Reklama

Niedziela Częstochowska

Dzień Strażaka w Częstochowie

– Najważniejszy jest człowiek, i to człowiek silnego ducha – powiedział do częstochowskich strażaków w dniu ich święta bp Andrzej Przybylski.

Chociaż kalendarzowo Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja, to w tym roku ze względów organizacyjnych święto w częstochowskiej Państwowej Straży Pożarnej zorganizowano 3 czerwca.

Na placu komendy miejskiej znajdującej się na terenie parafii Podwyższenia Krzyża Świętego zgromadzili się licznie: strażacy, zaproszeni goście, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i Kościoła oraz zaprzyjaźnionych organizacji. Uroczystości rozpoczęto złożeniem meldunku komendantowi wojewódzkiemu Państwowej Straży Pożarnej – nadbryg. Jackowi Kleszczewskiemu, po czym na maszt została wciągnięta flaga państwowa i odśpiewano hymn: Jeszcze Polska nie zginęła. W dalszej części spotkania uczczono minutą ciszy zmarłych strażaków i górników z Kopalni Węgla Kamiennego „Pniówek” i „Zofiówka” oraz ofiary wojny na Ukrainie. Następnie głos zabrał komendant miejski PSP w Częstochowie bryg. Marek Radosz i przystąpiono do wręczenia: odznaczeń państwowych, medali za długoletnią służbę, krzyży św. Floriana, medali za zasługi dla pożarnictwa, odznak za zasługi dla ochrony przeciwpożarowej i dyplomów Komendanta Głównego oraz dokonano awansów funkcjonariuszy na wyższe stopnie służbowe.

Wśród osób zabierających głos był bp Andrzej Przybylski, który w imieniu abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, a także w imieniu obecnych na uroczystości duszpasterzy, ojców paulinów i kapelanów straży pożarnej powiedział: – Chciałbym wam bardzo serdecznie podziękować za waszą służbę. To dzięki wam w mieście i regionie wszyscy możemy czuć się bezpiecznie. Gratuluję awansów, odznaczeń, ale też całego postępu technicznego i organizacyjnego. My teraz w Kościele będziemy obchodzili uroczystość Zesłania Ducha Świętego, która przypomina nam, że chociaż bardzo ważne są: wiedza, umiejętności, środki techniczne i finansowe, to jednak ważny jest człowiek silnego ducha. I tego chciałbym bardzo serdecznie życzyć częstochowskim strażakom – duchowej siły. My, w Kościele, obok życzeń przekazujemy również błogosławieństwo; błogosławić to znaczy nie tylko dobrze życzyć, ale mieć pewność, że Bóg nam też dobrze czyni. Dlatego niech Pan Bóg wam błogosławi, a św. Florian strzeże. Wszystkiego dobrego – zakończył.

Reklama

2022-06-03 15:09

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski do strażaków: uczycie patriotyzmu, solidarności i jedności

[ TEMATY ]

straż pożarna

abp Wojciech Polak

Wojciech Mścichowski

„Zarówno Państwowa Straż Pożarna, jak i Ochotnicze Straże Pożarne stają się dziś prawdziwą szkołą patriotyzmu, przyczyniają się bowiem do tworzenia społeczeństwa obywatelskiego, otwartego i wrażliwego na wzajemną pomoc i współpracę, kładąc przez swe działania solidne fundamenty solidarności i jedności” – mówił abp Wojciech Polak podczas dzisiejszych wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka w Kruszwicy.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył w kruszwickim kościele pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus Mszy św. z udziałem przedstawicieli władz strażackich, druhów i druhen OSP i PSP, a także reprezentantów władz województwa kujawsko-pomorskiego i państwowych. Uroczystość zbiegła się z peregrynacją do Kruszwicy figury św. Michała Archanioła oraz 120. rocznicą istnienia miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, która otrzymała nowy sztandar poświęcony przez Prymasa Polski.

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

[ TEMATY ]

ksiądz

Matka Boża

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

“Czuję się dobrze. Mówią, że maczeta nie uszkodziła żadnego ważnego narządu” – powiedział 27 bm. hiszpańskiej rozgłośni Cope kapłan. Dodał, że wciąż jest nieco przestraszony, a swoją sytuację zdrowotną powierzył Bogu za pośrednictwem Matki Bożej i świętego Jana Bosko.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. miesiąc po śmierci Benedykta XVI

2023-01-31 15:58

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

We wtorek rano, dokładnie miesiąc po śmierci Benedykta XVI, abp Georg Gänswein przewodniczył koncelebrowanej Eucharystii w Grotach Watykańskich ku czci zmarłego papieża seniora. Poinformowała o tym Fundacja Josepha Ratzingera/Benedykta XVI.

Abp Gänswein przywołał w swojej homilii postać św. Benedykta Józefa Labre. Ten święty, z którym papież senior dzielił imię chrzcielne Józef i którego imię przyjął później jako papież Benedykt, zmarł w Rzymie 16 kwietnia 1783 roku (16 kwietnia to także data urodzenia Josepha Ratzingera).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję