Reklama

Niedziela Sandomierska

W młodości siła

Ponad półtora tysiąca młodych ludzi uczestniczyło w tegorocznym spotkaniu młodych, które odbyło się w Radomyślu nad Sanem.

2022-06-13 12:21

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Wspólne świętowanie młodych z całej diecezji rozpoczęło się od zawiązania wspólnoty, które prowadziła młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Następnie odbyły się spotkania w grupach. Młodzi ludzie wraz z katechetami i animatorami zastanawiali się jak powinna wyglądać współczesna katecheza. Mieli możliwość otwarcie powiedzieć co im się podoba, a co nie oraz czego oczekują od katechetów i parafii. Biskup Nitkiewicz odwiedził kilka grup, rozmawiając bezpośrednio z młodymi. Na koniec podzielili się oni swoimi spostrzeżeniami w trakcie podsumowania pracy w grupach. Centralnym punktem spotkania była Msza św., której przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Eucharystię koncelebrowali księża odpowiedzialni za duszpasterstwo dzieci i młodzieży, moderatorzy oazy oraz duszpasterze przybyli z młodymi ze swoich parafii. W wygłoszonej homilii, biskup przywołał postać patrona dnia św. Barnaby, podkreślając jego zapał w głoszeniu Ewangelii.

- A jaką wartość przedstawia wiara w twoim i moim przypadku? W czym się ona wyraża? Wasze przemyślenia, uwagi oraz propozycje dotyczące katechezy w szkole są dla mnie niezwykle cenne i na pewno zostaną potraktowane bardzo poważnie.

To jest jednocześnie droga do poznania prawdy. Nie można tylko powtarzać bez zastanowienia się tego, co mówią inni. Kiedy szukamy, zgłębiamy wiedzę, coś odkrywamy, każdy dzień staje się fascynujący, niepowtarzalny. W ten również sposób możemy poznać lepiej Pana Jezusa i Kościół. Docenić Mszę św., katechezę, katolickie zwyczaje i styl bycia. Im większy wkładamy w coś wysiłek, tym bardziej sobie to cenimy. Rodzi się spontanicznie chęć podzielenia się naszymi „zdobyczami” z drugim człowiekiem, a jeśli trzeba, także obrona wartości, które są nam drogie.

Pomyślcie chociażby o waszych rówieśnikach. Nie wszyscy utożsamiają się z nami, ale my powinniśmy myśleć o każdym, nie odrzucać, nie lekceważyć nikogo. Również tych, którzy otwarcie kpią z Boga, z Kościoła, z wiary. Oni też potrzebują Chrystusa – powiedział kaznodzieja.

Reklama

Po homilii Biskup Ordynariusz udzielił błogosławieństwa nowym animatorom i ceremoniarzom. Było ono zwieńczeniem rocznego przygotowania, które odbywało się w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu.

– Cieszę się, że mogliśmy się spotkać w tak dużym gronie. Jest to dla mnie wielka radość, że mogę się modlić i bawić wspólnie z innymi osobami z całej diecezji. Oprócz zabaw i atrakcji urzekła mnie bardzo Msza św., która była sprawowana w dużym skupieniu – mówiła Klaudia z Baranowa Sandomierskiego.

Aby młodzi ludzie mogli nabrać siły do dalszego wspólnego świętowania, po Mszy św. organizatorzy zapewnili ciepły posiłek, który został przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Żabna oraz miejscową Ochotniczą Straż Pożarną. Następnie młodzież z różnych stron diecezji mogła się wspólnie bawić i integrować na zabawach, które prowadziła Helena Dobrowolska razem ze swoimi animatorami z Wytwórni Zabawy ¬– HulajNoga.

Wyjątkowym czasem dla młodzieży był koncert zespołu Full Power Spirit. Diecezjalny Dzień Młodych zakończył się Wieczorem Uwielbienia z adoracją Najświętszego Sakramentu. Animację śpiewu poprowadziła Diakonia Muzyczna Ruchu Światło-Życie Diecezji Sandomierskiej.

Joanna i Julia z parafii Spie zaznaczyły, że dzięki takim spotkaniom ładują swoje akumulatory do działania. – Jesteśmy bardzo zadowolone z atmosfery, jaka towarzyszy spotkaniu. Podobało nam się spotkanie w grupie, gdzie poruszaliśmy sprawę katechez w szkole. Mówiąc krótko, starałyśmy się wziąć udział we wszystkich przygotowanych atrakcjach, a było ich bardzo dużo – podkreślały.

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: Dokąd nie ma spotkania z Jezusem, nie ma ewangelizacji

2022-07-06 08:52

[ TEMATY ]

duchowość

ewangelizacja

abp Grzegorz Ryś

Damian Krawczykowski /Niedziela

Abp Grzegorz Ryś był pierwszym z gości wakacyjnego cyklu spotkań pt. „Wejdź na Słowo!”, które od 5 lipca odbywają się w zakopiańskiej „Księżówce”. Metropolita łódzki w rozmowie z klerykiem częstochowskiego seminarium opowiadał zebranym o ewangelizacji.

- Paweł VI napisał taką bardzo ważną adhortację o ewangelizacji, w której definiuje ewangelizację jako spotkanie osoby z Osobą. Oczywiście jedna z tych osób jest pisana z dużej litery, a druga z małej. Czyli w ewangelizacji chodzi o to, aby doszło do spotkania człowieka z Jezusem Chrystusem. Dokąd nie dochodzi do tego spotkania, wszystko jest jeszcze preewangelizacją – mówił już na samym początku spotkania metropolita łódzki i jak dodał: - Dokąd nie ma spotkania z Jezusem, nie ma ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.

CZYTAJ DALEJ

Piłkarscy mistrzowie diecezji

2022-07-06 20:58

[ TEMATY ]

piłka nożna

turniej Bosko Cup

Piotr Górecki

Drużyny w oczekiwaniu na rozgrywki.

Drużyny w oczekiwaniu na rozgrywki.

Po emocjonujących rozgrywkach piłkarskie mistrzostwo diecezji zdobyli lektorzy młodsi z Pogórza i ministranci z Jawiszowic.

Pierwsze po pandemii 14. letnie finały Turnieju Piłki Nożnej Ministrantów Bosko Cup zorganizowane przez Stowarzyszenie Persette z Jaworza rozegrano na bielskim stadionie „Sprint”. Zagrało 14 drużyn w kategorii „lektor młodszy” i 7 w kategorii „ministrant”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję