Nietypowo rozpoczęła się w dniach Wielkiego Postu promocja albumu Adama Bujaka „Arcybractwo Męki Pańskiej”. 22 marca z krużganków klasztoru krakowskich Franciszkanów do kaplicy Włoskiej przeszła procesja postaci ubranych na czarno, w wysokich kapturach z otworami na oczy, z laskami zakończonymi insygniami Męki Pańskiej, trupią czaszką lub z gromnicami. Procesji towarzyszyło wykonanie pieśni „Stabat Mater dolorosa” przez chór kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Ojców Franciszkanów w Krakowie. Tak członkowie najstarszego w Polsce bractwa uhonorowali brata starszego Adama Bujaka. Po 40 latach obecności w Arcybractwie, w tym roku Artysta postanowił w sobie właściwy sposób odsłonić jego tajemnice.
Album ukazuje Arcybractwo, zwane też Arcybractwem Dobrej Śmierci, jego historię, stroje, insygnia, które mają przypominać o rzeczach ostatecznych człowieka i pomagać w ich rozważaniu. A że Arcybractwo związane jest od początku z bazyliką św. Franciszka w Krakowie, postacie i ich niezwykła, jakby żywcem przeniesiona z zamierzchłych czasów, obrzędowość ukazane są we wspaniałym wnętrzu gotyckiej bazyliki.
W promocji albumu udział wzięli: kard. Franciszek Macharski, długoletni opiekun Arcybractwa, oraz dostojni goście, ojcowie franciszkanie, wydawca Leszek Sosnowski wraz z ekipą Białego Kruka i licznie przybyli krakowianie.
(AK)
Pomóż w rozwoju naszego portalu