Reklama

Niedziela Legnicka

Wigilia Zesłania Ducha Świętego ze śpiewem gregoriańskim

Sobota 4 czerwca, jest dniem wigilijnym przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego. W niektórych parafiach podejmowane są modlitewne czuwania przed ta uroczystością. Jedną z nich jest jeleniogórska parafia św. Jana Apostoła, ale w niej, modlitwa czuwania będzie odbywała się w jęz. łacińskim, z wykorzystaniem Chorału Gregoriańskiego.

Schola

- Inicjatywa scholi gregoriańskiej w Jeleniej Górze jest inicjatywa oddolną. Dotarła do mnie od wiernych, którzy zainteresowani są tematyką i całą problematyką śpiewu chorałowego w Kościele. Zawiązała się grupa śpiewacza, z którą spotykamy się już od lutego br. Śpiewaliśmy już kilka razy w naszej parafii: na Środę Popielcową, Wielki Piątek, Niedzielę Palmową, a teraz przygotowujemy Wigilię Zesłania Ducha Świętego. Chcieliśmy w ten sposób rozpocząć świętowanie tej wielkiej Uroczystości – mówi ks. Łukasz Kutrowski, muzykolog, obecnie pracujący w tej parafii.

Czym jest Chorał

Chorał gregoriański jest śpiewem własnym Kościoła rzymskiego. Jest najstarszym tego typu śpiewem i bardzo ściśle związanym z liturgią. Niektórzy twierdzą nawet, że chorał jest samą liturgią, ponieważ teksty są ściśle liturgiczne, związane z celebracjami Mszy św., liturgią Godzin i innych obrzędów Kościoła. To jest oficjalna modlitwa Kościoła, a śpiewy, sama muzyka, są uświęcone przez wielowiekową tradycję – mówi ks. Łukasz.

Trudności

Pytany o trudność wykonywania śpiewów mówi: - Wykonywane śpiewy są i trudne i proste. Niektóre są bardzo proste i wykonujemy je nawet czasem o tym nie wiedząc, podczas każdej Mszy św., np. dialogi kapłana z ludem, a inne przetłumaczone z jęz. łacińskiego na język polski, nawiązują bardzo ściśle do chorałowej tradycji, melodyki czy tonalności. Ale są też śpiewy trudniejsze. Mają bardzo rozbudowane melodie, zwłaszcza Offertoria, Graduały a także Antyfony Liturgii Godzin. Wymagają od wykonujących je, uprzedniego przygotowania.

Zaplanowana liturgia

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego, 4 czerwca, przygotowujemy liturgię Mszy św., połączoną z czuwaniem, tak jak przewidują to księgi liturgiczne. Czyli są tu czytania, psalmy, uroczyste Chwała, Alleluja i poszczególne części Mszy św., a całość celebracji, jest zwieńczona Litanią do Wszystkich Świętych. Śpiewy towarzyszące poszczególnym częściom Mszy św., są śpiewane w jęz. łacińskim.

Reklama

Znajomość języka

Nie trzeba specjalnie uczyć się jęz. łacińskiego, poznawać jego gramatykę itd., gdyż dla nas Polaków, jest to język bardzo intuicyjny, ponieważ język Polski w dużej mierze też wywodzi się z kultury łacińskiej. Dlatego czytanie tekstów jest proste – uspokaja ks. Łukasz - Jedyne co widzę, to najczęściej „przeszkadza” akcentowanie słów, ale często jest to też konsekwencją błędnego akcentowania, także w swoim rodzinnym języku. Ale zwracając uwagę na melodykę słów, widzimy niezwykłą jedność jaka istnienie między słowem a muzyką. Dlatego że chorał gregoriański, struktury melodyczne chorału, wywodzą się z melodyki słowa.

Jeśli ktoś nas zapyta w jaki sposób w dawnych wiekach Kościoła, kiedy istniało jeszcze Cesarstwo rzymskie i kiedy jęz. łaciński był językiem powszechnym, w jaki sposób posługiwano się tym językiem? To był to język bardzo śpiewny, wywodzący się z kolei z języka greckiego. I ta śpiewność, w sposób naturalny została przełożona na muzykę, a ona przekazywana była tradycją ustną, bardzo długo, bo około 4-6 wieków po Chr. Od VI w. powstawały pierwsze zapisy chorałowe, jeszcze bezliniowe, tzw. cheironomiczne, a potem rozwijały się bardziej dynamicznie.

Śpiewy na Wigilię

Wbrew pozorom, śpiewów gregoriańskich związanych z Wigilią jest bardzo dużo – twierdzi ks. Łukasz - Kiedyś liturgia trydencka była bardzo rozbudowana i posiadała np.: 6 czytań, odbywała się procesja do chrzcielnicy z poświęceniem wody chrzcielnej – było to nawiązanie do Wigilii Liturgii Paschalnej – gdyż Wigilia Zesłania Ducha Świętego, była traktowana jak Wigilia Paschalna. Stąd też ta procesja i Litania do Wszystkich Świętych - którą my akurat zaśpiewamy przy końcu liturgii - jako czuwanie i ukazanie owocu tego czuwania, jakim są Wszyscy Święci w Kościele.

Reklama

Uroczystość zaplanowano w kościele św Jana Apostoła na jeleniogórskim Zabobrzu, w sobotę 4 czerwca, o godz. 20.00.

- Zapraszamy na to wspólne przeżywanie Czuwania, zwłaszcza wszystkie grupy, stowarzyszenia nie tylko z Jeleniej Góry, ale i wszystkich chętnych, aby przeżyć wyjątkową liturgiczną celebrację tego święta – zaprasza ks. Kutrowski.

PS.

Warto wiedzieć, że język łaciński ciągle istnieje. Przy stolicy Apostolskiej w 1976 r. pp. Paweł VI powołał fundację Latinitas, która w 2012 r., mocą decyzji pp Benedykta XVI zamieniono na Papieską Akademię Języka Łacińskiego, której zadaniem jest pielęgnowanie, propagowanie i regulowanie użycia języka łacińskiego. W ramach tej działalności, dokonywana jest akomodacja języka do współczesności, trendów czy wynalazków i tworzenie ich nazw z tym języku. Powstał też Mały leksykon nowych słów. W okresie XIX-XX w. powstały też nowe śpiewy łacińskie, które są wykorzystywane w modlitwie Kościoła.

2022-06-03 10:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek wyjaśnia: homoseksualizm nie jest przestępstwem, lecz grzechem

2023-01-28 12:31

[ TEMATY ]

homoseksualizm

LGBT

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Każdy akt seksualny poza małżeństwem jest grzechem – przypomniał Ojciec Święty w napisanej wczoraj, 27 stycznia notatce posłanej do amerykańskiego jezuity Jamesa Martina – czołowego duszpasterza osób homoseksualnych w USA.

Słowa Franciszka w wywiadzie dla Associated Press z 24 stycznia, gdzie wyraźnie stwierdził, że homoseksualizm nie jest przestępstwem, a ustawy penalizujące homoseksualizm są „niesprawiedliwe” zostały okrzyknięte przez obrońców LGBTQ kamieniem milowym, który pomoże zakończyć prześladowania i przemoc wobec osób LGBTQ. Ale jego odniesienie do „grzechu” wywołało pytania, czy uważa, że samo bycie gejem jest grzechem. Ks. James Martin, amerykański jezuita, który prowadzi w USA posługę Outreach dla katolików LGBTQ, poprosił papieża Franciszka o wyjaśnienia, a następnie opublikował w piątek na stronie internetowej Outreach odręczną odpowiedź papieża .

CZYTAJ DALEJ

Papież: małżeństwo sakramentalne jest darem i dziełem Boga

2023-01-27 15:28

[ TEMATY ]

Franciszek

pixabay

„Małżonkowie zawierają związek poprzez dobrowolną zgodę, ale to jedynie Duch Święty ma moc uczynić kobietę i mężczyznę jednością” - powiedział papież Franciszek w przemówieniu podczas spotkania z Trybunałem Apostolskim Roty Rzymskiej. Stanowi ona sąd najwyższej instancji w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Przy okazji spotkań z tym gremium papież porusza zwykle aktualne problemy związane z przeżywaniem i rozumieniem sakramentu małżeństwa w Kościele katolickim.

Ojciec Święty zaznaczył, że istnieje dzisiaj w Kościele pilna potrzeba ponownego odkrycia wartości i znaczenia związku małżeńskiego między kobietą i mężczyzną. Wpływa na to również praktyczna niewiedza zarówno osobista, jak i zbiorowa dotycząca małżeństwa. W zamyśle Bożym dotyczącym małżeństwa, kobieta i mężczyzna podczas zawierania tego sakramentu otrzymują nowe serce, które uzdalnia ich do kochania miłością samego Chrystusa. Dlatego małżeństwo sakramentalne nie jest jedynie uroczystą ceremonią czy wydarzeniem społecznym, nie jest formalnością ani abstrakcyjnym ideałem, ale darem i dziełem samego Boga.

CZYTAJ DALEJ

Przyjdź, zobacz, zostań, jeżeli chcesz!

2023-01-28 13:25

Marzena Cyfert

Ks. Marek Chrzanowski

Ks. Marek Chrzanowski

Trwa spotkanie dla kobiet, zorganizowane przez Orioński Instytut Świecki. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., którą w kościele św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim sprawował ks. Marek Chrzanowski, kapłan, poeta, ceniony rekolekcjonista i kierownik duchowy.

Na spotkaniu obecne były członkinie Instytutu z Łodzi, Wrocławia i zaproszeni goście. W homilii ks. Chrzanowski zauważył, że są takie chwile i wydarzenia w naszym życiu, które są niepowtarzalne, a które Bóg daje nam po to, żebyśmy je głęboko przeżyli i żebyśmy potrafili w nich zobaczyć coś wyjątkowego; coś takiego, co pozostanie w sercach na długo, albo nawet na zawsze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję