którym także św. Paweł w Liście do Efezjan pisze: „byśmy usiłowali zachować jedność”. Eucharystia to przecież sakrament jedności. Przykrą rzeczą jest to, że brakuje jedności między wyznawcami Chrystusa, a także między nami, w naszych wspólnotach i naszych miastach. Ciągle do zrealizowania jest testament Chrystusa, który w wieczerniku z wielkim naciskiem mówił „byście byli jedno”. A przecież każda Msza Święta jest wezwaniem do jedności, bo jeden jest stół – stół słowa, komunii, Eucharystii ¬– tłumaczył arcybiskup, dziękując ludziom pracy za ich świadectwo wiary i przywiązanie do Eucharystii.

Na zakończenie Mszy Świętej, w kolejnym dniu oktawy Bożego Ciała, odbyła się procesja eucharystyczna wokół świątyni, która zakończyła się odśpiewaniem hymnu Te Deum.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#Dookoła Polski: Bełchatów – Kleszczów – Podklasztorze – Spała - Orońsko

2022-07-06 07:20

[ TEMATY ]

#DookołaPolski

Wojciech Dudkiewicz

Bełchatów. Balansująca Ewa nad pl. Narutowicza Jerzego Kędziory

Bełchatów. Balansująca Ewa nad pl. Narutowicza Jerzego Kędziory

Cudze chwalicie, swojego nie znacie. A jak znacie, to też posłuchajcie, a najlepiej ruszajcie z nami. Dookoła Polski, w miejsca znane i mniej znane; byle pogoda nie była pod psem.

Czy rzeczywiście wyrobisko kopalni „Bełchatów” jest jednym z ledwie kilku obiektów na Ziemi zbudowanych ludzka ręką widocznych z kosmosu? Tego nie wiemy na pewno, wiemy, że warto je zobaczyć z Ziemi. Da się to zrobić z dwóch punktów widokowych w gminie Kleszczów nieopodal Bełchatowa. Widok jak w górach, tyle, że w tle jest elektrownia Bełchatów, dająca Polsce co siódma kilowatogodzinę. Dziura w ziemi jest wielka, ponoć największa w Europie, ale nic dziwnego: powstawała przez 40 lat w odkrywce węgla. Ma 12 km długości, 3 km szerokości w najszerszym miejscu i jest głęboka na 200 metrów. I można tam oglądać największe koparki świata. Ich długość – kilkadziesiąt metrów na oko, bo nie da się zmierzyć z oddali – robi wrażenie. Wybierana stąd przez lata ziemia nie zmarnowała się. Zrzucano ją w jednym miejscu, zalesiano. Dziś to Góra Kamieńska - ośrodek sportów - a wzniesienie ma prawie 400 metrów wysokości i jest najwyższą góra w środkowej Polsce. Można po niej biegać, jeździć na rowerze, a zimą na nartach, a choćby chodzić i podziwiać widoki.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Piotr Pawlukiewicz: Słuchać sercem, a nie uchem

2022-07-05 08:27

[ TEMATY ]

duchowość

ks. Piotr Pawlukiewicz

Materiał prasowy

W Ewangelii zadziwia mnie bardziej coś innego niż opisy cudów. Tam ludzie nie tylko upadali na kolana przed Zbawicielem, oni wchodzili na drzewa, by Go zobaczyć, krzyczeli przed Nim wniebogłosy, przepychali się przez tłum, by móc choć dotknąć Jego płaszcza, wycierali Mu nogi włosami. A potem wracali do domu uzdrowieni, na ciele i duszy.

Kiedy pracowałem jako kapelan w szpitalu, często spotykałem ludzi ciężko chorych, umęczonych bólem, zrujnowanych finansowo leczeniem. Byli naprawdę przerażeni swoją sytuacją. Kiedy podchodziłem do nich z propozycją spowiedzi, odpowiadali, że nie chcą, że dziękują, że może kiedy indziej. Niektórzy odwracali się nawet twarzą do ściany, by na mnie nie patrzeć.

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas na Jasnej Górze do chorych i zdrowych

2022-07-06 20:20

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Abp Adrian Galbas

Jsna Góra/Facebook

Apostolstwo, które podejmują chorzy, to najcenniejsze z apostolstw, jakie istnieją w Kościele - mówił abp Adrian Galbas na 57. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolstwa Chorych na Jasną Górę. Pielgrzymka odbyła się 6 lipca po dwóch latach przerwy wywołanej pandemią. Wzięło w niej udział blisko tysiąc pielgrzymów - chorych oraz ich bliskich.

Arcybiskup koadiutor Adrian Galbas z archidiecezji katowickiej mówił w homilii, że apostolstwo podejmowane przez chorych jest najcenniejszym z apostolstw, jakie istnieją w Kościele. – "Moja siła z was", powiedział kiedyś św. Jan Paweł II właśnie do chorych. Nie do księży, nie do biskupów, nie do sióstr zakonnych, nie do młodzieży. Oni niewątpliwie są siłą Kościoła, byli siłą Jana Pawła II i każdego kolejnego papieża. Największą jednak siłą Kościoła są chorzy i cierpiący – wskazywał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję