Reklama

Niedziela Legnicka

Srebrny jubileusz wizyty św. Jana Pawła II w Legnicy

Przed 25 laty, 2 czerwca 1997 r., do Legnicy z wizytą apostolską przybył papież Jan Paweł II. Najpierw został powitany na legnickim lotnisku, i przy ołtarzu polowym, w gronie ponad 300 tys. uczestników sprawował Eucharystię.

Po 25 latach, o tej samej porze kiedy św. Jan Paweł II przybył do Legnicy, rozpoczęła się dziękczynna liturgia Mszy św., pod przewodnictwem biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego. Do udziału w niej zostali zaproszeni uczniowie szkół papieskich i katolickich z terenu diecezji, oraz szkoły z terenu miasta. Koncelebransami byli księża katecheci, a także przełożeni seminarium oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, w większości będący ćwierć wieku temu uczestnikami spotkania ze św. Janem Pawłem II.

Msza św. sprawowana była w legnickim kościele pw. św. Wojciecha, do którego budowy wykorzystano konstrukcję ołtarza polowego z wizyty papieskiej. W kościele znajduje się także fotel, ambonka i ołtarz przy którym Jan Paweł II sprawował Eucharystię i szereg innych pamiątek po tej wizycie. Przed Mszą św. przypomniano kilka obrazów i słowa papieża wypowiedziane w Legnicy, a w liturgii słowa, wykorzystano teksty sprzed 25 lat.

Odnosząc się do homilii papieskiej, w której Jan Paweł II mówił m.in. o wspólnocie Kościoła ożywionej obecnością Ducha Świętego: „Dzieje Apostolskie dają świadectwo, że chrześcijanie od początku trwali na modlitwie, na słuchaniu słowa Bożego i na łamaniu chleba, czyli liturgii eucharystycznej (por. Dz 2, 42). W ten sposób codziennie powracali do Wieczernika, do tej chwili, gdy Chrystus ustanowił Eucharystię. Od tego momentu Eucharystia stała się zaczynem nowej budowy”. W nawiązaniu do nich Biskup legnicki mówił: - Dzisiaj też znaleźliśmy się na nowo w Wieczerniku, w Wieczerniku Papieskim. Przypomnieliśmy sobie wydarzenia sprzed 25 laty, ale nie po to by tylko powspominać, ale by zasiać na nowo ziarno, by przynieść plon. I to odnosi się do każdego ucznia, nauczyciela do każdego z nas. Udział w słuchaniu Słowa, łamaniu Chleba, staje się naszym powrotem do Wieczernika, a w ten sposób takie spotkanie jak nasze, staje się zaczynem nowej budowy – mówił bp Siemieniewski.

Reklama

- Wielkie nauczanie św. Jana Pawła II, wielki zasiew ziarna jego słowa, wielkie spełnienie tego, o czym słyszeliśmy dziś z Pisma św.: „Jesteście rolą Bożą” (1 Kor 3,9) Przyjmijcie zasiew ziarna słowa - i tego słowa Apostołów Pana Jezusa i tego słowa św. Jana Pawła II - i wydajcie wszelki plon życia i Bożej sprawiedliwości – zachęcał Biskup legnicki.

Po Mszy św. poczty sztandarowe, uczniowie, delegacje szkół wraz dyrektorami, nauczycielami i katechetami, przeszli ulicami miasta do Centrum Spotkań im. Jana Pawła II. Tu, uczniowie II LO z Lubina, pod kierunkiem dr Małgorzaty Piotrkowskiej-Dańkowskiej, zaprezentowali przedstawienie pt. „Wy jesteście moją nadzieją” w oparciu o słowa św. Jana Pawła II.

- Tego typu spotkanie jest bardzo potrzebne. Teraz, kiedy po okresie pandemii możemy znowu spotkać się osobiście, możemy doświadczyć swojej obecności, podać sobie rękę, jest to bardzo potrzebne i ważne. Wspominamy przecież św. Jana Pawła II, który dla młodego człowieka jest już postacią historyczną, ale chcemy przekazać, że jego dziedzictwo, co nam zostawił, przekazał, jest wciąż aktualne i żywe. Chcemy to jest w nas, w odniesieniu do Jana Pawła II, przekazywać młodemu pokoleniu, by nie była to tylko pamięć, historia, ale żeby to wszystko wypełniało naszą codzienność tu i teraz, kiedy przyszło nam żyć - mówi ks. Jarosław Kowalczyk dyrektor Wydziału Katechetycznego podsumowując to wydarzenie z udziałem młodych ludzi.


  


2022-06-03 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Argentyna/ Media: historia żydowskiej dziewczynki uratowanej z getta przez polskie małżeństwo

2023-01-27 19:11

[ TEMATY ]

Żydzi

getto

II wojna światowa

Wikipedia/autor nieznany

Miasto Lida w 1939 r.

Miasto Lida w 1939 r.

Argentyński portal Infobae przedstawił w piątek historię Racheli, żydowskiej dziewczynki z Lidy (obecnie Białoruś), uratowanej z getta podczas II wojny światowej przez małżeństwo Polaków. Kobieta mieszka dziś w Argentynie.

Posiadająca obywatelstwo tego kraju Rachela Mowszowicz w rozmowie z Infobae przybliżyła okoliczności swojego ocalenia. Wyjaśniła, że dzięki zabiegom swego ojca ją oraz dwie jej starsze siostry udało się wydostać z getta w Lidzie i umieścić u mieszkających w regionie rodzin. Rachela trafiła do polskiej rodziny Szypułów.

CZYTAJ DALEJ

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna”?

Pytanie czytelnika:
Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była „ważna” i by móc przyjąć Komunię św.?

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Ferie po łódzku

2023-01-27 17:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum prywatne

Podczas zimowej przerwy od nauki, salezjańskie Oratorium im. św. Dominika Savio w Łodzi przy ul. Wodnej 36, zorganizowało „Ferie po łódzku”. W wydarzeniu uczestniczyły dzieci i młodzież z placówek wsparcia dziennego: świetlicy środowiskowej „Iskierka Przyjaźni Dominika” i klubu środowiskowego „Źródło”. 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję