Reklama

Kościół

Pielgrzymka kleryków etapu propedeutycznego na Jasną Górę - 21 czerwca

Klerycy z siedmiu ośrodków propedeutycznych z całej Polski będą pielgrzymować we wtorek 21 czerwca na Jasną Górę. - Obecność kleryków na Jasnej Górze będzie znakiem. W obliczu zmieniających się uwarunkowań Kościół podejmuje wielki wysiłek z myślą o dobrym przygotowaniu przyszłych kapłanów - mówi KAI ks. dr Piotr Kot, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych, która jest organizatorem pielgrzymki.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

klerycy

Maciej Krawcewicz

Klerycy podczas pieszej modlitwy o nowe powołania kapłańskie

Klerycy podczas pieszej modlitwy o nowe powołania kapłańskie

W pielgrzymce weźmie udział 45 kleryków z 7 ośrodków propedeutycznych: Gniezno - Kalisz - Poznań, Kraków - Bielsko Biała, Legnica - Świdnica, Białystok, Gdańsk, Siedlce, Płock. Organizatorem pielgrzymki jest Konferencja Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych.

Pielgrzymka jest pierwszą okazją do modlitwy i spotkania kandydatów z różnych ośrodków propedeutycznych w Polsce po zatwierdzeniu przez Stolicę Apostolską nowego programu formacji seminaryjnej dla Kościoła w Polsce "Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”.

Podziel się cytatem

- Po tej decyzji powstało kilka nowych ośrodków propedeutycznych, które coraz częściej mają wymiar regionalny. Ośrodki propedeutyczne są częścią seminariów, ale z racji specyfiki określonej przez Ratio, mają odrębne domy - wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. dr Piotr Kot, rektor WSD w Legnicy i przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych.

Pielgrzymka na Jasną Górę będzie czasem dziękczynienia za dar powołania oraz za rok pracy formacyjnej. Będzie to też okazja do dzielenia się osobistym doświadczeniem.

Reklama

- Jednocześnie obecność kleryków na Jasnej Górze będzie znakiem. W obliczu zmieniających się uwarunkowań Kościół podejmuje wielki wysiłek z myślą o dobrym przygotowaniu przyszłych kapłanów. To powinno przenikać do innych wymiarów życia Kościoła, m.in. do duszpasterstwa rodzin, duszpasterstwa młodzieży i innych. Potrzeba intensywnego i aktywnego zaangażowania na rzecz solidnej formacji prochrzcielnej, żeby Kościół stawał się coraz wyraźniejszym znakiem prowadzącym ludzi do Boga - dodaje ks. dr Piotr Kot.

Podczas pielgrzymki klerycy będą mieli czas na medytację słowa Bożego, dzielenie w grupach, wysłuchają konferencji biskupa pomocniczego archidiecezji częstochowskiej Andrzeja Przybylskiego oraz będą wspólnie celebrowali Mszę Świętą przed obliczem Matki Bożej Częstochowskiej.

Rok propedeutyczny to czas poprzedzający I rok formacji w seminarium duchownym. Jest rozumiany jako „rok pomostowy” pomiędzy światem, z którego przychodzą kandydaci, a początkiem właściwych studiów. Zgodnie z "Ratio studiorum" powinien to być czas pogłębionego rozeznawania decyzji i położenia solidnych, kerygmatycznych podwalin pod życie duchowe. Etap propedeutyczny został wprowadzony jako odpowiedź na deficyty w formacji chrześcijańskiej współczesnego kandydata do seminarium. Jest czasem odłączonym od studiów filozoficzno-teologicznych, ale wypełnionym innymi zajęciami o charakterze warsztatowym. Jego celem jest nauczenie młodego człowieka funkcjonowania we wspólnocie tak, aby w bardziej dojrzały sposób rozpoczął właściwą formację ku kapłaństwu.

2022-06-17 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Różańcowa pielgrzymka

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 42/2012, str. 1

[ TEMATY ]

pielgrzymka

różaniec

Ks. Adrian Put

Każdy z pielgrzymów, podchodząc do Księdza Biskupa, składał dar duchowy - obietnicę modlitwy różańcowej

Każdy z pielgrzymów, podchodząc do Księdza Biskupa, składał dar duchowy - obietnicę modlitwy różańcowej

7 września do sanktuarium Pani Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie przybyli pielgrzymi na doroczną uroczystość odpustową ku czci Matki Bożej Królowej Różańca Świętego. Pielgrzymowali głównie członkowie róż Żywego Różańca. Przybyli jednak licznie także członkowie innych grup kościelnych oraz wielu pielgrzymów indywidualnych. Uroczystościom odpustowym przewodniczył bp Stefan Regmunt

Do Rokitna przybyło aż 105 grup zorganizowanych. Jak podał kustosz sanktuarium ks. kan. Józef Tomiak, tego dnia do Matki Bożej pielgrzymowało prawie 8 tys. osób. Do Rokitna przybyło także bardzo wielu kapłanów oraz wiele sióstr zakonnych. Mimo rozpoczętego już roku akademickiego w sanktuarium posługiwali również diakonii i klerycy naszego paradyskiego seminarium.
Program rokitniańskiego odpustu przedstawiał się bardzo imponująco: na początku poranna Msza św. i Godzinki o Najświętszej Maryi Pannie, później kolejna Msza św. wotywna z homilią, Różaniec na dróżkach różańcowych prowadzony przez scholę młodzieżową z Poznania, koncert w wykonaniu Zespołu „Siewcy Lednicy” dedykowany różom Żywego Różańca, główna Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Stefana Regmunta, nabożeństwo na zakończenie pielgrzymki różańcowej połączone z aktem zawierzenia, Koronka do Miłosierdzia Bożego i Msza św. popołudniowa, nabożeństwo maryjne i wieczorna Msza św. wotywna z homilią oraz na sam koniec Apel maryjny.
- W uroczystość Matki Bożej Różańcowej przychodzimy na to wzgórze, by z Maryją i z modlitwą odkrywać te drogi, które prowadzą do pogłębienia naszej wiary. Na początku chcę, abyśmy zauważyli, że Matka Najświętsza jest od początku obecna w historii odkupienia człowieka. Matka Najświętsza jest od początku przy Jezusie: i wtedy, gdy naucza, i wtedy, kiedy cierpi, i wtedy, kiedy umiera na krzyżu. Współcierpi razem z Nim. Jest blisko człowieka, za którego Jezus oddaje swoje życie. Dalej Matka Najświętsza jest obecna w Kościele. Maryja była i jest obecna w życiu Kościoła. Ale była i jest obecna także w życiu narodów i różnych wspólnot. Każdy z was mógłby wskazać taki czas, kiedy przybliżył się do Matki Najświętszej. Kiedy z Maryją rozmawiał i powierzał Jej wszystkie swoje troski - powiedział podczas homilii bp Regmunt.
Szczególnie przejmującym elementem odpustowej Mszy św. była procesja z darami. Szli w niej przedstawiciele prawie wszystkich przybyłych wspólnot parafialnych. Każdy z nich, podchodząc do Księdza Biskupa, składał dar duchowy - obietnicę modlitwy różańcowej.

CZYTAJ DALEJ

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie Słowa Bożego

Sr. Amata CSFN

Ewangelia: Mt 5, 1-12a

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: jak rozmawiać o Kościele z młodymi - spotkanie sióstr zakonnych

2023-01-28 16:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi” na Jasnej Górze trwa 30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania. W spotkaniu udział bierze prawie 80 referentek.

- Spotykamy się raz w roku, by wobec zmieniającego się świata podejmować ważne dla naszego rozwoju tematy - wyjaśniła odpowiedzialna za spotkanie s. Anna Jóźwiak, apostolinka. Podkreśliła, że tym razem chcą zastanowić się nad tematami związanymi z Kościołem, kim są w nim młodzi, a także jak z nimi rozmawiać o Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję