Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Pogotowie modlitewne w Wilamowicach

Życie i nauczanie abp. Józefa Bilczewskiego poznawali uczestnicy dnia skupienia Apostolstwa Dobrej Śmierci Czcicieli Matki Bożej Bolesnej, który odbył się w Wilamowicach.

[ TEMATY ]

dzień skupienia

św. Józef Bilczewski

Wilamowice

Kazimierz Chrapek

Modlitwa ADŚ w sanktuarium w Wilamowicach.

Modlitwa ADŚ w sanktuarium w Wilamowicach.

Sanktuarium wypełniło się 28 maja licznymi wiernymi z diecezji, Polski i Czech. – Modlą się tutaj przyjaciele Jezusa i Maryi, inteligencja Pana Boga, niezawodne pogotowie modlitewne, które jest na dobre i na złe, by ratować modlitwą zatwardziałych grzeszników. Pewien ksiądz zadzwonił do mnie o godz. 23, prosząc o modlitwę za umierającego, który nie chciał przyjąć kapłana. Wspólnota od razu zmobilizowała się modlitewnie. Po trzech dniach ksiądz zadzwonił, że ten człowiek przed śmiercią przyjął w pełnej świadomości sakramenty – mówi diecezjalna zelator ADŚ Lidia Wajdzik.

Wśród uczestników znalazła się zelatorka z Czechowic-Dziedzic Wanda Grygierzec. Wspomina, że 4 marca 2018 r. zmarła jej mama. Poprosiła jezuitów o odprawianie Mszy św. gregoriańskich, ale się okazało, że trzeba będzie czekać.

Jezuita powiedział mi wtedy tak: „Jeśli pani będzie chodzić cały maj, przez 30 dni, na majówki, Msze św., przyjmować Komunię św. i ofiarowywać to w intencji śp. mamy, to czy Pan Bóg tego nie przyjmie od córki?” Tak też zrobiłam. Potem ofiarowałam 30 dni za tatę. Zaczęłam to praktykować za dusze czyśćcowe z rodziny. Zachęcam, by i w ten sposób pomagać naszym zmarłym – mówi p. Wanda.

Henryk Froń wspomina, że w jego parafii w Bielanach apostolstwo powstało 11 listopada 2021 r. – Jedna z parafianek zapisała się u mnie do ADŚ i prosiła o zapisanie swojej teściowej, kobiety w podeszłym wieku, schorowanej i nie w pełni świadomej wszystkiego, niespokojnej, z lękami. Po zapisaniu okazało się, że teściowa się uspokoiła. W lutym br. w nocy, po Mszy św. za ADŚ, odeszła spokojnie do Pana – mówi p. Henryk.

Zelator Kazimierz Chrapek zauważa, że dzisiejszy świat potrzebuje gorliwej,wspólnotowej modlitwy, aby zatrzymać wojnę, falę gorszenia dzieci i młodzieży, oraz dla wyproszenia łask dla całego świata. – Wybraliśmy kościół w Wilamowicach w związku z ogłoszonym w naszej diecezji Rokiem św. Józefa Bilczewskiego, upamiętniającym 100 rocznicę jego narodzin dla nieba. A tematem uczyniliśmy Eucharystię, jako pokarm na życie wieczne. To Eucharystii św. Józef Bilczewski poświęcił całe swoje życie i posługę – dopowiada p. Kazimierz.

Reklama

Zebranych powitał kustosz ks. Stanisław Morawa. Przybliżył historię życia tutejszego patrona i Wilamowic.

Zależy nam, żeby nasz święty był bardziej znany, a jego słowo były pomocą na drodze do nieba, bo on nam wskazuje drogę do świętości – powiedział. Konferencję nawiązującą do tematu wygłosił ks. Marcin Wróbel. – Eucharystia była centrum życia abp. Bilczewskiego, wskazywał na wielkość tego daru – zauważył diecezjalny moderator ADŚ.

Na spotkanie złożyła się też modlitwa różańcowa, adoracja i Msza św. pod przewodnictwem i z homilią ks. Grzegorza Górnika MSF z Górki Klasztornej. – Doświadczenie zagrożenia śmiercią kogoś bliskiego uświadamia nam, że zawsze mamy być przygotowani i nie odkładać myślenia o śmierci. Człowiek ma żyć Eucharystią, pokarmem duchowym. Ona nam pokazuje śmierć i zmartwychwstanie razem – zauważył dyrektor krajowy ADŚ.

Podczas dnia skupienia wierni mogli złożyć ofiarę na misje na Ukrainie, Syberii i w Afryce.

Z okazji roku jubileuszowego w sanktuarium stale coś się dzieje. Spotkali się tam jubilaci obchodzący 55. rocznicę święceń kapłańskich, wśród nich wilamowicki rodak ks. Eugeniusz Nycz, który święcenia przyjął w 1967 r. z rąk kard. Karola Wojtyły. Mszę św. dla nich sprawował emerytowany nuncjusz apostolski abp Juliusz Janusz.

Odbyło się też nabożeństwo fatimskie, na którym gościł biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Janusz Mastalski. W kazaniu podpowiadał, czym rodziny chrześcijańskie powinny się kierować w swoim życiu. Do sanktuarium pielgrzymowała grupa młodych ludzi z wychowawcami z ośrodka w Rabce-Zdroju.

Reklama

Rok jubileuszowy świętowano również w Zespole Szkół w Wilamowicach Mszą św., którą połączono z zawierzeniem placówki Panu Bogu poprzez wstawiennictwo tutejszego patrona. Po niej odbyła się akademia.

9 czerwca będą tam mieli dzień skupienia kapłani naszej diecezji.

16 czerwca bp Roman Pindel będzie tam uczestniczył w procesji Bożego Ciała.

Zdjęcia - tutaj.

2022-06-02 13:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Walizka pełna niespodzianek

Niedziela bielsko-żywiecka 15/2021, str. V

[ TEMATY ]

wystawa

Wilamowice

Archiwum parafii

Poświęcenie kościoła przez bp. Juliana Groblickiego

Poświęcenie kościoła przez bp. Juliana Groblickiego

W kościele Przenajświętszej Trójcy w Wilamowicach prezentowana jest wystawa „Myśląc Kościół”, która powstała na bazie archiwalnych zdjęć śp. ks. Franciszka Pieli, dawnego gospodarza parafii.

Fotografie, które wykorzystaliśmy, były w walizce po śp. ks. Franciszku Pieli. Stosunkowo niedawno znaleziono ją na strychu. Do mnie trafiły one w końcu zeszłego roku. To fantastyczny materiał historyczny. Trudno powiedzieć, kto jest ich autorem. Podejrzewam, że część z nich zrobił pan Dybczyński – mówi ks. kan. Eugeniusz Nycz, pomysłodawca projektu.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat bpa T. Lityńskiego w związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-08 17:18

[ TEMATY ]

zbiórka

bp Tadeusz Lityński

komunikat

trzęsienie ziemi

ks. Rafał Witkowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

W związku z trzęsieniem ziemi w Turcji i w Syrii bp Tadeusz Lityński skierował komunikat do diecezjan, w którym zwraca się z prośbą o wsparcie dla poszkodowanych przez kataklizm.

W niedzielę 12 lutego w kościołach i kaplicach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbędzie się zbiórka na rzecz osób, które ucierpiały w wyniku trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii. Wtedy też zostanie odczytany wiernym poniższy komunikat. Na łamach "Niedzieli" można się z nim zapoznać już wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bizzeti: sytuacja w Turcji jest tragiczna; pomagamy, jak możemy

2023-02-08 15:28

[ TEMATY ]

Turcja

Karol Porwich/Niedziela

„Jak zawsze w takich sytuacjach, ma się poczucie zagubienia. Ale (…) ludzie trwają na modlitwie, więc ostatecznie wiara stanowi wielką pomoc” – zauważył wikariusz apostolski Anatolii. Bp Paolo Bizzeti w momencie trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii znajdował się we Włoszech, jednak od razu zaczął pracować na rzecz organizowania pomocy dla ofiar tragedii. Według oficjalnych danych w wyniku katastrofy zginęło w sumie ponad 11 tys. osób.

Hierarcha opisał Radiu Watykańskiemu obecną sytuację w południowej Turcji, gdzie m.in. zawaliła się rzymskokatolicka katedra. Jako odpowiedzialny za miejscową Caritas zwrócił również uwagę na solidarność, którą tamtejsza ludność sobie okazuje, oraz na trudności w dostarczaniu pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję